Материалдар / ҚМЖ 7 сынып 4 тоқсан Бөлім: 9 бөлім. Төрт түлік мал мен егіншілік-елдің берекесі. Ғ.Мұстафин «Шығанақ» романы
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 7 сынып 4 тоқсан Бөлім: 9 бөлім. Төрт түлік мал мен егіншілік-елдің берекесі. Ғ.Мұстафин «Шығанақ» романы

Материал туралы қысқаша түсінік
Бөлім: 9 бөлім. Төрт түлік мал мен егіншілік-елдің берекесі. Ғ.Мұстафин «Шығанақ» романы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Сәуір 2024
68
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
450 тг 338 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Қазақ тілі Т2

Бөлім: 9 бөлім. Төрт түлік мал мен егіншілік-елдің берекесі. Ғ.Мұстафин «Шығанақ» романы

Күні: 23.02.

Педагогтің аты-жөні: Досымханов Н.

Сынып: 7

Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар:

Сабақтың тақырыбы: Шығанақ Берсиев-атақты диқан 2-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары

7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну

7.4.2.1 эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу;

Сабақтың мақсаты :

қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады,эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады

ЕБҚ үшін

қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады,эссе құрылымы мен дамуын сақтап, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады

Ойлау дағдыларының деңгейі

Жоғары деңгейі

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Сенім аралы»

Мақсаты: жылылық, сенімділік деңгейін, еркіндікті дамыту.

Оқушылар шеңбер болып отырады. Бастапқы қатысушы жанындағы көршісінің қолын ұстап, «Мен саған сенемін, себебі сен ...» сөйлемді бір сөзбен аяқтайды. Тренинг шеңбер бойымен жалғасады, соңында бір-бірлерінің қолдарын ұстайды. Сөйлемді мынандай сөздермен аяқтайды: мейірімдісің, ақылдысың, әдептісің, ұқыптысың, тәртіптісің, әдемісің, т.б.

Үй жұмысын тексеру

Сабақтың тақырыбын, мазмұнын болжайды.













Қолпаштау




Слайд

Сабақтың ортасы



























Ақпараттар

Дұрыс

Бұрыс

1. Шығанақ Берсиев қарапайым отбасында дүниеге келді.



2.Ол алғаш рет бидай өсірумен айналысты.



Берсиевтің әкесі аңшылықпен балық аулаумен және диқаншылықпен айналысқан.



Дәнді дақылдар – дәні үшін өсірілетін аса маңызды өсімдіктің түрі. Тары – астық тұқымдасына жататын өсімдік.Центнер – ауырлықты өлшейтін өлшем бірлік.

2.Тыңдалым.Оқылым.Айтылым

4-тапсырма

Тыңда. Мәтінді оқы.

Елек өзенінің жиегінде түймедей бір төбе тұр. Өзі қораш болса да, осы төбенің аты зор.
«Ақтөбе» десе, жұрттың бәрі біледі. Ондай ақ та емес. Сонша ағартып, зор айтарлық не қасиеті
барын кім білсін, оны қоршай салынған қала да «Ақтөбе» аталған. Қаланың күншығыс жақ
шетінде Елек өзені ағады. Бір жағы – ырғалған кек, тып-тыныш, бір жағы – сартылдаған
пойыз, сары құм. Екі аралықтағы қала бетін қалай бұрарын білмей тұрған сияқты. Алысырақ,
жан-жаққа кез жіберсең - бетегелі, құмайт жазық дала, жалпақ дала сөзылып кете береді.
Кең аспанда еркін самғаған көк қаршығадай, осы далаға көз түскенде, көңіл шіркін де самғап-
самғап алады.
Қаланың іші де көңілді. Қала бұрынғыдан да көркейе түс
iптi, ағаш егіліп, гүлдене бастапты.
Ертеректе бұл қалада төбеңнен күн қарыса, табаныңнан жер қаритын. Ыстық күндері тынысың
тарылған соң жел іздейтінсің. Іздеген желің табылса, азабы ыстықтан да қатты. Құм аралас
майда топырақпен қуыс-қуысыңның бәрін бітеп салып, сары боран ұйытқи соққанда: «Жанып
кетсем де, желің құрысын!» – дейтінсің. Міне, Ақтөбенің күні — осындай еді...

ЕБҚ барлық оқушылармен топтасып, тапсырманы орындайды

Жазылым

Мәтінде қарамен жазылған сөздің септеулік шылау екенін дәлелдеңіз

Өгіз бен сиырды аралас жеккен бір топ егінші соқасын қара жерге жаңа салған екен. Олжабек пен Жамал соларға қарай жүрді. Егіншілердің көлігі жүрмей, өздерімен өздері әуре болып жүр. Олжабектің көзі көліктерде. Төкенмен бірге келе жатқан Шығанақ жалт бұрылды.

Түскі астан соң олар кешке дейін әуре болды. Сондықтан, Амантайдың Жанбота туралы ойлауға да шамасы болмады

ЕБҚ оқушылар жақсы оқитын оқушылармен жұптасып, тапсырманы орындайды

Ақпараттың дұрыс-бұрыстығын анықтайды



























Тыңдалым.Оқылым.Айтылым









сұрақтарға жауап береді

5-тапсырма

Сөз тіркестерінің мағынасын оқы. Аударма сөздікті пайдаланып, орыс тіліне аудар. Салыстырып, кестеге жаз.

1)Құмайт жазық дала-құмды жер.
2)Төбеңнен күн қарыды-басыңнан күн өтеді.
3) Табаныңнан жер қарыды- аяғың ыстық өтеді.
4)Көз жіберу - алысқа қарау.
5)Танысы тарылған - ауа жетпейді.

Жауабы:

1) Құмайт жазық дала - құмды жер – песчаная степь

2)Төбеңнен күн қарыды - басыңнан күн өтеді – солнце печет

3) Табаныңнан жер қарыды - аяғыңнан ыстық өтеді – земля печет ноги

4) Көз жіберу - алысқа қарау – смотреть в даль

5) Тынысы тарылған - ауа жетпейді – не хватает воздуха.

10-тапсырма

Мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер

1.Елек өзенінің жиегінде не бар?

2)Ол-қандай төбе ?
3)Төбенің жанында қандай қала бар ?
4)Елік өзені қаланың қай жағында орналасқан ?
5) Қаланың екінші жағында не бар
8)Қаланың іші қандай ?​

Жазылым

2-тапсырма

Жауабы:

Соларға қарай – барыс септігіне қатысты септеулік шылау.

Төкенмен бірге – көмектес септігіне қатысты септеулік шылау.

Астан соң – шығыс септігіне қатысты септеулік шылау.

Кешке дейін – барыс септігіне қатысты септеулік шылау.

Жанбота туралы – атау септігіне қатысты септеулік шылау.

Жеке жұмыс

6-тапсырма

Тест тапсырмасын орында

















Дескриптор:

- сұрақтарға жауап береді





Өзара бағалау: «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын»































Дескриптор:

- сөйлемдерді қазақ тіліне аударып жазады









Өзара бағалау





Оқулық сөздік

слайд

















































суреттер








Сабақтың соңы


Үй тапсырмасын беру : 3 -тапсырма 65 бет


Кері байланыс

«Үш шапалақ».

Сабақтың тақырыбың түсінбегендер 1 шапалақ.

Сабақтың тақырыбың жартылай түсінгендер 2 шапалақ.

Сабақтың тақырыбың толық түсінгендер 3 шапалақ.


Бағалау

Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды.





Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!