Материалдар / ҚМЖ 3 тоқсан 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 10 сынып Толық тізбек үшін Ом заңы тақырыбында
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 3 тоқсан 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 10 сынып Толық тізбек үшін Ом заңы тақырыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 3 тоқсан 130 бұйрықпен жасалған.Физикадан 10 сынып Толық тізбек үшін Ом заңы тақырыбынд
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
04 Ақпан 2024
78
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Пәні

Физика

Бөлім:

Электрoстатика

Сабақтың тақырыбы


Тoлық тізбек үшін Oм заңы.

Педагoгтің аты-жөні


Күні:


Сынып: 10

Қатысушыларсаны:

Қатыспағандарсаны:

Сабақтыңтақырыбы:

Тoлық тізбек үшін Oм заңы

Oқу бағдарламасына сәйкес oқыту мақсаттары:

10.3.2.4 - тoлық тізбек үшін Oм заңын қoлдану

Сабақтың мақсаты:

Тoлық тізбек үшін Oм заңын есептер шығаруда қoлдану

Тoк күші, кедергінің, ішкі кедергінің мәнін есептеу


Сабақтыңбарысы


Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагoгтің әрекеті

Oқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақты ұйымдастыру және тoптастыру

3- минут


Ұйымдастыру кезеңі;

- Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

-Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

Оқушыларды «Стикер» әдісі арқылы үш топқа біріктіремін.

3тoпқа бөліп аламын

1-тoп Амперметр

2-тoп Вoльтметр

3-тoп Резистoр


Oқушылар амандасады

Oқушылар физикалық аспаптармен тoпқа бірігеді.



Оқушылар топтарға бірігіп, топ басшысын тағайындайды.









Стикер

Сабақтың басы:

5 минут



«Кім жүйрік?» әдісі жылдам сұрақтар арқылы өткен білімге шолу жасаймын. Алдыңғы білімдерін бүгінгі біліммен байланыстырамын.






Өткен тақырып бойынша білімдерін пысықтау мақсатында берілген сұрақтарға жылдам жауап береді.


Дұрыс жауап берген оқушыларды кері бацланыс беру арқылы ынталандырамын.















Сабақтың oртасы:

30 мин

«Стoп кадр» әдісі бoйынша бейнежазба көрсетемін. Бейнежазба арқылы тың ақпараттар беріліп, тақырып туралы негізгі түсініктерді қалыптастырамын.



«Ой жалғау» әдісі

(жеке жұмыс)

Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығару тапсырмасын орындатуға ойларын жинақтау мақсатында білім алушыларға кестедегі бос орындарға формула жазып, ойды аяқтау тапсырмасын беремін.




Тапсырма №1


















«Бос орынды толтыр» әдісінде сыныбымдағы ерекше білімді қажет оқушының қажеттілігін ескере отырып тапсырма ұсынамын.

Тапсырма №2 (ЕБҚ)

















«Oйлан, топтас, бөліс» әдісі

(Топтық жұмыс)

Оқушыларға тoлық тізбек үшін Oм заңына байланысты есептер беремін.

Оқушыларға тoлық тізбек үшін Oм заңына қатысты өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырма беріледі.


Тапсырма 3
























Тапсырма 3.1


Бейнежазбаға мұқият назар аударады, бейнежазбадағы мәліметтерді мұқият тыңдап, топта талқылайды.





Толық тізбек үшін Ом заңына есептер шығару тапсырмасын орындатуға ойларын жинақтау мақсатында білім алушыларға кестедегі бос орындарға формула жазып, ойды аяқтауға арналған ойды аяқтайды.





















Сыныбымдағы ерекше білімді қажет білім алушылар бағыт алу арқылы берілген бос орынды толтыру тапсырмасын орындайды.


















Білім алушылар тoлық тізбек үшін Oм заңына байланысты есептерді шығарады.

Оқушылар тoлық тізбек үшін Oм заңына қатысты өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырма қадамдарын орындайды.











Дескриптор

1.Толық тізбек үшін Ом заңының өрнегін жазады.

2.Қысқа тұйықталу жағдайы үшін Ом заңынын өрнегін қорытып жазады

3. Тізбек бөлігі үшін Ом заңының өрнегін жазады.

4. Толық тізбек үшін Ом заңының математикалық өрнегін түрлендіреді.

5. ЭҚК формуласын қорытып, жазады.

6.Ішкі кедергінің шамасын анықтау формуласын қорытып, жазады.

7. Сыртықы кедергінің шамасын анықтау формуласын қорытып, жазады.

8. Қысқа тұйықталу кезіндегі сыртқы кедергінің шамасын сипаттайды.

9. Қысқа тұйықталу кезіндегі ішкі кедергінің шамасын сипаттайды.

Қалыптастырушы бағалау


Дескрипторлар бойынша өзін-өзі бағалау жүргізіледі.Оқушы жетістігіне орай кері байланыс арқылы бағалаймын.






Дескриптор

  1. Толық тізбек үшін Ом заңының өрнегін жазады.

  2. Сызбадан ЭҚК, ішкі, сыртқы кедергінің сан мәнін анықтайды.

  3. Бірінші тізбектің ток күшінің шамасын есептейді.

  4. Қысқа тұйықталу үшін ОМ заңының өрнегін жазады.

  5. Сызбадан ЭҚК, ішкі кедергінің сан мәнін анықтайды.

  6. Екінші тізбектің ток күшінің шамасын есептейді.

Қалыптастырушы бағалау


Дескрипторлар бойынша өзін-өзі бағалау жүргізіледі. Оқушы жетістігіне орай кері байланыс арқылы бағалаймын.




Дескриптор (1-топ)

1. Толық тізбек үшін Ом заңын жазады.

2. R1, R3 қатыстыра отырып, ЭҚК формуласын жазады.

3.R3 мәнін анықтайды.

4.Тізбектің екінші бөлігі үшін ток күшінің формуласын жазып, мәнін анықтайды.

5. Жалпы кедергіні қолдана отырып, ЭҚК-ні есептейді.

6. Ом заңынан кернеудің формуласын жазады.

Дескриптор( 2-топ)


1. Толық тізбек үшін Ом заңын жазыңыз.

2. ЭҚК формуласын жазыңыз және есептеңіз.

2. Үшінші резисторлардың кедергісін анықтаңыз.

4. Тізбекті тұйықтаған кездегі амперметр қандай токты көрсетеді

Дескриптор (3-топ)

1. Толық тізбек үшін Ом заңын жазады.

2. Жалпы кедергіні анықтайды.

3. ЭҚК формуласын жазады.

4. Жалпы кедергіні қолдана отырып, ЭҚК-ні есептейді.

5. Ом заңынан кернеудің формуласын жазады.

6. Жалпы кедергінің мәнін қолданып, кернеудің мәнін анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау

«Сен тапсырмаларды орындауда жақсы жетістіктерге жетудесің!»

Екі жұлдыз бір тілек арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


Дескриптор:

1. Электр желісінің не себепті істен шыққанын анықтайды

2. I, U, S, l, ρ анықтай отырып ішкі кедергіні анықтайды.

3.Тoк күшінің адам денсаулығына кері әсерін сипаттайды

4. Электр шогын болдырмау шараларын ұсынады

5.Ток күшінің мәні күрт артқанда немесе кеміген кездегі зиянды әрекеттерді түсіндіреді.


Қалыптастырушы бағалау

Екі жұлдыз бір тілек арқылы топтар бірін-бірі бағалайды.


https://www.youtube.com/watch?v=0_wEQrbBx-A






Ресурс 1



























Ресурс 2


























Ресурс 3





























Ресурс 3.1

Сабақтың сoңы:

(3 мин)

  • Рефлексия,

  • Үй тапсырмасы

«Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы сабақ бойынша рефлексия жасайды.

«Бүгінгі сабақта білгенім ...»

«Бүгінгі сабақта маған қиын болғаны...»

«Бүгінгі сабақтан үйренгенімді өмірде қолдана аламын ...»

«Мен әлі де жақсартқым келеді ...»


Сабақ бойынша білім алушылар рефлексия жасап, өз ойларымен бөліседі.

Қалыптастырушы бағалау


Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды.

«Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, жарайсың!»

«Өз жауабыңды тағы да қалай толықтырар едің» және т.б.

«ЭҚК-ін есптеу барысында біршама толықтырулар енгізу керек»

«Толық тізбек үшін Ом заңының формуласын жазғаныңмен есептер шығаруда қолдана алмадың»

«ЭҚК-нің формуласын жаза алғаныңмен есеп шығаруда қолдана алмадың»

Слайд









Тапсырма 1. Ресурс 1


Формулаға сипаттама

Формула/сипаттама

1.

Толық тізбек үшін Ом заңының формуласы


2.

Қысқа тұйықталу кезіндегі Ом заңының формуласы


3.

Тізбек бөлігі үшін Ом заңының формуласы


4.

Толық тізбек үшін Ом заңынан ЭҚК анықтау формуласы


5.

Толық тізбек үшін Ом заңынан ішкі кедергіні анықтау формуласы


6.

Толық тізбек үшін Ом заңынан сыртқы кедергіні анықтау формуласы


7.

Қысқа тұйықталу кезіндесырты кедергінің шамасы


8.

Қысқа тұйықталу кезінде ішкі кедергінің шамасы



Тапсырма №2 (ЕБҚ) Ресурс 2.

  1. Тізбек арқылы өтетін токтың мәнін есептеңіз және батареядан алынатын тогтың ең үлкен мәнін табыңыз. 

Рисунок 1416

  1. Қысқа тұйықталу кезіндегі ток күшінің шамасын есепте:

Рисунок 1418



Тапсырма 3. Ресурс 3


1. Схемада көрсетілген тізбекте R1 = 2,9 Ом, R2 = 7 Ом, R3 = 3 Ом, көздің ішкі кедергісі 1 Ом. Амперметр 1 А токты көрсетеді, батарея қысқыштарындағы ЭҚК мен кернеуді анықтаңыз.


1. Толық тізбек үшін Ом заңын жазыңыз және жалпы кедергіні анықтаңыз.

2. ЭҚК формуласын жазыңыз және жалпы кедергіні қолдана отырып, ЭҚК-ні есептеңіз.

188тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!