Материалдар / ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физика 8 сынып.№ 10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау» тақырыбында
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физика 8 сынып.№ 10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау» тақырыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физика 8 сынып.№ 10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау» тақырыбында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Сәуір 2024
100
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлімі:

8.4А Жарық құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

10 зертханалық жұмыс. «Шынының сыну көрсеткiшiн анықтау»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.5.1.9 экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтау;

8.5.1.10 сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстыру және эксперимент нәтижесін бағалау


Сабақтың мақсаты:

экспериментте шынының сыну көрсеткiшiн анықтайды;

сыну көрсеткішінің анықталған мәнін кестелік мәндермен салыстырады және эксперимент нәтижесін бағалайды;


Құндылықтарға баулу

Ұлттық мүдде құндылығы:

-Ұлттық мәдениетті дәріптеу

Ар-ұят құндылығы:

-Академиялық адалдық қағидатын қолдану;

Талап құндылығы:

-Білуге, жаңаны тануға құштар болу


Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут




Өткенге шолу

5 минут


















Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару.



WordWall платформасы арқылы


1.Су қоймаларының тереңдігі 3м- дей болып көрінеді. Оның нақтылы тереңдігін анықтаңдар.


2.Неліктен қауіптілік сигналдары қандай да бір түспен емес, тек қызыл түспен беріледі?

3.Мөлдір дененің бетіне жарық түскен мезгілде қандай құбылыстар байқалады?

4.Жарықтың сынуы деп қандай құбылысты айтады? Ол қалай бақыланады?

5.Жарықтың сыну заңын тұжырымдаңдар

6.Абсолют және салыстырмалы сыну көрсеткішінің физикалық мағынасы қандай? Олар өзара қалай байланысқан?

7.Жарықтың толық ішкі шағылу деген не? Ол қай кезде бақыланады?

8.Абсолют сыну көрсеткіші деген не?

9.Неліктен жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде өзінің таралу бағытын өзгертеді?

10.Салыстырмалы сыну көрсеткіші деген не?










Оқушылар өткен тақырып бойынша қайталау жасайды.





.







Бағалау парақтарын таратып беру.




ҚБ: дайын жауаптар үлгісі арқылы бағалау

















8 сыныпқа арналған оқулық,



















Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ


Жұптық жұмыс


5 минут




Жеке жұмыс

29-30 минут












































































Сабақтың соңы

3 минут



«Білгеніңмен бөліс» әдісі

Эксперименттік тапсырма. Қажетті құрал-жабдықтар:










Зертханалық жұмыс

Құрал-жабдықтар: параллель қырлары бар пластинка, түйреуіштер, таза парақ қағаз, картон қағаз, транспортир, тригонометриялық шамалардың кестесі.


Жұмыс барысы:


1)картон қағаздың бетіне таза парақты, ал шырақтың бетіне жалпақ жағымен шыны пластиканы қойыңдар және оның шетін қарындашпен айналдыра сызыңдар;


2) шынының бір жағына түйреуіштің бірі пластинканың қырын жанайтын етіп екі түйреуіш түйреңдер. Түйреуіштер арқылы өтетін түзу пластинканың қырлары перпендикуляр болмауы тиіс. (9-сурет)


3) шыныны көздің деңгейіне дейін көтеріп, оның екінші жағына үшінші түйреуішті шыны арқылы қарағанда алдыңғы екі түйреуіш көрінбейтіндей етіп шынының қабырғасын жанай түйреңдер;


4) шыны мен түйреуіштерді алып тастаңдар және түйреуіш тұрған жерлерді 1,2,3 деп белгілеңдер. Осы нүктелер арқылы шынының шегаралары- мен қиылысқанша түзу жүргізіңдер. 2-нүкте арқылы екі ортаның шегарасына перпендикуляр тұрғызыңдар.

5) транспортирдің көмегімен α түсу бұрышын және β сыну бұрышын өлшеңдер.

6) синустардың мәндерінің кестесі бойынша өлшенген бұрыштардың синустарын анықтаңдар.

7) sinα / sinβ = n формуласынан сыну көрсеткішін есептеңдер.

8) тәжірибені α түсу бұрышын өзгерте отырып, тағы екі рет жасаңдар. Әр тәжірибе үшін сыну көрсеткішін анықтаңдар. Есептеу нәтижелерін кестеге жазыңдар.

(кесте)


9) сыну көрсеткішінің арифметикалық мәнін табыңдар;


10) абсолюттің қателікті табыңдар;


11) салыстырмалы қателікті табыңдар;


12) есептеу нәтижесінде шыққан мәнді кестедегі мәнмен салыстырыңдар. Қорытынды жасаңдар.




Рефлексия.


- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет


Бағалау: 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу


Үйге тапсырма: Қайталау


Оқушылар жұппен тапсырманы орындайды. Эксперименттік жұмысты орындайды, қорытынды жасайды.








Оқушылар зертханалық жұмысты жеке орындайды. Қорытынды жасайды. Өлшеулер мен есептеулер жүргізеді.









































































Оқушылар бүгінгі сабақ туралы өз ойларын ауызша

айтады


ҚБ: екі жұлдыз, бір ұсыныс

Shape1

Shape2




Shape3




ҚБ: бағалау критерийлері арқылы






























Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!