|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Қозғалыс |
Мектеп: Шайсұлтан Шаяхмтов атындағы Сұлукөл орта мектебі |
||||
|
Күні: 20.01.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Құрманғазы Ерсұлтан |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: 8 |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қаңқасының құрылысы. (жаңа тақырыпты меңгерту) |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Қаңқаның құрылысы мен қызметін ауызша сипаттай алады. Тірек –қимыл жүйес інің қызметі мен маңызын ауызша жазбаша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сүйек, бұлшық ет, тарамыс, сіңір қаңқа, бас сүйек, жақ, бұғана, жауырын, қабырға, төс, омыртқа, шынтақ сүйегі, жамбас, сегізкөз, құйымшақ, білек сүйек, алақан сүйегі, ортан жілік), асықты жілік, шыбық сүйек, жіліншік сүйегі, толарсақ , табан, башпай сүйектері |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Моделдеу арқылы креативтілік, жаңашылдық, тапқырлық, таңдау жасай білу, ризашылық білдіру, ынтымақтастықта бола білу, бейімділік құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам қаңқасындағы сүйектердің орналасу бұрыштары, қозғалу бағыттары туралы қарастырылғанда физика пәнімен байланыс орнатылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
6-сыныпта «Жаратылыстану» курсынан оқушылар адамның сүйектерінің бөлімдерін және қозғалысты басқаратын бұлшықеттердің ролін, қозғалыстың тірі ағзаларға ортақ қасиет екенін, 7-сыныптан омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін, қозғалыстың жануарлар мен өсімдіктер үшін маңызын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
0-6 мин |
Оқушылардан адамның тірек –қимыл жүйесінің қызметтері көрсетілген сызбаны пайдалана отырып тірек-қимыл жүйесінің атқаратын қызметтерін сипаттап кесте толтыру сұралады. Қаңқаның маңызы неде, бұл қандай мүшелер жүйесіне жатады деп талқылау жүргізу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары ашылады. |
1- қосымша 1 -2 слайдтар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
7-26 мин |
Оқушылар ақпараттық парақша, таныстырылым видеоматериалдарды пайдалаа отырып, адам қаңқасының бөлімдеріне жататын сүйектерді қаңқа моделінен тауып атап көрсетеді. Мұғалім сұрақтар қойып, қай сүйек қандай қызметі атқаратынына назар аудартады. |
2 - қосымша 3-13 слайдтар Сүйектер: https://twig-bilim.kz/kz/film/bones Бас сүйектің құрылысы |
|||
|
27-36 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау сұралады. 1.Суретте омыртқа жотасының бөлімдерін атап жазыңыз 2. Кеуде куысы сүйектерін атап, қызметін түсіндіріңіз 3. Аяқ сүйектерін атап жазыңыз
Дескриптор: - Суретте омыртқа жотасының бөлімдерін атап жазады; - сүйектердін қызметін түсіндіреді - сұрақтарға жауап береді Қолданатын әдіс-тәсіл: «Инсерт» Ұйымдастыру формасы: жеке ҚБ: топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
3- 4 қосымша
|
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек – Бүгін неге қол жеткіздім? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба? Үйге тапсырма: Тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау тақырыбын оқу |
14- слайд
|
|||
|
Қосымша ақпарат: https://www.google.kz/search |
|||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Кейбір оқушылар қосымша тапсырмалар орындай алады. Кейбір оқушылар қосымша ақпарат тауып танысып, өз білімдерін тереңдете алады. -Мәтін оқудағы «Инсерт» стратегиясы қабілеті орта оқушыларға қолдау береді -Сабақ барысындағы тапсырмалар қиындық деңгейімен ерекшеленеді. - Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі |
||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша жазбаша жауаптары арқылы Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындаулары арқылы Қосымша тапсырмалар орындаулары арқылы - «екі жұлдыз, бір тілек» топтардың бірін-бірі бағалауы Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек – Бүгін неге қол жеткіздім? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба? |
||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ _Адам қаңқасының құрылысы
ҚМЖ _Адам қаңқасының құрылысы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3В Қозғалыс |
Мектеп: Шайсұлтан Шаяхмтов атындағы Сұлукөл орта мектебі |
||||
|
Күні: 20.01.2021 |
Мұғалімнің аты-жөні: Құрманғазы Ерсұлтан |
||||
|
Сынып: 8 «А» |
Қатысушылар саны: 8 |
Қатыспағандар: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам қаңқасының құрылысы. (жаңа тақырыпты меңгерту) |
||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары |
8.1.6.1 тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаттары |
|
||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Қаңқаның құрылысы мен қызметін ауызша сипаттай алады. Тірек –қимыл жүйес інің қызметі мен маңызын ауызша жазбаша сипаттай алады. Пәнге қатысты лексика мен терминология: Сүйек, бұлшық ет, тарамыс, сіңір қаңқа, бас сүйек, жақ, бұғана, жауырын, қабырға, төс, омыртқа, шынтақ сүйегі, жамбас, сегізкөз, құйымшақ, білек сүйек, алақан сүйегі, ортан жілік), асықты жілік, шыбық сүйек, жіліншік сүйегі, толарсақ , табан, башпай сүйектері |
||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқу тапсырмасын орындау кезде қоғамдық өмірге дайын болу, өзін бақылауда ұстай білу, бәсекеге қабілетті бола білу құндылықтары дамытылады. Жазбаша жұмыстар арқылы академиялық шыншылдық, нақтылық, өзін өзі реттей білу құндылықтары дамытылады. Ауызша жұмыстар арқылы ойды реттей білу, сенімділік, дәлелдерді қолдана білу құндылықтары дамытылады. Моделдеу арқылы креативтілік, жаңашылдық, тапқырлық, таңдау жасай білу, ризашылық білдіру, ынтымақтастықта бола білу, бейімділік құндылықтары дамытылады. Таныстырылым кезінде өзіне деген сенімділіқ, талдау жасау, ойды жинақтау, идеяларды үйлестіру тыңдаушылармен байланыс орнату құндылықтары дамытылады. Жеке жұмыс кезінде өзіне деген сенімділік, өзін-өзі көрсету құндылықтары дамытылады. Топтық немесе жұптық жұмыс кезінде ортақ іс артқаруда ынтымақтастықта бола білу, жаһандық азаматтық, өз оқуына жауапкершілікпен қарау, сынға алу, ортақ пайдалану құндылықтары дамытылады. |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Адам қаңқасындағы сүйектердің орналасу бұрыштары, қозғалу бағыттары туралы қарастырылғанда физика пәнімен байланыс орнатылады. |
||||
|
Алдыңғы білім |
6-сыныпта «Жаратылыстану» курсынан оқушылар адамның сүйектерінің бөлімдерін және қозғалысты басқаратын бұлшықеттердің ролін, қозғалыстың тірі ағзаларға ортақ қасиет екенін, 7-сыныптан омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың қозғалыс мүшелерін, қозғалыстың жануарлар мен өсімдіктер үшін маңызын біледі. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақ қезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекеттер |
Оқыту көздері мен ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
|||||
|
0-6 мин |
Оқушылардан адамның тірек –қимыл жүйесінің қызметтері көрсетілген сызбаны пайдалана отырып тірек-қимыл жүйесінің атқаратын қызметтерін сипаттап кесте толтыру сұралады. Қаңқаның маңызы неде, бұл қандай мүшелер жүйесіне жатады деп талқылау жүргізу арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаттары ашылады. |
1- қосымша 1 -2 слайдтар |
|||
|
Сабақтың ортасы |
|||||
|
7-26 мин |
Оқушылар ақпараттық парақша, таныстырылым видеоматериалдарды пайдалаа отырып, адам қаңқасының бөлімдеріне жататын сүйектерді қаңқа моделінен тауып атап көрсетеді. Мұғалім сұрақтар қойып, қай сүйек қандай қызметі атқаратынына назар аудартады. |
2 - қосымша 3-13 слайдтар Сүйектер: https://twig-bilim.kz/kz/film/bones Бас сүйектің құрылысы |
|||
|
27-36 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындау сұралады. 1.Суретте омыртқа жотасының бөлімдерін атап жазыңыз 2. Кеуде куысы сүйектерін атап, қызметін түсіндіріңіз 3. Аяқ сүйектерін атап жазыңыз
Дескриптор: - Суретте омыртқа жотасының бөлімдерін атап жазады; - сүйектердін қызметін түсіндіреді - сұрақтарға жауап береді Қолданатын әдіс-тәсіл: «Инсерт» Ұйымдастыру формасы: жеке ҚБ: топтық бағалау «Екі жұлдыз, бір тілек» |
3- 4 қосымша
|
|||
|
Сабақтың соңы |
|||||
|
37-40 мин |
Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек – Бүгін неге қол жеткіздім? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба? Үйге тапсырма: Тірек – қимыл жүйесінің қызметтерін сипаттау тақырыбын оқу |
14- слайд
|
|||
|
Қосымша ақпарат: https://www.google.kz/search |
|||||
|
Дифференциалды оқыту – Көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Кейбір оқушылар қосымша тапсырмалар орындай алады. Кейбір оқушылар қосымша ақпарат тауып танысып, өз білімдерін тереңдете алады. -Мәтін оқудағы «Инсерт» стратегиясы қабілеті орта оқушыларға қолдау береді -Сабақ барысындағы тапсырмалар қиындық деңгейімен ерекшеленеді. - Тапсырма бойынша саралау жүргізіледі |
||||
|
Бағалау – оқушылардың берілген материалды меңгеру деңгейін қалай тексересіз? |
Ауызша жазбаша жауаптары арқылы Қалыптастырушы бағалау тапсырмасын орындаулары арқылы Қосымша тапсырмалар орындаулары арқылы - «екі жұлдыз, бір тілек» топтардың бірін-бірі бағалауы Кері байланыс: «Бес саусақ» әдісі Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады? Балаң үйрек – Бүгін неге қол жеткіздім? Ортан терек – бүгінгі көңіл күйім қандай болды? Шылдыр шүмек – бүгінгі сабақ ұнады ма? Кішкентай бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба? |
||||
|
Денсаулықты сақтау және қауіпсіздік ережелері |
Сабақ барысында биология кабинетіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау. |
||||
шағым қалдыра аласыз















