ҚМЖ 6 сынып кіріспе сабақ

Тақырып бойынша 20 материал табылды

ҚМЖ 6 сынып кіріспе сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
қысқа мерзімді жоспар 1 сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

6– сынып, 1-тоқсан

1-сабақ

      Сабақтың тақырыбы: Кіріспе сабақ

     

Бөлім:

6. 1 VI – IX ғғ. Қазақстан

Педагогтің аты-жөні

Муканова Сауле Маратовна

Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Кіріспе сабақ.

Зерттеу сұрағы: Орта ғасырлар тарихы нені оқытады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихына жалпы шолу

Сабақтың мақсаты

Орта ғасырлар кезеңіндегі өзгерістерді анықтайды;

Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихының негізгі кезеңдері мен олардың ерекшеліктерін түсінеді.

Бағалау критерийлері

Орта ғасырлардың әр кезеңіндегі маңызды өзгерісті анықтайды.

Тілдік мақсаттар


Пәндік лексика мен терминология:

Орта ғасыр, халық, этнос, этноним, түрік, қағанат, қаған, ерте орта ғасыр, дамыған орта ғасыр, Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі.

Диалог пен жазуға пайдалы сөздер тізбегі:

Ортағасырлық кезеңінің ерекшелігі....

Орта ғасырда Қазақстан аумағында ...

Ортағасырлық дәуірі........кезеңнен тұрады.

Ең маңызды өзгеріс .... болды.

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел» ұлттық идеясының құндылықтары: Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру

кезеңі

Қызығушылықты ояту

8 мин



Ой қозғау:

Орта ғасырлар қандай кезеңдерге бөлінеді? (алдыңғы сабақ материалын еске түсіру)

Бұл кезеңдер бір-бірінен қалай ерекшеленуі мүмкін?



Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


мадақтау

кесте

Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ

15 мин












7 мин














6 мин

























Орта ғасырлар Қазақстан тарихындағы өте маңызды кезеңді қамтиды – дәл осы кезде Қазақстан аумағында қазіргі қазақтардың алғашқы ата–бабалары - түріктер пайда болды. Түріктермен туыстық қарым-қатынас қазақтарға түркі тобының тілінде сөйлеуге, тәжіктерді, өзбектерді, түріктерді түсінуге мүмкіндік береді. Орта ғасырлар дәуірінде Қазақстан аумағында алғашқы мемлекеттер – түркі, Батыс түрік, Түргеш, Оғыз қағанаттары, қыпшақ, қарахан, найман, керей мемлекеттері пайда болды.

Тапсырма 1. Орта ғасыр кезеңдерін талдау.

Орта ғасырлардың әр кезеңі бойынша өзгерістерді кестеге толтырады:

1. Ерте орта ғасырлар

2. Дамыған орта ғасырлар

3. Қазақ мемлекетінің қалыптасу кезеңі.


Ерте орта ғасыр

Дамыған орта ғасыр

Кейінгі орта ғасыр






Тапсырма 2. Орта ғасырлардағы өзгерістерді топтастыру. Тақтаға төрт бөліктен тұратын кесте сызыңыз.




Саяси



Экономикалық

Мәдени

Әлеуметтік



Оқушылар алдыңғы тапсырмада уақыт сызығында стикерлерге жазылған оқиғалар немесе ұғымдарды кесте бөліктеріне тиісті салалар бойынша орналастыру керек. Оқушыларды қоғамдық өмірдің әр саласында орта ғасырларда ірі өзгерістер болғаны туралы қорытынды жасауға жетелеңіз.


Қазақстан тарихында орта ғасырлар кезеңінің қандай негізгі ерекшеліктері бар?


Жаңа ақпаратты меңгереді














Дескриптор:

Ерте орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті біледі;

Дамыған орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті түсіндіреді;

Кейінгі орта ғасырлардағы кемінде 3 өзгерісті атайды.

Кезеңдер арасындағы сабақтастықты түсіндіреді;

Кезеңдердің ұқсастығы мен айырмашылығы туралы дәлелдер келтіреді.


Дескриптор:

Орта ғасырлардағы саяси жағдайдың кемінде 1 өзерісін жазады;

Орта ғасырлардағы экономикалық жағдайдың кемінде 1 өзерісін жазады;

Орта ғасырлардағы мәдени жағдайдың кемінде 1 өзерісін жазады;

Орта ғасырлардағы әлеуметтік жағдайдың кемінде 1 өзерісін жазады.

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады











«Ең үздік жауап»












«Бас бармақ»




















Орта ғасырлардағы Қазақстан картасы:

http://www.tarih-begalinka. kz/ kk/ history/ medieval/maps/










Карточкалар



















Тақта



Сабақтың соңы Қорытынды

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.


Кері байланыс. “Куб” әдісі



Өзін-өзі бағалау. “Домбыра” әдісі

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін айтады


Оқушылар куб арқылы бүгінгі алған білімін қортындылайды









Оқушылар бағалау критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды

Куб










Қағаздан жасалған домбыра

Үй тапсырмасы

«Түркі елі» мен «Қазақ елі» ұғымының мағынасын өз ойымен түсіндіріп, жазу






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
25.11.2024
159
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі