Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тербелістер және толқындар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.5.6 әртүрлі
тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін
түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ЕБҚ: Әртүрлі
тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін
түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Топқа біріктіру:
Үй тапсырмасын бекіту
|
Сәлемдеседі
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық
Үлестірмелі материалдар |
||
|
Сабақтың ортасы 17 минут
|
Жаңа сабақ: Бейнеролик және мұғалім түсіндірмесімен жаңа сабақты түсіндіру «Аялдама» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырмаларды орындайды Тапсырма №1 топтық жұмыс |
Бейнеролик қарайды Дескриптор
|
ҚБ 5 бал
|
https://www.youtube.com/watch?v=79J-HpK_THI Қосымша 1
|
||
|
16 минут
|
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды Тапсырма №2
|
Дескриптор:
|
ҚБ 5 балл |
Үлестірме қағаздар Қосымша 2 |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Кері байланыс береді |
10 балл |
|
||
Қосымша 1
Маятникті сағат

Голландиялық ғалым Х. Гюйгенс 1657 жылы маятникті сағат ойлап тапты. Маятник (ұзынша салмасы бар ұзын шыбықша) бірқалыпты тербеледі. Яғни, оның әр тербелісі бірдей уақыт аралығында қайталанады. Маятниксіз сағаттар күніне уақыттан 15 минут артта қалып, немесе озып кете беретін. Ал қазіргі маятникті сағаттардың дәл уақыттан ауытқуы тәулігіне бір секундтан аспайды. Маятник сағаттың жүрісін реттеп отырады. Уақытты сақтауға арналған маятниктің артықшылығы - бұл гармоникалық осциллятор: Ол ұзындыққа байланысты нақты уақыт аралығында алға-артқа бұрылады және басқа жылдамдықтарда тербеліске қарсы тұрады. Маятникті сағаттар жұмыс істеу үшін стационар болуы керек. Кез келген қозғалыс немесе үдеулер маятниктің қозғалысына әсер етеді, дәлсіздіктер туғызады, сондықтан портативті сағатта қолданудың басқа механизмдері қажет болады.
Бұған қоса, сағаттың барлығында да энергия көзі болып табылатын ең қажетті бөлшек болуға тиіс. Ол - салма тас, не болат серіппе, немесе электр батареясы.
-
Маятникті сағаттың периоды дәлме-дәл болуы неге тәуелді?
-
Маятник ұзындығы 35 см болғанда периодын анықтаңыз
-
Циклдік жиілігі қаншаға өзгереді?
-
Маятниктің жібінің амплитудасы 15 см болса оның 1 периодта тербелу жылдамдығы қаншаға тең?
-
Қазіргі таңдағы сағатпен маятникті сағат 1 жылда қанша секундқа айырмашылық береді?
Қосымша 2

Массасы 0,025кг болатын кішкентай жүк серіппеге ілініп гармоникалық тербеліс жасайды. Жүктің х тің уақытқа тәуелділік теңдеуі графикте көрсетілген.
Анықтаңыз:
-
Жүктің периодын, амплитудасын
-
Сызықтық және циклдік жиілігін
-
Серіппенің қатаңдығын
-
Графиктен тербелістің теңдеуін құрыңыз
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 9 сынып Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері тақырыбында
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Тербелістер және толқындар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.5.6 әртүрлі
тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін
түсіндіру; |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
ЕБҚ: Әртүрлі
тербелмелі жүйедегі тербелістің пайда болу себептерін
түсіндіреді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 2 мин Сабақтың басы 5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Топқа біріктіру:
Үй тапсырмасын бекіту
|
Сәлемдеседі
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ Мұғалімнің кері байланысы |
Оқулық
Үлестірмелі материалдар |
||
|
Сабақтың ортасы 17 минут
|
Жаңа сабақ: Бейнеролик және мұғалім түсіндірмесімен жаңа сабақты түсіндіру «Аялдама» әдісі арқылы құрылымдалған тапсырмаларды орындайды Тапсырма №1 топтық жұмыс |
Бейнеролик қарайды Дескриптор
|
ҚБ 5 бал
|
https://www.youtube.com/watch?v=79J-HpK_THI Қосымша 1
|
||
|
16 минут
|
«Ойлан – жұптас – бөліс» әдісі арқылы жұптық жұмыс орындайды Тапсырма №2
|
Дескриптор:
|
ҚБ 5 балл |
Үлестірме қағаздар Қосымша 2 |
||
|
Сабақтың соңы 5 минут
|
Кері байланыс Үй тапсырмасы |
Кері байланыс береді |
10 балл |
|
||
Қосымша 1
Маятникті сағат

Голландиялық ғалым Х. Гюйгенс 1657 жылы маятникті сағат ойлап тапты. Маятник (ұзынша салмасы бар ұзын шыбықша) бірқалыпты тербеледі. Яғни, оның әр тербелісі бірдей уақыт аралығында қайталанады. Маятниксіз сағаттар күніне уақыттан 15 минут артта қалып, немесе озып кете беретін. Ал қазіргі маятникті сағаттардың дәл уақыттан ауытқуы тәулігіне бір секундтан аспайды. Маятник сағаттың жүрісін реттеп отырады. Уақытты сақтауға арналған маятниктің артықшылығы - бұл гармоникалық осциллятор: Ол ұзындыққа байланысты нақты уақыт аралығында алға-артқа бұрылады және басқа жылдамдықтарда тербеліске қарсы тұрады. Маятникті сағаттар жұмыс істеу үшін стационар болуы керек. Кез келген қозғалыс немесе үдеулер маятниктің қозғалысына әсер етеді, дәлсіздіктер туғызады, сондықтан портативті сағатта қолданудың басқа механизмдері қажет болады.
Бұған қоса, сағаттың барлығында да энергия көзі болып табылатын ең қажетті бөлшек болуға тиіс. Ол - салма тас, не болат серіппе, немесе электр батареясы.
-
Маятникті сағаттың периоды дәлме-дәл болуы неге тәуелді?
-
Маятник ұзындығы 35 см болғанда периодын анықтаңыз
-
Циклдік жиілігі қаншаға өзгереді?
-
Маятниктің жібінің амплитудасы 15 см болса оның 1 периодта тербелу жылдамдығы қаншаға тең?
-
Қазіргі таңдағы сағатпен маятникті сағат 1 жылда қанша секундқа айырмашылық береді?
Қосымша 2

Массасы 0,025кг болатын кішкентай жүк серіппеге ілініп гармоникалық тербеліс жасайды. Жүктің х тің уақытқа тәуелділік теңдеуі графикте көрсетілген.
Анықтаңыз:
-
Жүктің периодын, амплитудасын
-
Сызықтық және циклдік жиілігін
-
Серіппенің қатаңдығын
-
Графиктен тербелістің теңдеуін құрыңыз
шағым қалдыра аласыз


