Күні: 30.01.2018 | Сынып: 7 а,ә |
Сабақ тақырыбы | Жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру (Диффузды (торлы); Бағаналы; Түйінді; Түтікті). |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | Оқушылар орындай алады: - жануарлардың жүйке жүйелерінің типтерін салыстыру |
Сабақ мақсаттары | Жүйке жүйесінің типтерін анықтауЖануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін сипаттау және салыстыру |
Бағалаукритерийлері | Жүйке жүйесінің типтерін анықтайды және сипаттай алады (әр жүйке типіне кем дегенде 1 мысал келтіреді)Жануарлардың жүйке жүйесінің түрлерін салыстырады |
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: Оқушылар жануарлардың жүйке жүйесінің типтерін анықтайды (оқылым, жазылым, айтылым дағдылары)Пәнге қатысты лексика мен терминология: диффузды (торлы), сатылы, түйінді, түтікті, жүйкелер.Диалог құруға /жазылымға қажетті сөздер топтамасы: 1)Жүйке жүйесі қажет……...2)Жүйке жүйесі құралады ... |
Пәнаралық байланыстар | Салауаттану пәнімен байланыс мінез-құлықтағы ерекшеліктерді сипаттау барысында, адамның жас ерекшеліктеріне байланысты |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
5 минут
| І. Ұйымдастыру кезеңі.Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу:«Бүгінгі көңіл-күй» (табиғат құбылыстары арқылы теңеу)От. Қай кезде де, қандай жағдайда да от болып жанып, өз білімдерін насихаттай білетін жандар. Ай. Ойшыл да арманшыл,қиындықтарға мойымайтын ержүрек, батыл жандар.2.Оқу мақсатымен таныстыру
|
Топқа бөлуге арналған түсті қағаздар |
7 минут
10 минут
3 минут
10 минут | Оқушыларға тірі ағзалардың суреттері беріледі. Әрбір сурет пікірлермен бірге беріледі (қандай тірі ағзаларға тән және оның ерекшеліктері). Дидактикалық материал ұсынуға болады.Тапсырма1: Әр топқа берілген суреттер бойынша жүйке типін анықтау.Тапсырма 2: Осы берілген суреттердің сыртқы бетінде жазылған жүйке жүйесінің типтеріне сипаттама беру.(ол қандай тірі ағзаларға тән, оның ерекшеліктері неде).
Мұғалімнің сабақты түсіндіруі.Презентациямен жануарлардың жүйке жүйесін қысқаша қорытындылау. Адамның жүйке жүйесінің құрылысын қайталау. Сабақтың мақсатына оралу.
Тапсырма 3: Осыдан кейін әр топ оқушылары тірі ағзалардың жүйке жүйесі типтерінің пайда болуына қарай «эволюция ағашын» құрастыру. «Джигсо» әдісі бойынша топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды. Жұмыс барысында кестені толтырады.Жүйке жүйесінің типтері:Бағалау: кестені таныстыру барысында оқушылар бір-бірін «2 жұлдыз, 1 тілек» әдісі арқылы бағалайды. |
Тірі ағзалардың суреттер
Дидактикалық материалдар
презентация |
5 минут | Рефлексия Шахмат тақтасы арқылы, оқушылар сабақтан алған әсерлерімен бөлісті. |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасыныңсақталуы |
Барлық оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтерін атайдыКөптеген оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтерін сурет бойынша анықтайды, кейбір типтеріне анықтама бередіКейбір оқушылар мынаны жасауы керек: Жүйке жүйесінің типтеріне мысал келтіре алады, анықтама береді | Бір-біріне түсіндергенде, пікір алмасқанда,кесте толтырған кезде | Бірегейлік және сындарлық оқушылардың тәжірибеден алған деректерді өңдеу кезінде оқушылар тәсілінде байқалады. Жұптасып және топта жұмыс, сондай-ақ бір бірімен және мұғаліммен жұмысты талқылау басқалар пікірін құрметтеуді және бір-бірімен және мұғаліммен тиісті үлгіде араласу қасиетін дамытуы керек. |
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?
|