Материалдар / ҚМЖ 5 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қмж 5 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
25 Қараша 2020
413
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 5 а,ә,б

Пәні: информатика

Тақырыбы: Ақпаратты өңдеу тәсілдері.

Мақсаты: Оқушыларға ақпарат сөзін оның мазмұнын, ақпараттың түрлері мен

қасиеттерін алыну таралу жолдарын түсіндіру меңгерту.

Күтілетін нәтиже: Оқушыларға ақпарат сөзін оның мазмұнын, ақпараттың түрлері мен

қасиеттерін алыну таралу жолдарын түсінеді және өмірде қолданады.

Модульдің кіріктрілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуналдық технологиыларды АКТ пайдалану.

Оқушылардың жасерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 минут





Кіріспе.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеу.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру

Топтастыру.

2 топқа топтастыру



Мұғаліммен сәлемдесу.






1, 2 ге саналу арқылы 2 топқа бөлінеді.






Компьютер.



Саналу арқылы.

10 минут





Үй тапсырмасын пысықтау:

«Топтық» әдісі арқылы барлығына сұрақтар беремін.

Техникалық қауіпсіздік ережесі туралы.

  1. Жалпы сыныптағы қауіпсіздік талаптары.

  2. ДК-да жұмысты бастау алдындағы талаптар.

  3. Жұмыс істеу кезіндегі талаптар.

  4. Апаттық жағдайлардағы талаптар.

  5. Жұмысты аяқтағанда қойылатын талаптар.


Топты, бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.


Оқушылар үй жұмысы бойынша берілген сұрақтарға топ болып орындарында отырып жауап береді.













Топты бағалайды бағдаршам арқылы. Өзара бірін-бірі бағалау.

















Бағдаршам түстері.

10 минут








Негізгі бөлім:

Сабақтың мақсатын түсіндіремін.

Оқулықтарынан өз беттерінше жаңа тақырыпты оқуға нұсқау беремін.





Оқушылар оқулықтарынан жаңа сабақтың материалын көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағынасын өздері ашып береді.




Оқулық.





10 минут














«Әңгіме дебат» әдісін қолдана отырып, оқушылардың жаңа тақырыпқа қатысты ойларын ортаға салып мәлімет алмасып тақырыпты талқылауына нұсқау беремін.





Топты, бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.

Әр топ тақырыпты талқылап, түйінді идеяларын және берілген тапсырманың жауабын ортаға салып талқылайды. Оқушылар өздігімен мазмұн мен тапсырма орындаудың форматын таңдайды, ақпарат жинастырады, оларды талдап, бағалайды. Топтар бір-біріне сұрақ қояды.

Топты бағалайды қол саусақтары арқылы. Өзара бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.

Флипчарт, маркер.









Қол саусақтары.

10 минут

Қорытынды:

«Ромашка» әдісі арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылауға нұсқау беремін.


Оқушылар плакатқа ромашка гүлінің суретін салып оны бүгінгі тақырыпта туындаған мәселелермен оның шешілу жолдарын жазу арқылы толтырады.


Плакат, маркер.


2 минут


«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша бүгінгі сабақта қызықты болған екі мәселені және білгісі келетін бір мәселені стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру.


Үйге тапсырма: Ақпараттың өңдеу тәсілдері.


Жиынтық бағаны өзім қоямын.

Стикерге өз ойларын жазады.







Үй тапсырмасын белгілеп алады.



Стикер.



















Ю











2 сабақ

Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 5 а,ә,б

Пәні: информатика

Тақырыбы: Ақпарат оның мазмұны, түрлері мен қасиеттері.

Мақсаты: Оқушыларға ақпарат сөзін оның мазмұнын, ақпараттың түрлері мен

қасиеттерін алыну таралу жолдарын түсіндіру меңгерту.

Күтілетін нәтиже: Оқушыларға ақпарат сөзін оның мазмұнын, ақпараттың түрлері мен

қасиеттерін алыну таралу жолдарын түсінеді және өмірде қолданады.

Модульдің кіріктрілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуналдық технологиыларды АКТ пайдалану.

Оқушылардың жасерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 минут





Кіріспе.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеу.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. «Макарено» би - жаттығуы

Топтастыру.

2 топқа топтастыру



Мұғаліммен сәлемдесу.



«Макарено» би-жаттығуын жасайды.



1, 2 ге саналу арқылы 2 топқа бөлінеді.







Интербелсенді тақта.


Саналу арқылы.

10 минут





Үй тапсырмасын пысықтау:

«Топтық» әдісі арқылы барлығына сұрақтар беремін.

Техникалық қауіпсіздік ережесі туралы.

  1. Жалпы сыныптағы қауіпсіздік талаптары.

  2. ДК-да жұмысты бастау алдындағы талаптар.

  3. Жұмыс істеу кезіндегі талаптар.

  4. Апаттық жағдайлардағы талаптар.

  5. Жұмысты аяқтағанда қойылатын талаптар.


Топты, бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.


Оқушылар үй жұмысы бойынша берілген сұрақтарға топ болып орындарында отырып жауап береді.













Топты бағалайды бағдаршам арқылы. Өзара бірін-бірі бағалау.

















Бағдаршам түстері.

10 минут








Негізгі бөлім:

Сабақтың мақсатын түсіндіремін.

Оқулықтарынан өз беттерінше жаңа тақырыпты оқуға нұсқау беремін.






Оқушылар оқулықтарынан жаңа сабақтың материалын көріп бүгінгі тақырыптың мән-мағынасын өздері ашып береді.




Оқулық.





10 минут














«Әңгіме дебат» әдісін қолдана отырып, оқушылардың жаңа тақырыпқа қатысты ойларын ортаға салып мәлімет алмасып тақырыпты талқылауына нұсқау беремін.





Топты, бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.

Әр топ тақырыпты талқылап, түйінді идеяларын және берілген тапсырманың жауабын ортаға салып талқылайды. Оқушылар өздігімен мазмұн мен тапсырма орындаудың форматын таңдайды, ақпарат жинастырады, оларды талдап, бағалайды. Топтар бір-біріне сұрақ қояды.

Топты бағалайды қол саусақтары арқылы. Өзара бірін-бірі бағалауға нұсқау беру.

Флипчарт, маркер.









Қол саусақтары.

10 минут

Қорытынды:

«Ромашка» әдісі арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылауға нұсқау беремін.


Оқушылар флипчартқа ромашка гүлінің суретін салып оны бүгінгі тақырыпта туындаған мәселелермен оның шешілу жолдарын жазу арқылы толтырады.


Флипчарт, маркер.


2 минут


«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі бойынша бүгінгі сабақта қызықты болған екі мәселені және білгісі келетін бір мәселені стикерге жаздырып тақтаға ілуіне нұсқау беру.


Үйге тапсырма: Ақпараттың түрлері мен қасиеттері.


Жиынтық бағаны өзім қоямын.

Стикерге өз ойларын жазады.







Үй тапсырмасын белгілеп алады.



Стикер.






























Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 5 а,ә,б

Пәні: информатика

Тақырыбы: Ақпарат саны және оның өлшем бірліктері.

Мақсаты: Ақпарат саны түсінігін енгізу, ақпараттың өлшем бірліктерімен таныстыру,

ақпарат санын анықтаудың тәжірибелік дағдыларын қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже: Компьютерде ақпаратты өлшеу тәсілдерін, бит, байт ұғымдарын, ақпараттың көлемін екілік түрде өлшеу, ақпараттың өлшем бірліктерін, ақпарат беру жылдамдығын өлшеу бірліктерін.Мәтіндік ақпарат санын анықтауды, ақпаратты бір өлшем бірлігінен басқа өлшем бірлігіне ауыстыруды үйренеді.

Модульдің кіріктрілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Оқыту мен оқуда ақпараттық-коммуналдық технологиыларды АКТ пайдалану.

Оқушылардың жасерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу


Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Ресурстар

3 минут


Кіріспе.

Ұйымдастыру кезеңі.

Оқушылармен сәлемдесу.

Оқушыларды түгендеу.

Сабақтың мақсат-міндеттерін қою.


Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.



Мұғаліммен сәлемдесу.
















12 минут





Үй тапсырмасын пысықтау:

«Өзіңді тексер» әдісі арқылы тест сұрақтарын беремін.

Ақпаратты өңдеу тәсілдері бойынша.



Оқушылар үй жұмысы бойынша берілген тест сұрақтарына орындарында отырып, жеке-жеке жауап береді.


Тест парақшалары.



25 минут








Жаңа материалды оқып үйрену:

Тақырыпты компьютерден слайд арқылы көрсетіп түсіндіріп өтемін.




«Жұптық зерттеу» әдісін қолдана отырып оқушылардың слайдтан көргендерін және ресурстарын пайдалана отырып ойларын жұмыс дәптерлеріне түсірулеріне нұсқау беремін.






Бірін-бірі критериялар арқылы бағалауға нұсқау беру.


Оқушылар компьютер арқылы жаңа тақырыптың материалын көріп бүгінгі тақырыптың мән мағынасын өздері ашып береді.



Оқушылар тақырып бойынша өз ойларын идеяларын жұмыс дәптерлеріне түсіреді. Оқушылар өздігімен тапсырма орындаудың мазмұнымен форматын таңдайды. Ақпарат жинастырады оларды бағалайды.






Берлілген сұрақтарға байланысты критериялар құрып алады содан соң бірін-бірі бағалайды 5, 4, 3 бағалары арқылы. Өзара бірін-бірі бағалау.



АКТ.






Жұмыс дәптерлері.










5, 4, 3 бағалары.

5 минут

Қорытынды:

«БББ» әдісі арқылы бүгінгі тақырыпты қорытындылауға нұсқау беремін.





Үйге тапсырма: § 4 ақпараттың өлшем бірліктері.


Жиынтық бағаны өзім қоямын.


Оқушылар жұмыс дәптерлеріне бүгінгі сабақта не білетін еді, не білді, және не білгісі келетіндігі туралы кесте жасап мұғалімге көрсетеді.



Үй тапсырмасын белгілеп алады.




Жұмыс дәптерлері.



























\














Қысқа мерзімді жоспар


Сыныбы: 5 а,ә,б

Пәні: информатика

Тақырыбы: Компьютер әмбебап есептеуіш машина.

Мақсаты: Оқушыларды «компьютер» түсінігімен таныстыру, компьютердің құрылымы,

қызметі туралы алғашқы көмек қалыптастыру.

Күтілетін нәтиже: «Компьютердің» анықтамасын, компьютердің түрлерін, пайдалану саласын анықтауды. Адам өмірінде компьютерді қолдануға мысал келтіріп, сыртқы түрі бойынша құрылысын анықтауды, оның қызметін, оқылған құрылғыларына сипаттама беруді, пернетақтаны қолдануды үйренеді.

Модульдің кіріктрілуі: Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер.

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!