Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ 5-сынып Өсімдіктер әлемі
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Бекітемін
Білім беру ұйымының атауы |
«С.Сейфуллин атындағы орта мектебі» КММ |
|
Бөлім: |
4-бөлім Жануарлар мен өсімдіктер дүниесі |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қайырбекова Ш.М. |
|
Күні: |
22.11.2023ж |
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: 11 Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Өсімдіктер әлемі 7-сабақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
5.1.3.1 мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты түсіну, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру. 5.4.3.1 оқылым және тыңдалым материалдары бойынша көп мағыналы сөздерді, омоним, антоним, синонимді табу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар орындай алады:.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру 7 мин.
|
Қайырлы күн! Бүгінгі күнге сәттілік тілеймін. Сабаққа белсенді қатысады деп сенемін. Сәлемдесу Түгендеу Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Топқа бөлу : Топ ережесі: Белсенділік Уақытты тиімді пайдалану Бір-бірімізді тыңдаймыз!
|
Оқушыларға ұсынылған әріптер бойынша өзіне байланыстыра сын есім айтады. Ж-жағымды А-ақылды Л-лайықты Б-Білімді Ы-ырысты, ынтымақты З-зейінді Б-байсалды И-инабатты Д-дарынды А-алғыр Й-икемді Берілген таратпа материалды ашқанда Жалбыз бен Бидай суреті тұрады. Соған байланысты топқа бөлінеді |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: өздерін мадақтай отырып көңіл-күйлері көтеріледі, сенімділік пайда болады. Топтың атына байланысты бүгінгі сабақты болжайды. |
Психологиялық ахуал
Таратпа материал
|
||||||||||||||||||
Өткен білімді еске түсіру 5 мин.
|
Үй тапсырмасы Өтілген тақырыпты қайталау. «Жануарлар әлемі» тақырыбы бойынша шағын тест
1.Омоним дегеніміз не? А. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы бір-біріне мәндес сөздер. Ә. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы мүлде бөлек сөздер Б. Мағынасы бір-біріне қарама-қарсы сөздер.
2. Май алынатын жануарлар қатарын белгіле А. Тасбақа, жылан, жираф Ә.Қолтырауын, тиін, ара Б.Балық, борсық, суыр, аю
3.Үш жасар жылқына қалай атайды А. Құнан Ә.Саулық Б.Бағлан
А.Сиыр. Ә. Түйе Б. Жылқы
А. Балалар тау басына шықты Ә. Гүлдің хош иісі керемет! Б. Олар орманға барды.
2- тапсырма«Сәйкестендіру» тақтаға липучкалар арқылы жабыстырады
Жауабы
Жаңа сабақты слайд арқылы тақырыбын, мақсатын айтамын, түсіндіремін. Сабақ тақырыбы:_Өсімдіктер әлемі. Тілдік бағдар: Синоним. Омоним.Антоним және көп мағыналы сөздерді қайталау Сендер мынаны меңгерулерің керек: Өсімдіктер деген не? Адам өмірі үшін маңызы қандай? Оларды не үшін қорғауға аламыз? -Жануарлар әлемімен танысқанда қандай жаңа сөздерді есте сақтадыңдар? - Ал, өсімдіктер әлемі дегенді қалай түсінесіңдер? -«Өсімдіктер әлемі» энциклопедиясымен таныссыңдар ма?/ кітапты көрсетемін/ Презентация арқылы «Өсімдіктер әлеміне» түсінік беремін Аудио-мәтін тыңдау. Бидай дақылы туралы қызықты ақпаратты тыңдайды
Талқылау сұрақтары -Мәтінде не туралы айтты? -Қандай ақпараттар бар? Тағамнан басқа қандай қасиетке ие. Ол қа жерде өсіріле бастады? Қандай тағамдар алуға болады?
Оқылым Алдымен видео- материал көріп. Онлайн-саяхат жасаймыз. «Алтай ботаника бағы» Оқулықтан тізбектей оқиды.
Сергіту сәті Сурет пәнімен байланыс Жапсыру. Немесе Алма дегенде алдыға секіреді. Алмұрт артқа секіреді. Банан дегенде айналып секіреді.
Жазылым Оқылым мәтініндегі Синоним, омоним, антонимді табады. Мына сөздер омоним бола ма? Дәлелде
Қала- Қорық- Бағы-
Синонимдерін жаз. 1.Қала- 2. Биік- 3.Жуық- 4.Қорға- 5.Зертте-
3.Антонимін жаз 1.Биік- 2. Жуық- 3.Етегі- 4. Пайдалы-
Жауабы
Қала- Кірпішті қала, қала халық көп шоғырланған мекен Қорық- бір нәрседен қорық, Алладан қорық. Қорық- жануарлар мен өсімдікті қорғауға алынған аймақ,
Бағы- бақта жеміс өседі. Бағы озып тұр Синонимдерін жаз. 1.Қала- шаһар, кент 2. Биік- зәулім, заңғар 3.Жуық- жақын 4.Қорға- сақта, 5.Зертте- ізден
3.Антонимін жаз 1.Биік- аласа 2. Жуық- алыс 3.Етегі- басы 4. Пайдалы- зиянды
Уақыт болса. Қосымша ақпараттар. «Қызыл кітапқа» енген өсімдіктер Дәрілік өсімдіктер
|
Сұрақтарға әр топтан 1 оқушы шығып жауап беріп отырады kahoot /платформасында интернет желісіне қосылып орындайды.
Сұраққа жауап береді
Экран арқылы жүзеге асырады.
Тыңдайды
Жауап береді.
Мұқият тыңдайды
Топпен «Бидай-дың адамдар үшін пайдасы» тақыры-бында диаграм- ма толтыра- ды.
Оқулықтағы мәтінді тізбектей оқиды.
Мәтін бойынша ең маңызды 2 сұрақтан екі топ сұрақ әзірлеп, бір-біріне қояды |
Мақсаты Жылдам әрі болжау арқылы ойлануды дамыту. Тиімділігі:. Өткен материалды бекіту.
|
ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.
Экран. Слайд. Моно-бло«Сәйкестендіру» әдісі
Экранда
Экран-презентация
Слайд
Балалар жауап береді. Мысалы: Фауна Қорық Қызыл кітап, табиғат Төрт түлік. Омоним Антоним Синоним «Сұрақ-жауап» әдісі
Тақтаға іліп қоямын Ботаника (гр. botn — шөп, өсімдік) — өсімдіктер туралы ғылымдар жиынтығы, биологияның бір саласы; өсімдіктер туралы ғылым: «Қызыл кітап»
Флора - / латын сөзі-гүл деген ұғым/бұл географиялық аймақтың экожүйесіндегі байырғы өсімдіктер тобы.
|
||||||||||||||||||
Бекіту Кері байланыс 7 мин
|
Айтылым Оқылым мәтіні бойынша
«Төрт сөйлем әдісі» Бірінші сөйлем-«Біздің ойымызша......» Екінші сөйлем «Себебі біз оны..... түсіндіреміз. Үшінші сөйлем «Оны біз мына .....фактілермен, мысалдармен түсіндіреміз» Төртінші сөйлем «Осыған байланысты біз мынадай шешімге келдік.....»
Уақыт қалып жатса «Сөзжұмбақ» шешу Жауабын суреттерді жапсыру арқылы табады
Үйге тапсырма 6- тапсырма. Оқылым мәтініндегі өсімдік атауларын топтарға бөліп жазады. Бағалау Түймедақ гүліндегі өздері және мұғалім қойған бағаны есептеп 7-ге бөледі / 7- тапсырма болғандықтан/ Орта баллды шығарады
Бағалау: Тақтаға алдын-ала оқушылардың аттарын жазып қоямын. Өздерінің қойған бағасын сұраймын. Өзім негізгі бағасын қоямын. Кері байланыс: classroomscreen платформасы арқылы смайлик таңдау.Сабақтың өту деңгейін анықтау Кері байланыс «Classroomscreen» платформасы
Арқылы моно-блокта диаграмма шығарады. Толық меңгердім Ұқтым Әлі жетілдіру керек Маған көмек керек |
.
Топпен бірге орындайды. Қорғайды
Алдарындағы дайын суреттен іздеп, дәл жапсырып, табады.
.
|
Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен, байланысын көрсетеді |
Флип-чарт
Аудио-мәтін
|
-
Тест сұрақтары
1.Омоним дегеніміз не?
А. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы бір-біріне мәндес сөздер.
Ә. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы мүлде бөлек сөздер
Б. Мағынасы бір-біріне қарама-қарсы сөздер.
2. Май алынатын жануарлар қатарын белгіле
А. Тасбақа, жылан, жираф
Ә.Қолтырауын, тиін, ара
Б.Балық, борсық, суыр, аю
3.Үш жасар жылқына қалай атайды
А. Құнан
Ә.Саулық
Б.Бағлан
4«Қазанат» деп қай түлікті дәріптеп, баға берген?
А.Сиыр.
Ә. Түйе
Б. Жылқы
5Көп мағынаға ие болып тұрған сөзі бар сөйлемді көрсет.
А. Балалар тау басына шықты
Ә. Гүлдің хош иісі керемет!
Б. Олар орманға барды.
Тапсырма
-
Тест сұрақтары
1.Омоним дегеніміз не?
А. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы бір-біріне мәндес сөздер.
Ә. Дыбысталуы, жазылуы бірдей, мағынасы мүлде бөлек сөздер
Б. Мағынасы бір-біріне қарама-қарсы сөздер.
2. Май алынатын жануарлар қатарын белгіле
А. Тасбақа, жылан, жираф
Ә.Қолтырауын, тиін, ара
Б.Балық, борсық, суыр, аю
3.Үш жасар жылқына қалай атайды
А. Құнан
Ә.Саулық
Б.Бағлан
4«Қазанат» деп қай түлікті дәріптеп, баға берген?
А.Сиыр.
Ә. Түйе
Б. Жылқы
5Көп мағынаға ие болып тұрған сөзі бар сөйлемді көрсет.
А. Балалар тау басына шықты
Ә. Гүлдің хош иісі керемет!
Б. Олар орманға барды.
2- тапсырма«Сәйкестендіру»
реті |
Малдың пірі, иесі |
Төрт түлік |
Малды шақыру |
1 |
Қамбар ата |
|
|
2 |
Шопан ата |
|
|
3 |
Шек-шек ата |
|
|
4 |
Ойсылқара |
|
|
5 |
Зеңгібаба |
|
|
2- тапсырма«Сәйкестендіру»
реті |
Малдың пірі, иесі |
Төрт түлік |
Малды шақыру |
1 |
Қамбар ата |
|
|
2 |
Шопан ата |
|
|
3 |
Шек-шек ата |
|
|
4 |
Ойсылқара |
|
|
5 |
Зеңгібаба |
|
|
Мына сөздер омоним бола ма? Дәлелде
Қала-
Қорық-
Бағы-
-
Синонимдерін жаз.
1.Қала-
2. Биік-
3.Жуық-
4.Қорға-
5.Зертте-
3.Антонимін жаз
1.Биік-
2. Жуық-
3.Етегі-
4. Пайдалы-
-
Мына сөздер омоним бола ма? Дәлелде
Қала-
Қорық-
Бағы-
-
Синонимдерін жаз.
1.Қала-
2. Биік-
3.Жуық-
4.Қорға-
5.Зертте-
3.Антонимін жаз
1.Биік-
2. Жуық-
3.Етегі-
4. Пайдалы-
«Төрт сөйлем әдісі»
Бірінші сөйлем-Біздің ойымызша------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Екінші сөйлем -Себебі біз оны --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------түсіндіреміз.
Үшінші сөйлем -Оны біз мына -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------фактілермен, мысалдармен түсіндіреміз.
Төртінші сөйлем - Осыған байланысты біз мынадай шешімге келдік----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------.
«Classroomscreen» платформасы