Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
қмж 7 сынып қаз тарих 4-тоқсан
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар-1
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.1.1 салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтары мен маңыздылығын анықтау; |
|
Сабақтың мақсаты |
XIXғ. өнер туындыларының қоғамдағы саяси-әлеуметтік жағдайды танып білудегі орнын анықтау |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдасты ру кезеңі |
Ұйымдастыру сәті. Оқушылардың болжам жауаптары арқылы зерттелетін мәселе анықталады.
-Салт-дәстүрлер мен әдет-ғұрыптардың құндылықтар қандай? Сабақ тақырыбы пысықталып, оқу мақсаттары мен бағалау критерийлері оқушыларға таныстырылады. |
Оқушылар өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы |
Жаңа сабақ |
Мәтінмен жұмыс Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? Зерттеу мен талдау Тапсырма. «Сұхбат беру» Оқушыларға қазақтың салт-дәстүрлерінен мәтін таратылады. Сұхбат сұрақтары слайдтан көрсетіліп немесе карточкаға жазылып ұсынылады. 1.Бесік той 2.Шілдехана 3.Сүндет той 4.Тұсау кесер 5.Қыз ұзату Тапсырма «Сұхбат беру» -Салт-дәстүр қалай өткізіледі? -Салт-дәстүрлерге көзқарасыңыз туралы ой бөліссеңіз. -Салт-дәстүрлердің қандай ерекшеліктері бар? Неліктен? -Бүгінгі ұрпақ XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп санайды. Сіз осы пікірмен келісесіз бе? Өз ой-пікіріңізді түсіндірсеңіз. Интерпретация Сабақ соңында«Неге XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады?» деген зерттеу сұрағына қайта оралу. Зерттеу сұрағының жауабын алу үшін төмендегі тапсырманы ұйымдастырылады. XIX ғ. өнер тұлғалары, олар ........... XIX ғ. өнер тұлғаларының туындыларындағы негізгі ой... Шығармаларындағы ақпараттан қоғамдағы саяси-әлеуметтік жағдайдың... болғанын байқаймыз. Қазақ қоғамында өнер иелерінің орны..........болды. |
Дескриптор: - Өнер иелері өмір сүрген кезең мен қоғамда қалыптасқан саяси-әлеуметтік жағдайды сипаттайды; -Өнер тұлғаларының шығармалардағы негізі идеяны талдайды; -Өнер саңлақтарының қоғамдағы орнына баға береді. Дескриптор: -Берілген тұжырымды дәйекпен дәлелдейді |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
«Алақан-жұдырық»
«Жұлдызшалар»
«Бармақпен»
|
Тақырыптық ақпараттық мәтіндер
Ақпараттық карточкалар Қосымша-2 Сұхбат үлгісі "Қазақстан" ұлттық энциклопедиясы, Алматы, "Қазақ энциклопедиясы", 1998 ж. 4-том
Қосымша-3 Таратпа-мәтіндер |
Қорытынды |
Кері байланыс «Жемістер» Сабақ өте қызықты өтті.Маған бәрі ұнады. Маған сабақ ұнады. Бірақ мәлімет аздау болды. Тапсырма түсінікті болмады, маған сабақ қызықты болған жоқ. |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
ҚБ – сабақтағы өз әрекетіне рефлексия жасау; |
А4, конспект |
Оқу тапсырмасы |
«Қазақтың өнері өшпес асыл мұра» Эссе |
|
|
|
Қысқа мерзімді жоспар-2
Бөлім: |
7.4 XIХ ғасыр -XX ғасырдың басындағы Қазақстанның мәдениеті |
|
Педагогтің аты-жөні |
|
|
Күні: |
|
|
Сынып:7 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
XIX ғасырдағы мәдениеттің дамуы. Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының дәстүрлі музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.2.1 халық ауыз әдебиеті мен музыка өнері туындыларының тарихи дереккөзі ретінде құндылығын бағалау; |
|
Сабақтың мақсаты |
XIXғ. өнер туындыларының қоғамдағы саяси-әлеуметтік жағдайды танып білудегі орнын анықтау
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі |
Ой шақыру: Сынып бөлмесіндегі мәліметтерге сүйене отырып, оқушылардан сабақ тақырыбы қандай болуы мүмкіндігі сұралады.
-Суреттер мен мәтіндер мазмұнына қарап бүгінгі сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін? Оқушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Оқушылар суреттер бойынша өз жауаптарын ұсынады |
мадақтау |
Мұғалім презентациясы XIX ғ . өмір сүрген өнер тұлғаларының суреттері |
Жаңа сабақ |
Зерттеу сұрағы: Неге XIX ғасыр қазақ халқының музыка өнерінің гүлденген дәуірі деп саналады? Зерттеу мен талдау 1-тапсырма. Ұғымдармен жұмыс. 1.Күй 2. Терме 3. Ән 4. Айтыс 5. Күйші 6. Сал-сері
A)Қазақ халқының аспапта ойналатын музыкалық жанры B)Ақылымен нақылы бар өлеңді әуен.Термеде күнделікті тұрмыс-тіршілікке қатысты жайттар, ата-бабасының өсиетін, өмірлік қағидасын қадір тұтуға үйретеді. C)Музыка және поэзия өнерлерінің ортақ туындысы D)ауыз әдебиетінде ежелден қалыптасқан поэзиялық жанр, топ алдында қолма-қол суырып салып айтылатын сөз сайысы, жыр жарысы. Е)домбырада, қобызда, сыбызғыда күй орындаушы - музыкант. Күйшіні домбырашы, сыбызшы, қобызшы деп те атайды F) Дәстүрлі қазақ қоғамында өлең мен әнді серік еткен, жүріс-тұрысы мен киімімен ерекшеленіп той-думан мен той-топырдың көркіне айналған өнер иесі. 2-тапсырма.Мәтінмен жұмыс. «Зерттеуді жариялау» 1.Құрманғазы Сағырбайұлы 2.Тәттімбет Қазанғапұлы 3.Ақан сері Қорамсаұлы 4..Мұса Байжанұлы 5. Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |