Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бөлім |
IX-тарау. Химиялық байланыс түрлері |
|||
Педагогтің аты-жөні |
Оспан Сымбат Жұмабекқызы |
|||
Күні |
|
|||
Сыныбы |
|
|||
Сабақтың тақырыбы |
Кристалдық тор түрлері Types of crystal lattice |
|||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.4.3 -заттар қасиеттерінің кристалдық тор типтеріне тәуелділігін түсіндіру |
|||
Сабақтың мақсаты |
|
|||
Тілдік мақсат |
Кристалдық тор, аморфты заттар, атомдық, молекулалық, иондық кристалл торлары, кристалдық тор түйіні. Пәндік лексика мен терминология: Кристалдық тор- crystal cell Иондық кристалдық тор- Ionic crystal cell Молекулалық кристалдық тор-Molecules crystal cell Атомдық кристалдық тор- Atomic crystal cell Металдық кристалдық тор- Metallic crystal cell Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Иондық кристал тор.................... Молекулалық кристал тор.................... Атомдық кристал тор...................... |
|||
Құндылықтарға баулу |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады; - «Мәңгілік Ел» идеясының индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу құндылығы. - creative and critical thinking; - increases functional literacy, the ability to communicate and responsibility; - The value of the idea of" mangilik El " for economic growth based on industrialization and innovation. |
|||
Сабақтың барысы |
|
|||
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту. 5 мин. |
Ұйымдастыру сәті. Сәлемдесу. Диалог. Сабаққа психологиялық дайындық. Өткен сабақты пысықтау: «Фри» әдісі арқылы:
What is a covalent bond and give an example of it What is an ionic bond and give an example of it what is an anion? What is a cation? define the concept of electronegativity? How is the Ion formed? |
-амандасу; -назарды жинақтау; - мұғалім қойған сұрақтарға жылдам, әрі дұрыс жауап беру,тапсырмаларды орындайды.
Оқушылар «фрилерде» жазылған сұрақтарды алып, кезекпен жауап береді. |
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл-күйін көтереді. Креативтілігі: оқушылар көрнекіліктерге қызыға отырып, сұрақтарға жауап беруге ұмтылады, қызығушылығы артады. Қалыптастырушы бағалау: Мадақтау әдісі «Жарайсың!» |
|
Жаңа сабаққа кіріспе 12 мин |
Мұғалімнің түсіндірмесі: Кристалл тор түрлеріне жеке тоқтала отырып түсіндіреді. Иондық байланысты қайталаңыз. Модельдерді көрсету арқылы иондық тордың қалай түзілетіндігін түсіндіру. Иондық қосылыстар үшін қосылыстардағы иондардың қатынасын көрсететін формула қолданылатынын оқушылардың түсіндіру. Иондық байланыс күшін және қосылыстардың қасиеттері осыдан шығатынын түсіну. Teacher's explanation: The Crystal explains, focusing on the types of lattices separately. Repeat the ionic bond. Explain how the ion lattice is formed by demonstrating models. Explain to students that for ionic compounds, a formula is used that shows the ratio of ions in compounds. Understanding the ionic bond strength and the properties of compounds follows from this. |
Қажет болса оқушылар модельдерді құрастыруға мүмкіндік беру. Мұғалім оқушылардың жұмыстарын қарап шығып , дұрыстығын тексере отырып бағалайды. Оқушы жек жұмыс жасайды. Жұмыстарын бір – бірімен алмаса отырып тексеріп бағалау жүргізеді. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Objective: to develop critical thinking in a fast and functional way. Efficiency: the student's cognitive skills increase. It also shows the student the connection of the lesson with life and allows you to determine the topic and purpose of the lesson. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
Сабақтың ортасы 10 мин. |
2-тапсырма: Суреттегі кристалдық торларды атаңыздар Name the crystal lattices in the picture |
|
Дескриптор:
Жалпы балл: 5балл Қалыптастырушы бағалау: Смайлик әдісі |
8-сынып оқулығы Карточкалар |
Топтық жұмыс 8 мин |
«Фишбоун» әдіс арқылы оқушылар топта жұмыс жасайды. Жаңа тақырып бойынша 3 топқа топтық жұмыс беріледі. 1 топ Иондық кристалды торлар 2 топ Атомдық кристалдық торлар 3 топ Молекулалық кристалдық торлар Осы тақырыптар бойынша оқушылар мәтінмен танысады.
Using the "fishbone" method, students work in groups. Group work is given to 3 groups on a new topic. Group 1 Ionic crystal lattices Group 2 atomic crystal lattices Group 3 Molecular crystal lattices On these topics, students get acquainted with the text. |
Оқушылар дәптерге балықтың қаңқасын сызып, тапсырманы орындайды. |
Дескриптор:
Жалпы балл:8балл ҚБ: смайликтер арқылы бағалау |
Дәптермен жұмыс |
Жеке жұмыс 8 мин |
4-тапсырма: Берілген кристалл торы түріне қарап қосылыстағы химиялық байланыстарды анықтаңыз және қосылыстың қасиеттерін болжаңыз.
Chemical in a compound by looking at a given crystal lattice type determine the connections and predict the properties of the connection.
Сабақты қорытындылау . Мақсаттарға оралу Қорытындылау бойынша сұрақтар қою.
Summing up the lesson . Return to goals ask questions on summing up. C what types of crystal lattice are there? What are the Boles located in the nodes of the metallic crystal lattice? What properties are characteristic of metals? |
Құрылысына қатысты қосылыстардың өзіне тән қасиетттерін талқылаңыз. Оқушылар жұмыстарына қарай бір – бірін тексере отырып бағалайды. Әр заттардың кристалл торларын анықтаңыз, өз жауабыңызды түсіндіреді. Оқушылар бүгінгі алған білімдерін қорытындылау мақсатында сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор:
Жалпы балл: 10балл Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау |
8-сынып оқулығы Тапсырма бейнеленген карточкалар |
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 2 мин. |
Үй тапсырмасы: Оқулықтағы 134-беттегі 4,5 тапсырмаларды орындау. Дәптермен жұмыс. Homework: Completing tasks on page 134 of the textbook 4,5. Work with notebooks.
Рефлексия «Білім қоржыны» Reflection"basket of knowledge" |
Оқушылар үй тапсырмасын дәптерге жазып орындайды.
Оқушылар бү Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |