Материалдар / ҚМЖ 5 сынып Алтын адам
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ 5 сынып Алтын адам

Материал туралы қысқаша түсінік
Тарих пәнінің мұғаліміне ҚМЖ 5 сынып
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Желтоқсан 2018
2785
6 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.3 А Сақтар

Мектеп: №6 ЖББМ

Күні:28.06.2018

Мұғалімнің аты-жөні: Есдаулетова А.Ж.

Сынып: 5

Қатысқандар: 20

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

«Алтын адам» археологиялық олжасы.

Зерттеу сұрағы: Есік обасынан табылған «Алтын адам» кім болды?

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сәйкес)

5.2.3.1 қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу


Сабақтың мақсаты:

Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын біледі

Бағалау критерийі

Сақ тайпалық одақтарының археологиялық ескерткіштері анықтау;

Есік қорғанынан табылған «Алтын адам» жәдігерін сипаттайды

Тілдік мақсаттар

1. Алғашқы адамдардың өмірі туралы әңгімелейді (айтылым дағдысы);

2. Адам эволюциясы бейнеленген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырады (жазылым дағдысы);

Ру, алғашқы қауым, тобыр, аналық және аталық ру, абыздар, анимизм, тотемизм, фетишизм, магия, өнер, петроглифтер, гравюра, тері өңдеу,пиктография, археология, терімшілік, аңшылық, балық аулау, мал шаруашылығы, теселі егіншілік, еңбек бөлінісі, өнімді еңбек, жеке меншік, өндіруші шаруашылық, қолөнер, кен өндірісі, тоқымашылық, керамика, көзе т.б.

Адамның жануарлар әлемінен басты ерекшеліктері. Қазақстан аумағындағы тас дәуірінің ескерткіштері.Алғашқы адамдардың тұрмыс тіршілігінде келесі өзгерістер орын алды.Ежелгі адамдар өмірінде орын алған өзгерістерге келесі факторлар әсер етті. Тасқа салынған суреттер ежелгі адамдардың өмірі, Дүниетанымы туралы келесі ақпараттарды береді.

Құндылықтарға баулу




Сын тұрғысынан ойлау арқылы қарым-қатынас жасау.

Тарихтың мәдениет пен тілдің бір тұтастығы дағдыларын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

2 сынып Жаратылыстану пәні Алтын адам

Ескерткеркіші

Алдыңғы білім


Сақтар туралы тарихи мәліметтер


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


Оқушылармен сәлемдесу, түстер арқылы үш топқа бөлу. Сынып реттілігін қадағалау.

Оқушылар түгелдеу, оқу құралдарын байқау

Оқу мақсаты:

Қазақстандық ғалымдардың археологиялық жаңалықтарын білу

Оқу мақсаттары мен бағалау критерилерін слайд арқылы таныстырып дәптерлеріне жаздырамын Топқа бөлу

Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады.

«Болжау» әдісі: Оқушылар назарына Есік қорғанынан табылған жәдігерлердің суреттерін ұсынып, диалог құрамын.







Жетелеуші сұрақтар:

  • Суреттерде не көріп отырсыздар?

  • Осы жәдігерлер туралы не білесіздер?

  • Осы жәдігерлер қайдан табылуы мұмкін?


1-топ «Сары кәмпиттер»

2-топ «Көк кәмпиттер»

3-топ «Қызыл кәмпиттер»










Сабақтың ортасы

М. «Алтын адамның» Есік патша қорғанынан табылғанын (сақ мәдениеті, аң стилі, күміс тостаған) презентация арқылы ақпарат беру.

Т «Галерея» әдісі арқылы мәтіндегі тақырыптар топтарға бөлініп беріледі. Оқушылар жеке, топтасып жұмыс жасайды.

Тапсырмалар:

1 топ: «Алтын адамы» туралы әңгімелеу. (Қайдан табылды, кім тапты, қай тайпаға жатады, табылған аймағыт. б.)















Дескриптер:

1. Кемел Ақышев ашқан археологиялық ескерткіштерін атайды;

2. Археологиялық ескерткіштін жаналығын атайды.

3. Жәдігердің неліктен «Алтын адам» деп аталғанын атайды;

4. "Алтын адамның" қай әлеуметтік тап өкілі болғанын жазады;


2 топ «Алтын адам» жанынан табылған жәдігерлерге сипаттама беру.

Дескриптер:

1. Алтын адамның бас киімін сипаттайды;

2. Алтын адамның киімін сипаттайды;

3. Алтын адамның белбеуін сипаттайды


3 топ "Алтын адамның" бас киіміндегі сақтардың әлемнің үш бөлігі мен төрт тарабы туралы дүниетанымды сипаттау.

Дескриптор:

1. Сақтардың әлемді

үш бөлікке бөлгенін атайды (жер асты, ортаңғы әлем, жоғарғы әлем);

2. Әлемнің 4 бұрышы бейнеленгенін сипаттайды.

Жеке жұмыс- картамен жұмыс. Кескін картаға Есік қорғаны табылған аймақты түсіру









Ж картамен жұмыс кескін картаға Есік қорғаны табылған аймақты түсіру.


Топты бағалау критерийлері:

-нақты дәйектермен салыстырмалы талдайды

-өз пікірін еркін жеткізеді

-тайм-менеджмент сақтайды

Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» (1-2 минут) әдісі арқылы жасалады.

«Әлемді шарлау» әдісі арқылы түсіндіріледі.

«Интервью» әдісі

Оқушылар өз ойларын стикерлерге жазып жабыстырады.

Сабақтың соңы


«ВЕНН диаграммасын» толтыру
Екі Алтын адамды салыстыру.
Айырмашылығы: Бірінші «Алтын адам» Екінші «Алтын адам»
Кемел Ақышев тапты Зейнолла Самашев тапты 
Б. з. д. V IV ғасыр Б. з. д. III ғасыр 
1970 ж. табылды 2000 ж. табылды 
Сақ тайпасан болған Сармат тайпасынан 
Ұқсастығы:
Екеуі де жауынгер
Ежелгі заманда өмір сүрген
тарихи ғажайыптар
Екеуін де археологтар

Кері байланыс:

Менің түсінгенім………………………………..

Менің білгенім…………………………………..

Менің қиналғаным……………………………….


Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?

Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


Күнделікті сабақта оқушылардың жеке бас қажеттіліктерін ескере отырып саралау әдістері арқылы оқу мақсатын басшылыққа ала отырып белсенді оқу қалыптастыруға ықпал етемін. «Галерея» әдіс арқылы оқушылар «Алтын адам» қайдан табылды, кім тапты, қай тайпаға жатады, табылған аймағы туралы айтып, жәдігерлерге сипаттама береді.

Визуал оқушыларды ескере отырып суреттермен жұмыс, картамен жұмыс жасату арқылы білім, білік, дағдысын қалыптастыруды жоспарлаймын.

Бағалау критерийіне сәйкес топтар бірін-бірі бағалайды. Бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» (1-2 минут) әдісі арқылы жасалады

Кері байланыс:

Менің түсінгенім………………………………..

Менің білгенім…………………………………..

Менің қиналғаным……………………………….

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.

Осы сабақта қолданылатын

Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?

Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен?

Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы бағалау



Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:


Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1:


2:

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?











Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!