Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ 9 сынып 2 тоқсан География
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі
№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климатын түзуші факторлар
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.1 Қазақстан климатын түзуші факторларды талдайды |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қазақстанның негізгі климат түзуші факторларын анықтайды Көпшілік оқушылар: Күн радиациясының түрлерін сипаттайды Кейбір оқушылар: Климат түзуші факторлары талдайды |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. «Миға шабуыл» әдісін пайдаланып Jamboard платформасында сұрақ қояды: Климат түзуші факторларды атап жаз. Тиімділігі: АКТ-ны қолдану дағдысы артады 3.Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климатын түзуші факторлар |
«Жүректен жүрекке» әдісі арқылы оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін айтады. Мақсаты: оқушылар бойында бір-бірін тыңдау, бір-біріне жақсы тілек, жақсы сөз айту дағдыларын қалыптастыру Тиімділігі: бүгінгі күнге жағымды ахуал тудырады Берілген сұрақтарға жауапты Jamboard платформасында жазады.
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенді болған оқушыларға мадақтау сөз айтады: «Жарайсың!», «Бәрекелді!» және т.с.с. |
Презентация Jamboard платформасы |
Сабақтың ортасы
(8 минут)
(20 мин) Топтық жұмыс
5 минут |
«Кластер» әдісі. Күн радиациясының түрлеріне кластер құрып, әрқайсысның қасиеттерін жазады. Мақсаты: Күн радиациясының түрлерін жеңіл есте сақтайды Тиімділігі: тірек-сызба арқылы жұмыс жасайды. Оқушыларды фигуралар арқылы үш топқа бөледі (padlet тақтасына орындау). Мақсаты: АКТ-мен жұмыс жасауға дағдыланады, өзара топта жұмыс жасап үйренеді, айтылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Тиімділігі: «Көмекші көпіршелер» қалыптастырады, бір-біріне түсіндіру арқылы түсінеді 1-топ Күн радиациясының әсерін анықтау. Карта бойынша Қостанай, Нұр-Сұлтан, Жезқазған, Қызылорда, Шымкент қалаларындағы жиынтық радиацияны анықтау 2-топ Атмосфералық циркуляцияның әсерін зерттеу 3-топ Төсеніш беттің әсеріне талдау жасау Жұптық жұмыс. Атмосфералық ауа массаларына сипаттама береді, кесте толтырады Тиімділігі: жазылым алыптасады, термин сөздермн жұмыс жасайды |
Тақырыпты тыңдап, тапсырманы орындайды
Кластер құрады. Тиімділігі: жеке жұмыс жасайды.
Қазақстан климатын түзуші үш негізгі фактор: Күн радиациясы, атмосфералық циркуляция, жердің төсеніш беті. Жердің жылуы мен жарығы Күн радиациясы деп аталады.
1-топ Күн радиациясының әсерін анықтайды. Карта бойынша Қостанай, Нұр-Сұлтан, Жезқазған, Қызылорда, Шымкент қалаларындағы жиынтық радиацияны табады 2-топ Атмосфералық циркуляцияның әсерін зерттейді 3-топ Төсеніш беттің әсеріне талдау жасайды
Мақсаты: кесте толтырады |
«Электронды сертифкат» арқылы бағалау, мұғалімнің бағалауы |
Оқулық
Презентация
Padlet тақтасы |
Сабақтың соңы (5) минут |
«Экспресс сұрақтар» әдісі Мұғалім оқушыларға сұрақтар қояды: А) күн радиациясының мөлшері ... байланысты; Ә) ... жиынтық күн радиациясын құрайды; Б) ... бәрінен көп күн жылуын шағылыстырады; В) Қазақстанның оңтүстігінде Күннің түсу уақытының ұзақтығы ... құрайды; Г) Қазақстан аумағындағы жиынтық радиацияның мөлшері қандай? Тиімділігі: оқушылар алған мәліметтерді саралауына көмектеседі. |
Мақсаты: Оқушылар жауап береді |
«Электронды стикер» арқылы |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климаттық жағдайы
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.2 Қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қазақстанның климаттық жағдайын анықтайды; Көпшілік оқушылар: Қазақсан аумағындағы ауа температураларының, жауын-шашынның таралу ерекшеліктерін біледі. Кейбір оқушылар: қазақстанның климаттық жағдайын талдайды |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||
Сабақтың басы (7 минут)
(8мин) |
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.«Миға шабуыл» әдісін пайдаланып сұрақ қояды: Климат дегеніміз не? Қандай климаттық белдеулерді білесің? Қазақстанның климаты шұғыл континентті болуы неге байланысты? Тиімділігі: өткен сабақтарды еске түсіреді 3.Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климаттық жағдайы |
«Гүлмен тілек» әдісі. Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді.
Мақсаты: берілген сұрақтарға жауап береді.
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Мадақтау сөздер арқылы бағалау Мұғалім жылдам әрі дұры жауап берген оқушыны мадақтайды. |
Презентация |
||||||||||
Сабақтың ортасы (10 мин) Жұптық тапсырма
(10 минут) Жұптық жұмыс |
«Жұпта талқыла» әдісі. Оқушыларға жұптық тапсырма береді. Қазақстанның барлық аумағы үшін жылдың ең суық айы – қаңтар. Ең ыстық айы – шілде. Тиімділігі: жұпта жұмыс жасайды, өзара көмектеседі.
«Картамен жұмыс» әдісі. Жауын-шашынның таралуы. Қазақстан климаты құрғақшылығымен ерекшеленеді. Жауын-шашынның жылдық орташа мөлшері 100-ден 1600 мм-ге ейін ауытқиды. Арал теңізі мен Балқаш көлінің солтүстігінде 100 мм тіптен одан да аз. Алтай тауларында 1600 мм-ге ейін жетеді. Аумақтағы ылғалдылықтың жеткілікті немесе жеткіліксіз болу көрсеткіші – ылғалдану коэффициенті деп аталады. Ол мына формула бойынша есептеледі: К=Ж/Б К – ылғалдану коэффициенті Ж – жауын-шашын мөлшері Б - буланушылық Тиімділігі: суретпен жұмыс жасайды. |
Мақсаты: кестені толтырады
Сурет бойынша талау жасайды. Дескриптор: Республикамыздың аласа таулы жазық өңірлеріндегі атмосфералық жауын-шашынның төмендеу бағытын және атмосфералық жауын-шашынның негізгі түрлерін анықтайды; Дәл осы бағыттағы атмосфералық жауын-шашынның азаю себебін анықтайды; Биік таулы аудандарда жауын-шашынның көп түсу себебін анықтайды;
Есептерді шығар: Атырау, Жезқазған, Петропавл, Шымкент қалаларындағы ылғалдану коэффициентін анықта |
Дескриптор: ендікті табады; Қаңтардағы температураны табады; Шіледегі темератураны табады; Амплитуданы табады.
|
Презентация
kk.wikiwpedia.org |
||||||||||
Сабақтың соңы (10 минут |
«Кім жылдам» әдісі. Көп нүктенің орнына сөдер қойыңдар: Атмосфералық циркуляция - ... Ауа ағындарның пайда болу себебі ... Суық фронттар ... ауа райын қалыптастырады Циклондар ... ауа райын алып келеді. Тиімділігі: алған мәліметтерін жинақтайды
|
Мақсаты: оқушылар жауап береді |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климаттық ресурстары
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: климаттық ресурстарды атайды Көпшілік оқушы: климаттық русурстарды сипаттайды Кейбір оқушы: Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы
|
Оқушылармен амандасу.
Сыныпта жағымды ахуал тудыру. Баяу әуен қосу. Өткен сыныпта алған білімдерімізді еске түсірейік:
Тиімділігі: өткен тақырыптарды еске түсіреді. Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климаттық ресурстары |
Сәлемдеседі. Баяу әуенді тыңдай отырып, жағымды күйге келеді.
Мақсаты: сұрақтарға жауап береді
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Мұғалім мадақтау сөздер айтады |
Презентация |
Сабақтың ортасы (17 мин)
15 минут |
Климаттық ресурстар – сарқылмайтын табиғат ресурстары. Ол пайдалану сипатына қарай: энергетикалық, ауылшаруашылық, рекреациялық деп бөлінеді. Тиімділігі: АКТ-ны қолданады Jamboard тақтасына сілтеме береді. Агроклиматология дегеніміз – ауыл шаруашылық өндірісінің даму факторы ретіндегі климатты зерттейтін ғылым. Агроклиматтық ресурстың маңызды көрсеткішіне кластер құр. Тиімділігі: ресурстың ерекшеліктерін біледі, сипаттайды. Рекреациялық климаттық ресурстар – демалу, емделу мақсатында қоланылады. «IDEA WEB-сайты» әдісі бойынша ресурстарды бағалайды. Тиімділігі: алған білімін жинақтау, бағалайды |
Мақсаты: Jamboard тақтасында жазады: Энергетикалық ресурстарға ... жатады. Ауылшаруашылық ресурстарға ... жатады. Рекреациялық ресурстарға ... жатады.
Мақсаты: агроклиматтық ресурстың маңызды көрсеткішіне кластер құрады. Рекреациялық климаттық ресурстарға мысал келтіреді.
Мақсаты: идея ұсынып, ресурстарды бағалайды |
Дескриптор: Энергетикалық ресурстарды жазады Ауылшаруашылық ресурстарды жазады. Рекреациялық ресурстарды жазады
Дескриптор: Агроклиматтық ресурстың қасиеттерін жазады; Рекреациялық ресурс қасиеттерін жазады.
Әр бағаға 1 балл. Макс.балл 5 |
Презентация Jamboard тақтасы |
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Микрофон» әдісі арқылы сұраққа жауап береді:
Тиімділігі: ойын жинақтайды |
Мақсаты: сұрақтарға жауап береді |
|
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның климаттық ресурстары
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.3 Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: климаттық ресурстарды атайды Көпшілік оқушы: климаттық русурстарды сипаттайды Кейбір оқушы: Қазақстанның климаттық ресурстарын бағалайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 10 мин |
Оқушылармен амандасу.
Мақсаты: Сыныпта жағымды ахуал қалыптастыру. Өткен сабақта алған білімдерімізді еске түсірейік:
Экранда климат ресурсының түрлерін ұснады. Тиімділігі: сабаққа кіріседі, суретке қарап тақырыппен баланысын көреді. Жаңа тақырыпты хабарлайды: Қазақстанның климаттық ресурстары |
Сәлемдеседі. Мақсаты суреттерге қарап жауап береді.
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация |
Сабақтың ортасы (5 мин)
15минут
|
Оқушыларды «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөледі. Құрастырылған сурет күн, жел энергостанцясының, «ЭКСПО-2017» көрмесінің суреттері. Тиімділігі: Ресубликамызда болған «ЭКСПО-2017» көрмесініңің негізгі тақырыбы климаттық ресурс екенін біледі. Энергоклиматтық ресурстарға Күн, жел, электростансылары жатады. Энергоклиматтық ресурстарға SWOTT талдауды Jamboard тақтасында орындайды (топтық жұмыс) Тиімділігі: энергоклиматтық ресурстардың оң және теріс қасиеттерін сарала алады Қазақстанның агроклиматтық ресурстар картасына талдау жасау тапсырмасы. |
Мақсаты:мозайканы жинақтап, топқа бөлінеді.
Мақсаты: Күн және жел энергетикасының артықшылықтары мен кемшіліктерін саралайды
Қазақстанның агроклиматтық ресурстар картасына талдау жасайды. |
Мұғалім тез әрі дұрыс жинаған топты мадақтайды: «Жарайсыңдар!», «Тамаша!», «Бәрекелді!» және т.б.
Д/р: Күн энергостанциясының 4 артықшылығы мен 4 кемшілігін көрсетеді; 2 мүмкіндігін; 2 қауіп-қатерін көрсетеді. |
Презентация Jamboard тақтасы
Атлас, презентация |
Сабақтың соңы 8 минут
7 минут |
«Эксресс сұрақтар» әдісі Тиімділігі: қай топ сабақты жақсы меңгергенін біледі
Рефлексия жазады: Жұмысты белсенді/құлықсыз ітедім Жұмыс ұнады/ұнамады Материал түсінікті/түсініксіз Тиімділігі: Оқушының қай сатыда келе жатқандығын саралай алады. |
Мақсаты: берілген сұрақтарғажауап береді
Мақсаты: оқушылар өз жауаптарын жазады |
|
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанда қолайсыз және қауіпті атмосфералық құбылыстар
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.4 Қазақстанда атмосфералық қолайсыз және қауіпті құбылыстардың қалыптасуын, таралу аумақтарын картада көрсетіп, сақтану шараларын ұсынады |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қолайсыз атмосфералық құбылыстың пайда болуын біледі; Көпшілік оқушылар: Қолайсыз атмосфералық құбылыстың таралуын картадан көрсетеді; Кейбір оқушылар: Қолайсыз атмосфералық құбылыстардан сақтау шараларын ұсынады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы 10мин |
1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. «Суреттер сөйлейді» әдісі. Оқушыларға суреттер ұсынады. Суреттердегі ортақ қасиетті табуы керек Тиімділігі: сурет бойынша өткен білімдерін еске түсіреді 3. Жаңа тақырыпты хабарлайды |
Мақсаты: суреттерге мән береді. Жауап береді. Әр суреттегі құбылыстарды атайды Ортақ қасиетті табады Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
«Бас бармақ» әдісі бойынша бағалау |
Презентация, суреттер
|
Сабақтың ортасы 5 минут
15 мин
5 минут |
Оқушыларды берілген жұмбақтарды шешуі бойынша үш топқа бөледі. Тиімділігі: Оқушыларды деңгейіне қарай бөледі. Саралау: оқушылардың білім деңгейіне қарай топқа бөледі. Климаттың қолайсыз құбылыстары – құрғақшылық, аңызақ желдер, күшті аяздар, үсік, бұршақ, көк тайғақ және т.б. Құрғақшылық – ұзақ уақыт жауын-шашынның болмауы. 1-топ Құрғақшылық, боран, аңызақ жел құбылыс салдарын жазады. Картадан көрсетеді 2-топ Бұршақ, көктайғақ құбылыс салдарын көрсетеді, картадан табады. 3-топ Аяз, үсік құбылыс салдарын жазады. Картадан көрсетеді. Тиімілігі: топта жұмыс жасйды. АКТ қолданады. Бұл тапсырмада саралаудың «Диалог және қолдау» тәсілі көрініс тапты.
«Айтқанымды көрсете аламын, көрсеткенімді айта аламын». Картамен жұмыс жасайды. Тиімділігі: көрсетілім, айтылым дағдылары қалыптасады. |
Берілген жұмбақтарды шешеді және топтарға бірігеді.
Әр қолайсыз атмосфералық құылыстардың салдарын анықтайды. Padlet тақтасына жазады
Топ оқушылары айтқан объектіерді картадан көрсете алады. |
Мұғалім жылдам әрі дұрыс жауапты тапқан оқушыларды мадақтайды. Ал ұзақ шешімін таппаған оқушыларды ынталандырады.
Өзара бағалау. Топтың бағалауы |
Презентация Padlet тақтасы |
Сабақтың соңы (10 минут) |
«Екі сөйлем» әдісі. Тележүргізушінің ауа райы туралы фразасын аяқта: Ертең оңтүстік аймақта қарлы боран күтілуде. ... . Жолдарда көктайғақ болу ықтималдылығы жоғары. Жол көлік жүргізушілерін ... Тиімділігі: оқушылар қолайсыз табиғат құбылыстарынан сақтану шараларын ұсынады. |
Мақсаты: оқушылар сақтану шараларын айтады |
«Электронды стикер» арқылы |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктері
Бөлімі: |
Физикалық география |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.2.5 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде қазақ халқының атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшеліктерін анықтайды |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: номинациялау ерекшеліктерін біледі Көпшілік оқушылар: атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшелігін анықтайды; Кейбір оқушылар: атмосфералық және климаттық құбылыстарды номинациялау ерекшелігін сипаттайды |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы (10 мин) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Нысана» суретін ұсыну. «Ассоциация» әдісі. «Номинациялау» қандай сөздермен ассоциация береді? Номинация – нысандарға, құбылыстарға, үрдістерге атау беру. Тиімділігі: мағынағы ашу үшін екі ұғымның ортақ қаиетін табады. |
Сәлемдеседі. Мақсаты: өз жауап нұсқаларын ұсынады. Жаңа тақырыпты және «номинациялау» анықтамасын дәптерге жазады. |
Мұғалім мадақтау сөз айтады. Немесе таппаса ынталандыру сөзерін айтады |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (10 мин)
10 минут
7минут |
«Сәйкестендіру» әдісі. Терминдермен жұмыс.
Тиімділігі: айтылым қалыптасады. Жаң сөздермен танысады. Оқушыларды фигуралар бойынша топқа бөлу. Тапсырма метеонимдерді ұқсас белгілеріне қарай жіктеу. 1-топ. Шілде, ақша, қар, ызғар 2-топ. Бесқонақ, жапалақ, қар, ық 3-топ. Қоңыр күз, соқыр жаңбыр, қоңыр жел 4-топ. Құралайдың салқыны, көк мұз, тымық. Тиімділігі: саралап оқыту элементтері қамтылған. «Түртіп алу» әдісі. Метеонимдерді көшіріп жазу тапсырмасын береді Тиімділігі: терминдерді дұрыс айтуға, жазуға дағдыланады |
Сәйкестендіреді
Мақсаты: топқа бөлінеді.
Ұқсас белгілеріне қарай жіктейді, мағынасын түсіндіреді.
Мақсаты: ттүсініксіз метеоимдерді жазады. |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл
Дескриптор: Ұқсас белгілеріне қарай жіктейді; Метеонимдердің мағынасын түсіндіреді |
Презентация
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы (8 минут) |
Рефлексия. Жұмысымды белсенді/құлықсыз істедім Түсінікті/түсініксіз болды Пайдалы/пайдасы жоқ Тиімділігі: оқушының қай жерден қнаып тұрғанын білу. АКТ-мен жұмыс жасауға дағдыланады. |
Мақсаты: рефлексияны толтырады |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация Jamboard тақтасы |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ішкі сулары
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: Қазақстанның ішкі суларын топтастырады; Көпшілік оқушы: ішкі су көрсеткіштері талдайды Кейбір оқушы: Өзендерге сипаттама береді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (10 мин)
(10 мин) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Топтық сәлемдес» әдісі. Тиімділігі: топқа бөлінеді.
«Миға шабуыл» әдісі. Өзен, көл, бұлақ туралы жұмбақтар жасырады. Ортақ қасиеттерін айтып, тақырыпты хабарлайды. Туған жердің белбеуі, Ауыл
сыртында сайда Тиімділігі: айтылым қалыптасады. Саралау: бұл жерде саралаудың «қарқын» тәсілі көрініс табады |
«Топтық сәлемдесу» жаттығуы. Мақсаты: қарым-қатынас дағдыларын, топтық өзара әрекеттесу әдістерін дамыту, күйзелісті төмендету. Нұсқау: Қыс, көктем, жаз, күз белгілеріне қарай 4 топқа бөлінейік. Әр топтың міндеті – мимика мен ишарат арқылы басқа топтарға сәлемдесу түрлерін ойлап, құрастыру. Мақсаты: Жұмбақты шешеді, тақырыпты дәптерге жазады. |
«Мадақтау» тәсілі |
|
Сабақтың ортасы (10мин)
(5 минут) |
Топтар тапсырмалары: 1.Қазақстанның ішкі суларына кластер құру; 2.Қазақсанның ішкі суларына гистограмма бойынша сипаттама береді 3.Өзен жүйесін сурет бойынша сипаттайды 4.Картадан берілген объектілері көрсетеді Тиімділігі: топта жұмыс жасау арқылы «Диалогтық оқу және көмек» тәсілін пайдаланады.
Қазақстан өзендерінің ерекшелігі ағыны тұрақты болып табылады. Өзен жүйесі – біртіндеп бір-бірімен қосылып, бір өзен түзіп, суын теңізге немесе көлге құятын өзендердің үйлесімділігі. «Түртіп алу» әдісі. Оқулықтағы термин сөздерді дәтерге көшіреді. Тиімділігі: жазылым қалыптасады. |
Мақсаты: Физикалық картадан Қазақстанның ірі ішкі суларын көрсетеді, топтастырады
Қазақстанның ішкі сулары мен өзен алаптары картасындағы гистограмма бойынша алап өзендеріне сипаттама береді.
Мақсаты: термин сөздерді дәптерге жазады. |
Топтардың бағалауы |
Презентация Қазақстанның физикалық картасы |
Сабақтың соңы (8 минут)
(2 минут) |
Араласқан өзендер атауын ұсынады: Ырғыз, Есіл, Торғай, Шу, Келес, Сырдария, Ертіс
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Тиімділігі: Сабақта алға білімдерімен бөлісіп, бір түсінбеген ұсын айтады. |
Араласқан дөңгелек ішіндегі өзендерді алаптары бойынша жіктейді. Солтүстік мұзды мұхит алабы ... Каспий теңізі алабы ... Арал теңізі алабы .. Балқаш-Алакөл алабы ... |
Өзін-өзі бағалау |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ішкі сулары
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.1 Қазақстанның ішкі суларын топтастырады, көрсеткіштерін талдайды және сипаттайды: өзендер мен көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жерасты сулары |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Қазақстанның ішкі суларын топтастырады Көпшілік оқушылар: Көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жер асты суларын атайды Кейбір оқушылар: Көлдер, мұздықтар мен мәңгі тоң, жер асты суларын сипаттайды |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (7мин)
(8 минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Шынын айтсам» жаттығуы. Мақсаты: қорқыныш пен іштен қинаған сезімдерден арылту, адал болу, айналадағыларға топтық сенімді арттыру. Тиімділігі: сабақ бастамас бұрын сыныпта жағымды ахуал тудырады.
«Миға шабуыл» сұрақтары: -Көл дегенім не? -Көлдердің қанша түрі бар? -Мұздықтар Қазақстанның қай тауларында кездеседі? -Жер асты суларының қандай түрлері бар? Тиімділігі: айтылым дағдысы қалыптасады. Жаңа тақырыпты хабарлайды. |
Мақсаты. Сіздердің алдарыңыздағы ортада бір буда карточкалар тұр. Қазір әрбіреуіңіз соған жақындап, бір карточка алып, аяқталмаған сөйлемді сол жерде жедел аяқтау қажет. Бірақ та, бәрін шын айту қажет. Егер топ мүшелері шындықты сезінбесе, онда сол адам қайтадан карточка алып, жаңа сөйлемді аяқтау қажет. Сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Өзің-өзі бағалау |
Оқулық Қажетті құралдар: аяқталмаған сөйлемдер жазылған карточкалар. |
Сабақтың ортасы (10 минут) Жеке жұмыс
10 минут Жұптық жұмыс |
«Сандар сөйлейді» әдісі. сандарды ұсынады: 48 мың, 1500 км2, 1200 км, 300 км, -28 м, 1957 жыл, 10-20 м, 50-60 м, 1961 жыл, 18200 км2, 386 км, 300-400 м, 328, 70 Тиімділігі: оқылым қалыптасады. «Диаграмма «әдісі» Жер асты суының пайыздық үлесін диаграмма түрінде бейнелеу Тиімділігі: алған білімін пайдаланады, жазылым қалыптасады. Саралау: саралаудың «қарқын» тәсілі, «диалог және көмек» тәсілдердері жүреді. |
Мақсаты: Сандардың мәнін ашып жазады.
Мақсаты: Оқулық мәтінін пайдаланып, шеңбер диаграмма салады. |
Өзара бағалау
Өзара бағалау |
Презентация Қазақстанның физикалық картасы |
Сабақтың соңы (5 минут)
(5 минут) |
«Екі дерек, бір тілек» әдісі. Тиімділігі: оқушының қай сатыда тұрғанын анықтауға болады, айтылым дағдысы қалыптасады. «Менімен бірге қайтала» әдісі. Мақсаты: ақпаратты жеткізіп және қабылдаудың жетістігіне әсер ететін факторларды дамыту. Тиімділігі: топта жұмыс жасайды, айтылым қалытасады. |
Мақсаты: Сабақта өзіне жаңашыл болған екі жаңалық пен бір қиын болған сұрақты айтады
Мақсаты: Қатысушылар шеңбер құрып тұрады. Көңілді музыка қойылып, оқушылар билейді. Билеу келесі тәртіп бойынша жүргізіледі: біріншіден әрқайсылары қандай да бір қимылдар жасайды, ал жүргізуші қолымен шапалақ соққанда оң жақтағы көршінің қимылын орындайды. Егер де қатысушылар мұқият орындаса, әрқайсыларының қимылы шеңберден айналып өтіп «авторға» қайтып келеді. |
Мұғалімнің бағалауы. «Мадақтау сөздер» |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақ гидронимдері
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.2 қазақ гидронимдерін жіктеп, мағынасын түсіндіреді және транслитерациясын үш тілде ұсынады |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: қазақ гидронимдерін жіктейді; Көпшілік оқушылар: мағынасын түсіндіреді; Кейбір оқушылар: транслитерациясын үш тілде ұсынады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
Сабақтың басы (8мин)
(7 минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Жунглидағы жаңбыр» әдісі. Мақсаты: жағымды ахуал қалыптастыру.
«Миға шабуыл» әдісі -Каспий көлі неліктен теңіз деп аталады? Тиімділігі: сабаққа кіріспе. Айтылым қалыптастыру. Оқушы ойын еркін жеткізе біледі. |
Нұсқау: Бір-біріңіздің соңынан шеңбер жасап тұрыңыздар. Жунглида жүрміз деп елестетіңіздер. Ауа райы өте тамаша, күн жарқырап, ыстық және қапырық болып тұр. Бір уақытта самал жел соқты, (алдыңызда тұрған адамның арқасына жұғысып жеңіл қимылдар жасаңыз).
Мақсаты: сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Өзің-өзі бағалау |
Оқулық |
||||||||
Сабақтың ортасы (15 мин) Жұптық жұмыс
Топтық жұмыс (7минут) |
Гидронимдер – су нысандарының атаулары. Гидронимдердің жіктелуі: Тиімділігі: диалогтық оқыту жүзеге асады. Айтылым, жазылым дағдылары қалптасады.
«Ретке келтір» әдісі. Гидронимдерді шашыраңқы күйде ұсынады. Оқушылар гидроним түрлеріне ретпен орналастыруы керек: Саз, су, суат, дария, айдн, атырау, тақыр, сор Тиімділігі: топта жұмыс жасайды, айтылым жүзеге асады. |
Мақсаты: Берілген терминдерді кестеге жіктеп жазады:
Пелагонимдер – теңіз атаулары Лимнонимдер – көл, тоған атаулары Потамонимдер – өзен атаулары Гелонимдер – бастпақтар мен батпатанған жерлердің атауы
Мақсаты: гидронимдерді реттілік бойынша орналастырады
|
|
Презентация Қазақстанның физикалық картасы |
||||||||
Сабақтың соңы ( 8минут) |
«Палиглот» әдісі. Сөздердің үш тілдегі транслитерациясын ұсын: Ертіс, Есіл, Шағалалытеңіз, Шу, Торғай, Ойыл
|
Мақсаты:Терминдердің үш тілдегі транслитерациясын ұсынады |
Әр терминге 1 балл |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға беру
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.3 Қазақстанның су ресурстарына экономикалық баға береді |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: Қазақстанның су ресурстарын атайды; Көпшілік оқушы: Су ресурстарына сипаттама береді; Кейбір оқушы: Су ресурстарына экономикалық баға береді |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (8мин)
(7 минут) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Жүректен жүрекке» Тиімділігі: жұпқа бөлінеді, сыныпта жағымды ахуал туындайды. «Миға шабуыл» әдісі. Сұрақтары: - су ресурстарына не жатады? - Қазақстан су ресурстарымен қаншалықты қамтамасыз етілген? Жаңа тақырыпты хабарлайды. |
Мақсаты: «Жүректен жүрекке» әдісі бойынша әркім жұп бол тұра қалып, бір-біріне бүгінгі күнге сәттілік тілейді.
Мақсат: Сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
Өзің-өзі бағалау |
Оқулық |
Сабақтың ортасы (15 мин) Жұптық жұмыс |
Idea web (идеялардың веб-сайты) шеңберін толтыруды ұсынады Тиімділігі: жұпта жұмыс жасайды, диалогтық оқыту жүзеге асады. |
Мақсаты: шеңберді толтырады.
|
Дескриптор: кемінде 4 сипатын келтіреді. Әр сипатқа 1 балл. |
Презентация Қазақстанның физикалық картасы |
Сабақтың соңы (8 минут)
(7 минут) |
«Scrum тақтасы» әдісі толтыру: Идея: Жасау: Керек: Тексеру: Дайын: «Тоңазытқыш» әдісі. Түсініксіз сұрақтарын жазы қалдырады. Тиімділігі: келесі сабаққа кері байланыс берілеі. |
Мақсаты: «Scrum» тақтасын толтырады |
|
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Су ресурстарының экологиялық проблемалары
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.4 жергілікті компонентті қосымша қамту негізінде су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдап, шешу жолдарын ұсынады |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: экологиялық проблемаларды атайды; Көпшілік оқушылар: Су ресурстарының экологиялық проблемаларын талдайды; Кейбір оқушылар: Су ресурстарының проблемаларының шешу жолдарын ұсынады |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (7мин) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Не көрдім?» әдісі. Видео көрсетеді Тиімділігі: көрсетілім жүзеге асады. Жаңа тақырыпты хабарлайды. |
Мақсаты: Видео көреді
Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
|
Оқулық |
Сабақтың ортасы (18 мин) Жұптық жұмыс
10 минут Жеке жұмыс
|
«Кластер әдісі» Қазақстанның су ресурстарын өзен ағындарынан, уақытша ағын сулардан, жер асты суларынан қалыптасады. Су ресурстарында кездесетін экологиялық проблемаларға кластер құру
«Қалай шешеміз?» Әр оқушы белгілі су ресурсының түрін таңдап, ол жерде кездесетін экологиялық проблеманың шешу жолын табуды тапсырады Тиімділігі: әр оқушы өзінің дара пікірін келтіреді. |
Су ресурстары экологиялық проблемаларына кластер құрады;
Мақсаты: Су ресурстары экологиялық проблемаларын шешу жолдарын ұсынады. |
Кемінде 5 проблемакөрсетеді. Әр проблеманы көрсеткені үшін 1 балл. |
Презентация Қазақстанның физикалық картасы |
Сабақтың соңы (5 минут)
(5 минут) |
«Сөйлемді аяқта» әдісі. Су тасу ... . Су тасқыны - ... . Сел - ... . Көшкін - ... . Сырғыма - ... . Тиімділігі: жазылым жүзге асады. «Микрофон» әдісі. Тиімділігі: айтылым, тыңдалым жүзеге асады. |
Мақсаты: Сөйлемді аяқтайды.
Мақсаты: ақпаратен бөліседі. |
Әр жауапқа 1 балл |
Презентация |
Қысқа мерзімді жоспар
-
Сабақтың тақырыбы: Қазақстанның ішкі суларының геосаяси проблемалары
Бөлімі: |
Физикалық география. Гидросфера |
Педагогтің аты-жөні: |
|
Күні: |
|
Сыныбы: |
9 Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы: |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.3.5 Қазақстандағы су ресурстарының геосаяси проблемаларын жіктеп шешу жолдарын ұсынады: трансшекаралық өзендер, Каспий теңізінің мәртебесі |
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушы: Су ресурстарына байланысты геосаяси мәселелерді анықтайды; Көпшілік оқушы: Трансшекаралық өзендер проблемасын шешу жолдарын ұсынады; Кейбір оқушы: Каспий теңізінің мәртебесі туралы талқылайды. |
Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
Сабақтың басы (8мин) |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу. «Не байқадым?» Видео көрсетеді Жаңа тақырыпты хабарлайды. |
Мақсаты:Видео көреді. Тақырыпты анықтайды. Жаңа тақырыпты дәптерге жазады. |
|
Оқулық |
Сабақтың ортасы (17 мин) Жеке жұмыс
(10 минут) Жеке жұмыс |
«Jamboard» әдісі Қазақстан Республикасы қай мемлекеттермен су ресурстарын бөліседі? Су ресурстарына байланысты қандай құжаттар қабылданды? Jamboard тақтасына сілтеме береді «Не? Қайда? Қашан? Қалай? Кімдер?» кестесін толтыру Бұл құжаттар қандай мәселелерді қарастырады? Трансшекаралық сулар проблемасынң шешу жолдарын айтуды сұрайды Тиімділігі: жазылым, диалог, саралау жүзеге асады. |
Мақсаты: Кластер құрады
Мақсаты: Құжаттардың маңыздылығын айтады
Проблеманы шешу картасын ұсынады
|
|
Презентация Қазақстанның физикалық картасы Jamboard платформасы
|
Сабақтың соңы (10 минут) |
Каспий теңізінің құқықтық статусы туралы Конвенцяға қол қойылды. Конвенция қандай мәселелерді көздейді? «ПопКорн»әдісі бойынша өз ойларын ортаға салуы сұрайды Тиімділігі: тыңдалып жүреді. |
Мақсаты: Каспий теңізіне байланысты қабылданған құжаттар маңыздылығын айтады. |
Мадақтау. Мұғалім бағасы |
Презентация |