Білім
беру ұйымының атауы
|
|
Бөлім:
|
Электростатика
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 10
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
Толық тізбек
үшін Ом заңы
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
10.3.2.4. Толық
тізбек үшін Ом заңын қолдану
|
Сабақтың мақсаты
|
Толық тізбек
үшін Ом заңына есептер шығаруда қолдану
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы 5 минут
|
- Оқушылармен сәлемдесу;
- Оқушыларды
түгелдеу;
-Психологиялық жағымды ахуал тудыру;
-Learning.apps платформасы арқылы 3 топқа
бірігу;
|
Оқушылар
бір-бірімен амандасады, бүгінгі күнге жылы лебіздерін білдіреді.
Тақтада көрсетілген кездейсоқ тізім бойынша 3 топқа
бірігеді.
|
|
Learning.apps
платформасы
|
Сабақтың ортасы
35 минут
Сабақтың соңы
5 минут
|
«Сәйкестендіру» әдісі (топтық
жұмыс)
Оқушылар топтарға бірігіп, өткізгіштердің
тізбектей және параллель жалғаудың негізгі заңдылықтарын 2 топқа
жинақтайды.
«Ойды жалғастыр» әдісі (жұптық
жұмыс)
Оқушыларға сурет көрсетіледі. Сурет бойынша
оқушылар ойланып, жұптарымен бірге ойларын жинақтап,
жалғастырады.
«Ойлан,топтас,бөліс» әдісі (топтық
жұмыс)
Оқушылар тақырып бойынша меңгерген білімдерін
пайдаланып,құрылымдалған тапсырма беріледі.
«Шешімін табуға көмектес» әдісі (жеке
жұмыс)
Оқушыларға бүгінгі сабақты қорытындылау
мақсатында жағдаяттық тапсырма беріледі.
Кері байланыс
«Mentimeter.com» платформасы арқылы оқушылар
бүгінгі сабақтан әсерлерін жазады.
-Бүгінгі сабақтан түсінгенім...
- Маған ұнады...
-Үйренгім келеді...
|
Үлестірме қағаздарда көрсетілген өткізгіштерді
тізбектей және параллель жалғаудың ерекшеліктерін
ажыратады.
Оқушылар суретке қарап отырып, берілген
жағдаяттық сұрақтарға ойларын жинақтап жауап береді. Сабақ
мақсатына қарай бағыт алады.
Білім алушылар пәндік білімдерін пайдаланып,
тапсырма қадамдарын орындайды.
Оқушылар пәндік білімдерін күнделікті өмірмен
байланыстыра отырып, жағдаятттық тапсырма орындайды.
Сабақ бойынша
білім алушылар рефлексия жасап, өз ойларымен кері байланыс
береді.
|
Дескриптор:
1.Өткізгіштерді тізбектей және параллель
жалғауды сипаттайды.
2. Өткізгіштерді тізбектей және параллель
жалғаудың ерекшеліктерін ажыратады.
3. Мысал келтіріп, нақтылайды.
Қалыптастырушы бағалау:
2 топ өзара бір-бірін бағалайды және мұғалімнің
кері байланысы
Дескриптор:
1.Берілген сызбаға қарап, мағынасын
ашады.
2. Суреттегі физикалық шамалардың шартты
белгіленуінің қандай қызмет атқаратынын атайды.
3.Олар бір-бірімен қалай байланысып тұрғандығын
анықтайды.
3.Берілген шарттар бойынша өз ойларын
айтады.
Қалыптастырушы бағалау:
Мұғалімнің кері байланысы
Дескриптор:
1.Контекстік есептің мағынасын ашады.
2.Табу керек физикалық шамаларды анықтайды және
есептейді.
2.Өткізгіштерді тізбектеп және параллель жалғау
кезінде ерекшеліктерін ескеріп, жалпы кедергілерді
табады.
3.Өткізгіштердің кедергісін аз етіп қосу үшін
қай жалғау тиімді екенін түсіндіреді.
Қалыптастырушы бағалау:
Топтар бір-бірін бағалайды және мұғалімнің кері
байланысы
Дескриптор:
1.Қысқа тұйықталудың себебін
анықтайды.
2.Сақтандандырғыш құралдардың пайдасын
қарастырады.
2.Қысқа тұйықталудың алдын алу шарттарын
жазады.
Қалыптастырушы бағалау:
Мұғалімнің кері байланысы
Қалыптастырушы бағалау
Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне кері
байланыс беріп, балл қою арқылы бағалаймын.
Оқушыны дамуға бағыттайтын келесідей кері
байланыс фразаларын қолданамын:
«Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс
орындай алдың, жарайсың!»
«Толық тізбек үшін Ом заңын есептер шығаруда
формулаларды түрлендіру кезінде кішкене толықтырулар
керек.»
«Қысқа тұйықталу
өмірден мысал келтіру жұмыстарын жетілдіру керек»
|
ресурс 1
Ресурс 2
Ресурс 3
Ресурс 4
«Mentimeter.com» платформасы
|
Тапсырмалар:
Ресурс 1.
Тізбектей
жалғау
|
Параллель
жалғау
|
J=J₁=J₂=J₃…=Jₙ
|
J=J₁+J₂+J₃…+Jₙ
|
U=U₁+U₂+U₃…+Uₙ
|
U=U₁=U₂=U₃…=Uₙ
|
R=
R₁+R₂+R₃…+Rₙ
|
1/R=
1/R₁+1/R₂+1/R₃…+1/Rₙ
|
U₁:U₂:…:Uₙ= R₁:R₂:…:Rₙ
|
J₁:J₂:…:Jₙ= 1/R₁:1/R₂:…:1/Rₙ
|
ЕБҚ:
А) Тізбектей жалғаған кезде қай физикалық шама
тұрақты болып қалады?
В) Параллель жалғаған кезде қай физикалық шама
тұрақты болып қалады?
Ресурс 2
-
Қандай сызба берілген? Мағынасын түсіндіріңіз.
-
R>>r болған жағдайда қандай өзгеріс
болады?
-
R=0 болған жағдайда қандай өзгеріс болады?
-
Қысқа тұйықталу кезінде үйдегі электр шамдары сөніп қалады.
Не себепті?
-
Сызбаны өзгертуге мүмкіндік болса, нені өзгертуге ұсыныс
бере едіңіз?
ЕБҚ:
А)Сызбада қандай физикалық шамалардың шартты
белгіленгенін және атқаратын қызметін атайды.
Ресурс 3
Оқушы физика сабағында зертханалық жұмыс жасады.
Жұмыс жасау барысында мынадай мәліметтер алды.
Тәжірибе I=1A ток күшінде кернеудің түсуі U=1,4В
көрсетті. Өткізгіштің диаметрі d=0.5мм, ал ұзындығы l=45мм болды.
Және де дәл осы тізбектегідей 3 сыртқы кедергіні алып, оны
тізбектей және параллель жалғады.
А) Өткізгіштің тізбектегі сыртқы кедергісі R
неге тең?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
В) Өткізгіштің меншікті кедергісінің шамасын
есептеңіз.
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
С) Өткізгіштің ішкі кедергісінің шамасын
есептеңіз.
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Д)Өткізгішті тізбектеп жалғаған кезде жалпы
кедергі қаншаға тең болады?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Е) Өткізгіштерді параллель жалғаған кезде жалпы
кедергі қаншаға тең болады?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Г)Қай жалғау бойынша кедергілерді аз етіп қосуға
болады? Себебін түсіндіріңіз.
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
Ресурс 4
Айдос компанияда инженер-техник болып жұмыс
істейді.Таңертең жұмысқа келіп, жарық шамдарын қосқан кезде,
қосылмағандығын байқайды. Жұмысшылардан сұрастырып көрсе, кеше
кешкісін ток көзіне бір техниканы қосқан кезде, барлық техника мен
жарық шамдары сөніп қалғандығын айтады.Айдос бұл мәселенін шешімін
табуға кіріседі. Сен де Айдосқа мәселенің шешімін табуға
көмектес:
А) Не себепті жарық шамдары сөніп қалды деп
ойлайсың?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
В)Сақтандарғыш құралдардың қысқа тұйықталуға
әсері қандай?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
С) Күнделікті тұрмыстық техникада, ірі
компанияларда қысқа тұйықталудың алдын алу үшін не істей аламыз?
Қандай ұсыныс берер едің?
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________
ЕБҚ:
Д) Қысқа тұйықталу жағдайын күнделікті өмірде
қай жерде байқайтынын түсіндіреді.
______________________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________________