| Мектеп: «Т.Есімжанов атындағы ЖББОМ» КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Токенова Зада Сапаргазиновна |
Сынып: 0 «Б» | Қатысқандар: 12 | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | А а дыбысы және әрпі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 0.1.1.1. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты,дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, дұрысдыбыстау.0.2.1.2. Суретті кітаптардан ақпаратты табу (сурет арқылы).0.3.1.1. Сөз, сөйлем сызбасын құру.0.3.3.1. Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəнетөменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазу. |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Тыңдалған материал негізінде қарапайым сұрақтарға жауапқайтарады.Сөздегі дауысты, дауыссыз, дыбыстарды ажыратады.А дыбысы – дауысты дыбыс, жуан дауысты. А дыбысыныңайтылуын дұрыс дыбыстайды.
Көпшілігі: Сөздегі дыбыс санын, ондағы А дыбысының орнын ажыратады. А дыбысына сөз ойлайды.А дыбысына (дауысты, жуан дауысты) сөз құрайды.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жəнетөменгі сызығын сақтап, əріп элементтерін жазады
Кейбіреуі: Сөз/сөйлем сызбасын оқиды.А дыбысының дауысты дыбыс екенін айтады.А дыбысықолданылған сөз табады. |
Бағалау критерийі | Білу: А дыбысы және әрпімен танысып, дауысты, дауыссыз екенін біледі айта алады. Түсіну: А дыбысының жазылу жолын түсінедіҚолдану: А әрпінен келетін сөздерді қолдана алады. |
Тілдік мақсаттар
| Тәрбиешінің немесе АКТ қолданған видеодан естіп тыңдалым бойынша жауап беру.Айтылым суреттерді пайдаланып, әңгіме құрастырады.Жазылым А әріпінің баспа түрін жазады. |
Құндылықтарға баулу | Тәрбиеленушілер бір-біріне көмектесу және құрметпен қарау; |
Пәнаралық байланыс | Көркем әдебиеттен А әрпінен басталатын өлең оқуҚоршаған орта пәнінен сергіту сәтіне мысалдар атадым |
Алдыңғы білім | А дыбысын таниды. А дыбысы бар сөздерден мысалдар келтіре алады |
Жоспар |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы3-4 мин
| Шаттық шеңбері. Бір-біріне жүрекше сыйлау арқылы тілегін білдіреді
Қоңырау үнін тыңдатамын. Балаларға қоңыраудыбысың сыңғырлап шыққанда қандай əсералғанын сұраймын. Қоңырау туралы өлең оқылады.Сылдырла, сыңғырла тағы да,Шақыра білімнің бағына.Бөбек пен түлек жұп болған,Алғашқы қоңырау қағылды!Білім не үшін алу керектігі жайлы əңгімежүргізеді. |
|
Сабақтың ортасы22 мин
2 мин | (Ұ) Оқулықпен жұмыс.1-тапсырма. Сурет бойынша сөйлеу.«Шытырман сурет» әдісі.Суретте не болып жатыр деп ойлайсыңдар?Балалар өздеріне таныс заттарды атайды.Суреттегі балалардың іс-əрекетін талқылайды,суреттен А дыбысы бар заттарын атайды.(ҚБ) «От шашу» арқылы бағалау
2-тапсырма. А әрпі бар сөздерді табу. «Кім жылдам» әдісіӨлеңді оқып береді. Балалар, Адыбысынан басталатын есімдерді жəне тағыбасқа заттардың аттарын атайды.А дыбысы жуан дауысты дыбыс екенінтүсіндіреді. Балалар А дыбысының жуанайтылатын, сондықтан жуан дауысты дыбысекенін түсінеді.Балаларға əріп туралы түсінік беремін.– Əріп – дыбыстың таңбасы. Əріпті жазамыз,көреміз.Дыбысты естиміз, айтамыз.(Құлақ, ауыздыңсуретін көрсетеді).А əрпімен таныстыру. Педагог балаларға Адыбысының айтылуын үйретеді. «А» дауысты дыбысын айтқанда ауыз кең ашылып, тіл ауыз қуысында еркін жатады.(ҚБ) «Көбелек»
3-тапсырма. Жұмбақ шешу.«Шешіп көр» әдісі А əрпі туралы жазылған тақпақты оқуЖер өлшейтін саржанБелін буып алған.(М. Əлімбаев)Саржанның суретін А əрпіне ұқсата отырып,саржанды қайда қалай пайдаланатыны туралы əңгімелеп беремін.Бірнеше суреттерді көрсете отырып, осысуреттердің қайсысы А əрпіне ұқсас екендігін тапқызу.(ҚБ) «Смайлик»
(Ұ) Сергіту сəті.Балалар «Ұшты-ұшты!» ойынын ойнайды.Ұшатын затты айтса, қолдарын жайып ұшқанды көрсетеді, ұшпайтын затты айтса, қолдарын төмен түсіріп билейді.Ойын 2-3 рет ойналады.
4-тапсырма. А әрпінің баспа түрін жазу.«Әдемі етіп жаза аламын» әдісі А əрпінің жазылуын балаларға ауадажазу арқылы көрсетеді. Балалар А əрпін жазады.(ҚБ) «Бас бармақ» әдісі. | Əліппе-дəптер.
|
Сабақтың соңы2 мин | Балалардың оқу қызметіне белсенділіктерін бақылауы бойынша талқылап, оқу қызметінқорытындылаймын.(Ұ,Ө) Рефлексия. Балалар өз білім деңгейлерінбағдаршам арқылы бағалайды. | |
Бағалау
ҚБ. «От шашу» тәсілі арқылы жүзеге асырамын.«Смайлик»
ҚБ. «Көбелек»БелгілеріЖасыл:Берілген тапсырма толық орындалды.Сары: қате жіберіп алдым.Қызыл: Уақытты жеткізе алмадым. | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтаутоптоптотоп ережесін сақтау |