Бөлім:
|
8.3 А
Тұрақты электр тогы
|
Педагогтің Т.А.Ә.
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 8
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
|
№ 5 зертханалық
жұмыс.«Өткiзгiштердi
тiзбектей қосуды зерделеу»
|
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
|
8.4.2.9 – өткізгіштерді тізбектей
жалғаудың заңдылықтарын эксперимент арқылы алу;
8.1.3.3
– физика кабинетінде қауіпсіздік
ережелерін білу және сақтау
|
Сабақтың мақсаты
|
|
Қысқа
мерзімді жоспар
Сабақтың
тақырыбы: № 5 зертханалық
жұмыс.«Өткiзгiштердi
тiзбектей қосуды зерделеу»
Сабақтың кезеңі/ уақыт
|
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
10 минут
|
Ұйымдастыру
кезеңі
-Оқушылармен
сәлемдесу;
- Оқушыларды
түгелдеу;
«Шуақты
күн» әдісі арқылы ынтымақтастық
орта қалыптастыру
топтарға
біріктіру
«Бос орынды толтыр»
әдісі
Тапсырма №1 (жеке
жұмыс)
Өткенге шолу жасау,
алдыңғы білімді қайталау тапсырмасын орындайды.
|
Оқушылар
сәлемдеседі
Бүгінгі
сабаққа деген тілектерін айтады.
Өткізгіштерді жалғау түрлерін
ажырату бойынша кестедегі бос орынды толтырады. Оқушылар кестені
толтырып, өткен теориялық тақырыпты еске түріпі, ойларын
жинақтайды
|
Дескриптор:
1.Суреттегі сызба бойынша
өткізшгітердің жалғану түрлерін ажыратады.
2. Өткізгіштердің жалғану
түрлерінің ерекшеліктерін сипаттайды.
Жауаптарға сәйкес
мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау
жүргізеді.
|
Стикерлер
Ресурс №1
|
Сабақтың
ортасы
30 минут
|
«Ойлан
жұптас, бөліс» әдісі арқылы топтарға бірігіп
орындауға эксперименттік тапсырма беріледі.
Сабақта
қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтарын
ескертіледі.
Тапсырма
№2
|
Оқушылар топпен берілген
эксперименттік тапсырманы жасай отырып сұрақтарға жауап
береді.
|
Дескриптор:
1.
құралды суретіне қарай ажыратады.
2.аспаптардың белгіленулерін, бөлік құнын
анықтайды.
3.сұлба
бойынша тізбек құрастырады.
4) вольтметрлердің көрсетулерін
жазады.
5)жалпы кернеудің шамасын
есептейді.
6) вольтметрлердің көрсетуімен
салыстырады.
7) әр
бөліктің кедергі шамасын есептейді.
8)нәтижелерді кестеге түсіреді.
9)қорытынды жасайды.
Жауаптарға сәйкес
мадақтау,ынталандыру сөздерімен мұғалім қалыптастырушы бағалау
жүргізеді.
|
Ресурс
2
Эксперименттік тапсырма
жабдықтары
|
Сабақтың
соңы
5
минут
|
Кері байланыс
«БББ»
кестесі
Білемін
|
Білгім
келеді
|
Білдім
|
|
|
|
Үйге
тапсырма:
Өткізгіштерді тізбектей жалғаудың өмірде қолданылуына шағын
эссе жазу (70-80 сөз).
|
Оқушылар
сабақты талдау кестесін толтырып бүгінгі сабаққа кері байланыс
жазады
|
Мұғалімнің кері байланысы, қорытынды бағалауы
жүргізіледі.
|
БББ кестесі
|
Тапсырма №1 (ресурс №1)
Кестеде берілген сызбалардағы өткізгіштердің жалғану
түрлерін анықта. Жалғану түрлерінің бір-бірінен ерекшелігін
сипатта.
Тапсырма №2 (ресурс №2).
Құрал-жабдықтар: ток көзі, 2 сым резистор, реостат, 2
амперметр, 3 вольтметр, өткізгіш сымдар, кілт.
Жұмыс
барысы:
1)
амперметрдің және вольтметрдің бөлік құнын
анықтаңдар;
2) электр
тізбегін сұлба бойынша жинаңдар (1-сурет);
3)
V1,
V2, V
(U1,
U2, U) вольтметрлерінің
көрсетулерін жазыңдар;
4) жалпы
кернеуді мына формуламен есептеп, Uж=
U1
+
U2
, V
вольтметрдің көрсетуімен салыстырыңдар.
5)
Қорытынды жасаңдар.
6)
А1,
А2
(I1,
I2) амперметрлерінің
көрсетулерін жазыңдар;
7)
бөліктің жалпы кедергісін R′ ж
= ; Rж
=
R1
+
R2
;
R1= ; R2= формулалары бойынша есептеңдер;
7) өлшеу
нәтижелерін кестеге түсіріңдер: