Материалдар / ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.Жарықтың сынуы,жарықтың сыну заңы тақырыбында
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.Жарықтың сынуы,жарықтың сыну заңы тақырыбында

Материал туралы қысқаша түсінік
ҚМЖ 8 сынып 130 бұйрықпен жасалған.Жарықтың сынуы,жарықтың сыну заңы тақырыбында
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Сәуір 2024
63
2 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады




«М.Бейсебаев атындағы орта мектебі» КММ

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы

Бөлімі:

8.4А Жарық құбылыстары

Педагогтің аты-жөні:

Қауымбай Н.Н.

Күні:

10.04.2024 ж.

Сыныбы:

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жарықтың сынуы, жарықтың сыну заңы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.5.1.6 жазық параллель пластинада сәуленің жолын салу;

8.5.1.7 жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығару;

Сабақтың мақсаты:

жазық параллель пластинада сәуленің жолын салады және жарықтың сыну заңын пайдаланып есептер шығарады;

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі

3 минут





Өткенге шолу

5 минут

























Жаңа сабаққа дайындық

3 минут






3 минут




Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру, назарын сабаққа аудару.

«Кіру билеті» әдісі арқылы

Әр оқушыға стикерге жазылған сұрақтарды қою және топтарға бөлу

1. Айналар неше түрге бөлінеді?

2.Жазық айна деген не?

3.Жарықтың шағылу заңы

4.Жазық айна қандай кескін береді?

5.Сфералық айна деген не?

6.Ойыс айна деп нені айтады?

7.Дөңес айна деп нені айтады?

8.Сфералық айнаның қайсысының фокусы жалған, қайсысы нақты?

9.Сфералық айнада кескін салуға мүмкіндік беретін үш тамаша сәулелерді атаңдар.

10.Жазық айнаның қолданылуына мысал келтіріңдер

11.Сфералық айнаның қолданылуына мысал келтір.

12.Шағылудың түрлерін ата

«Ой қозғау» әдісі

Оқушылардың жаңа сабаққа дайындығын қарапайым демонстрация көрсету. Суы бар стақанға көлбеу салынған қарындашты көрсету.


1.Не байқадыңыздар?

2.Бұл құбылыстың жарықпен байланысы қандай болуы мүмкін?

3.Неліктен өзгеріс болып жатыр?

Сабақтың тақырыбын, оқу мақсатын хабарлау

Мұғалім түсіндірмесі





Сынып оқушыларын «Кіру билеті» әдісі арқылы 3 топқа бөлу.





Оқушылар үй тапсырмасы бойынша берілген сұраққа жауап береді және мұғалім нұсқаған орынға отырады.






















Оқушылар тәжірибе бойынша өз ойларын айтады. Бүгінгі сабақтың тақырыбын ашады.







Бағалау парақтарын таратып беру





ҚБ: «Жарайсың!», «Керемет!», «Өте жақсы!» деген сөздер арқылы ауызша мадақтау




















ҚБ: ауызша мадақтау, ынталандыру
















8 сыныпқа арналған оқулық,























Стакан, су, қарындаш




Сабақтың ортасы


Жаңа сабақ


Топтық жұмыс

10 минут











Жұптық жұмыс

5 минут







Жеке жұмыс

13 минут






Сабақтың соңы


3 минут




"Идеяны суреттеу" әдісі


1-топ: Жазық параллель пластинада сәулелер жолын салу

2-топ: жарықтың сыну заңын тәжірибе арқылы тексеру, зерттеу

3-топ: есеп шығару үлгісімен таныстыру


Есеп: Жарық сәулесі судың бетіне 450 бұрышпен түседі. Суда сәуленің сыну бұрышы қандай?

«Жалғасын тап» әдісі (қосымша 1)

Оқушыларға


«Ойлан тап...» (деңгейлік тапсырмалар) (қосымша 2)






Рефлексия. Білім поштасы

-Маған барлығы түсінікті болды.

-Маған әлі де түсініксіз...

-Мен ештеңе түсінбедім...



Бағалау. 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау жүргізу



Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 4-6 тапсырма


Оқушылар мәтінмен танысады. Топ ішінде өзара ой бөлісіп, талдау жасайды. Жарықтың сыну құбылысын теория, тәжірибе арқылы түсіндіреді. Топ спикерлері топтық жұмысты қорғайды.

Оқушылар жұппен бірлесіп тапсырманы орындайды. Жұптар дайын жауаптар үлгісі арқылы бір-бірінің жауаптарын тексереді.


Оқушылар тапсырманы жеке орындайды. Тақтадағы дайын жауаптар арқылы өзін-өзі бағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабаққа жазбаша кері байланыс береді.



ҚБ: «Аукцион» әдісі арқылы.

Аукционға әр топтың жұмыс-тары қойылады. Әр топ өзіне ұнаған жұмысты сатып алады.


ҚБ: жұптар ауызша «әріптес пікірі» әдісі арқылы бағалайды;


3 балл



ҚБ: өзін-өзі бағалау


7 балл







Picture 1





1-10 балл









Постерлер

















Тапсырма бар парақша







Т апсырма бар парақша



Жұптық жұмыс. Жалғасын тап ...

Қосымша 1

1.Мөлдір нәрсенің бетіне жарық түскен мезгілде қандай оптикалық құбылыстар байқалады?

_____________________________________________________________________________________

2.Жарықтың сынуы деп ________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________


3.Жарық : а) ауадан суға; б) шыныдын суға ; в) алмаздан шыныға өткенде , жарықтың таралу бағыты қалай өзгереді? ________________________________________________________________


4.Сыну бұрышы деп __________________________________________________________________


5.Жарықтың сыну заңы (1-заңы) _______________________________________________________

_____________________________________________________________________________________


2- заңы ______________________________________________________________________________

6. Сыну көрсеткіші деп - _______________________________________________________________


7.Неліктен жарық бір ортадан екінші ортаға өткенде сынады? _______________________________

8.Бір ортадан екінші ортаға өткенде жарық сынуы мүмкін бе? Қандай жағдайларда ? ___________

____________________________________________________________________________________

9.Мөлдір судың кішкентай тамшыларынан тұратын тұман неліктен мөлдір емес? ______________

____________________________________________________________________________________

Жеке жұмыс. «Ойлан тап» әдісі (деңгейлік тапсырмалар).(қосымша 2)

Деңгейлік тапсырмалар


І деңгей

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!