Материалдар / ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.9 сынып Тербелмелі қозғалыс тақырыбында
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.9 сынып Тербелмелі қозғалыс тақырыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.9 сынып Тербелмелі қозғалыс тақырыбында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Қаңтар 2024
94
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Білім беру ұйымының атауы


Бөлім:

Тербелістер және толқындар

Педагогтің Т.А.Ә.


Күні:


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Тербелмелі қозғалыс

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.2.5.1 еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіру;
9.2.5.2 эксперименттік әдіспен амплитуда, период, жиілікті анықтау;
9.2.5.3 формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтау

Сабақтың мақсаты

  • Еркін және еріксіз тербелістердің ерекшеліктерін сипаттайды, формулаларды қолданып, период, жиілік, циклдік жиілікті анықтайды


  • Еркін және еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді.


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі;

- Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

- Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

«True/ False» әдісі арқылы өткен білімге шолу жасау (жеке жұмыс)


Тапсырма №1

Сыныпта оқушылар сәлемдеседі, оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындалады.




Өткен тақырып бойынша білімдерін пысықтау мақсатында берілген сұрақтарға ақиқат/жалған деп жауап береді.










Ресурс 1


Сабақтың ортасы

35 минут

«Миға шабуыл» әдісі

Тақырып туралы ой шоғырландыру мақсатында оқушыларға суреттер беремін.

  • Балалар суретте берілген денедердің барлығына тән қандай қасиетті білесіңдер?

  • Бүгінгі сабағымыз қандай тақырыпта болмақ?

  • Қалай ойлайсыздар?


Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийімен таныстырамын.


Бағалау критерийі:

Еркін және еріксіз тербелістердің ерекшеліктерін ажыратып, мысалдар келтіреді.

Оқушылар суретке қарап, өздерінің ой-пікірлерін білдіреді.

Оқушылардың жауаптарына қарай мұғалім қалыптастырушы бағалау жүргізеді.

Слайдтағы суреттер

«Кинометафора» әдісі

Оқушылардың тақырып туралы түсініктерін кеңейту мақсатында тербелмелі қозғалыс тақырыбына байланысты бейнематериал көрсетіледі.



«РАФТ» әдісі

Бейнематериалдан көрген және оқулықтан түсінген ойларымен бөлісу мақсатында оқушыларға еркін және еріксіз тербелістердің рөліне еніп, тербелістер туралы толық мәлімет беруді тапсырамын.

Тапсырма№2

Білім алушылар бейнематериалмен танысады, тақырып туралы ой жинақтайды.






Оқушылар еркін және еріксіз тербелістердің ерекшеліктері туралы өз ойларын хат, эссе, монолог, баяндама, жоба түрінде айтып жеткізе алады

















Дескриптор (1-топ)

1.Еркін тербелістерге анықтама береді.

2.Еркін тербелістердің өшу себебін түсіндіреді.

3.Еркін тербелістер тоқтамау үшін жасалатын әрекеттерді сипаттайды.

4.Еркін тербелістерге мысалдар келтіреді.

Дескриптор (2-топ)

1.Еріксіз тербелістерге анықтама береді.

2.Еріксіз тербелістердің еркін тербелістерден ерекшелігін түсіндіреді.

3. Еріксіз тербелістердің амплитудасы мен жиілігінің арасындағы байланысты сипаттайды.

4.Еріксіз тербелістерге мысалдар келтіреді.



Қалыптастырушы бағалау:

Топтар өзара бағалау жүргізеді, бір-бірінің жұмысына кері байланыс береді.

Бейнематериал







Ресурс 2


Оқулық


Рафт кестесі


«Сенімді серіктес» әдісі

Оқушыларға еркін және еріксіз тербелістерді график бойынша ажыратуға тапсырма беремін.

Тапсырма № 3


Білім алушылар еркін және еріксіз тербелістердің айырмашылықтарын график бойынша ажыратып, ерекшеліктерін кестеге сипаттап жазады.

Дескриптор

  1. Суреттен тербеліс түрін ажыратып, анықтайды.

  2. Графиктің ерекшеліктерін сипаттап, жазады.

  3. Еркін және еріксіз тербелістерге тән екі ерекшелік жазады.


Қалыптастырушы бағалау


Дескрипторлар бойынша өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

Ресурс 3


«Ойлар ағыны » әдісі

Оқушыларға өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырма беріледі.

Тапсырма №4

Білім алушылар пәндік білімдерін пайдаланып, тапсырма қадамдарын орындайды.

Дескриптор

а)Көпір тебелісі тербелістің қай жүріне жататынын ажыратады.

б) Көпірдің тербелісіне сәйкес келетін тербелмелі жүйелерге мысал келтіреді.

В)Еріксіз тербеліс шарттарын атайды.

г) Көпір шынжырларының үзілуінің себептерін сипаттайды.

д)Көпірдің тербелі жүйе ретінде жұмысын жақсартуға тиімді ұсыныс айтады.

Қалыптастырушы бағалау


Дескрипторлар бойынша өзін-өзі бағалау жүргізіледі.

Ресурс 4

Сабақтың соңы

5 минут

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабақ бойынша рефлексия жасайды.

«Бүгінгі сабақта білгенім ...»

«Бүгінгі сабақта маған қиын болғаны ...»

«Бүгінгі сабақтан үйренгенімді өмірде қолдана аламын ...»

«Мен әлі де жақсартқым келеді ...»


Сабақ бойынша білім алушылар рефлексия жасап, өз ойларымен бөліседі.

Қалыптастырушы бағалау

Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды.

«Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, жарайсың!»

«Еркін және еріксіз тербелістердің ерекшеліктерін ажыратуда өз жауабыңа біршама толықтырулар енгізу керек»

«Өз жауабыңды тағы да қалай толықтырар едіңіз»

Слайд







Ресурстар

Тапсырма №1 (ресурс 1)

  • Тербеліс периоды-дене қозғалысы толығы мен қайталанып отыратын ең аз уақыт аралығы.

  • Тербеліс жиілігі-бірлік уақыт ішіндегі тербелістер саны.

  • Тербеліс амплитудасы-дененің тепе-теңдік күйінен ең үлкен ауытқуы.

  • Тербелмелі қозғалыстар-бірдей уақыт аралығында қайталанып отыратын қозғалыстар.



Тапсырма №2 (ресурс 2)

Рөл

Аудитория

Форма

Тақырып

I топ


Сынып оқушылары


Еркін тербеліс

II топ


Сынып оқушылары


Еріксіз тербеліс



1 топ тапсырмасы

  • Еркін тербелістер деп қандай тербелістерді айтады?

  • Еркін тербелістер неліктен өшеді?

  • Еркін тербелістерді өшірмеу үшін қайдай әрекеттерді орындау қажет?

  • Еркін тербілістерге мысалдар келтіріңдер.



2 топ тапсырмасы

  • Еріксіз тербелістер деп қандай тербелістерді айтады?

  • Еріксіз тербелістер өшеді ме? Неліктен?

  • Еріксіз тербелістердің амплитудасы жиілікке тәуелді ме?

  • Еріксіз тербілістерге мысалдар келтіріңдер.



Тапсырма №3 (ресурс 3) (ЕБҚ)

  1. Суретте берілген тербелістердің қай тербеліске жататанын анықтаңдар?

  2. Еркін және еріксіз тербелістер кезінде дене координатасының уақытқа тәуелділік графигі қалай өзгеретінін түсіндіріңдер.

  3. Еркін және еріксіз тербелістердің ерекшеліктерін сипаттаңдар.



Еркін тербелістер

Еріксіз тербелістер





Без названия.jpg Тапсырма №4 (ресурс 4)

1940 жылы АҚШ-тың Вашингтон штатында орналасқан Такома аспалы-тербелмелі көпірі іске қосылып, тұрғындардың игілігі үшін қолданылуға берілді. Бір күні көпір үстінен әскери-солдаттар саптық шерумен жүріп өту кезінде, көпір қатты тербеліп, көпірдің тоқыма шынжырлары үзіле бастады. Осы оқиғадан кейін көпір қолданыстан шығарылды.









  1. Тербелмелі көпірдің қозғалысын қай тербелістің түріне жатқызуға болады?

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

  1. Өмірде көпір тербелісіне ұқсас қандай тербелі жүйелерді білесің?

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________



  1. Жүйеде еріксіз тербеліс орындалу үшін, қандай шарттар сақталу керек?

__________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________



  1. Көпірдің шынжырлары солдаттардың саптық шерумен жүріп өту кезінде неліктен үзілді?

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________

  1. Көпірдің шынжырларының үзілмеуін болдырмау үшін қандай сақтық шараларын ұсынар едің?

___________________________________________________________________________________________________________

___________________________________________________________________________________________________________



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!