Материалдар / ҚМЖ: Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ: Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары: Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула, 8 сынып. Сабақта ұрықтың даму сатылары, ұрық жапыракшаларынан түзілетін мүшелер туралы қарастырылған
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
02 Маусым 2022
814
5 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҚМЖ


Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны:

8.4В Өсу және даму


Мектеп: ОМИ

Мерзімі:

Мұғалімнің аты-жөні: Осербаева Арухан


Сынып: 8 А

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ тақырыбы

Эмбрионалдық даму кезеңдері: бластула, гаструла, нейрула


Оқу мақсаттаы /ұзақ мерзім жоспардан

8.2.3.1 Эмбрионалдық даму кезеңдерін сипаттау

Сабақ мақсаты

Оқушылардың барлығы: Эмбрионалдық даму кезеңдерін атайды;

Оқушылардың көпшілігі: Кезеңдердің түрлерін ажыратады;

Оқушылардың кейбірі: Ұрықтың қалыптасуын даму кезеңдерімен байланыстырады.

Бағалау критерийлері


  • Ұрықтың сатыларын біледі;

  • Эмбриондық даму сатысының түрлерін айырады;

  • Ұрық кезеңдері мен қалыптасуын сәйкестендіреді.

Тілдік мақсаттар

Тыңдалым – көрсетілген бейне материал бойынша қажетті мәлімет алып, өз көзқарастарын қалыптастыру.

Айтылым – сұрақ-жауап арқылы білім алушы меңгерген тақырыбы бойынша өз ойын айқын жеткізеді.

Жазылым – тақырыпқа байланысты терминдерді меңгеру.

Оқылым – берілген ресурсты оқып, мазмұнын түсіну.


Термин сөздер: эмбрион, бластула, гаструла, нейрула, зигота, эктодерма, мезодерма, энтодерма, бөлшектену, постэмбриогенез.




Сабақ барысы


Үақыт/Сабақ кезеңдері


Мұғалімнің іс-әрекеті


Оқушының іс-әрекеті/

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 мин












7 мин

  1. Ұйымдастыру кезеңі.

Әдіс: «Көңіл-күй»

Мақсат: Әрбір оқушының көңіл-күйлерін анықтап, психологиялық ахуал орнату.

Әдіс: «Суреттер сөйлейді»

Оқушыларға интерактивті тақтаны қолданып суреттерді көрсетіп, сұрақтарды қоямын.


Суретте қырықжапырақтың даму кезеңдерінің суреттері көрсетіледі.

















2 тапсырма. Берілген ағзаларды олардың сипаттамасымен сәйкестендіріңіз.



Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, бүгінгі сабағына сәттілік тілейді.








Оқушылар суреттерге қарап жұппен өзара ақылдасып, қырықжапырақтың даму циклінің дұрыс реттілігін анықтап, дәптерге орындайды. Сұрақтарға жауап береді.


Оқушылар өсімдіктердің бөлімдерін сипаттамаларымен сәйкестендіреді.

Бөлім

Сипаттамасы

I. Ашық тұқымды өсімдіктер

A. Спора арқылы көбейеді. Сабағы, жапырағы, тамыры болады.

II. Мүктер

B. Тұқым арқылы көбейеді. Өсімдіктердің гүлі жоқ, сондықтан жеміс түзбейді. Тұқымы мен тұқым бүрі жеміс жапырақшасының үстінде жатады.

III. Қырықжапырақтектестер

C. Спора арқылы көбейеді. Басым көпшілігінің сабағы мен жапырағы болады. Оларда тамыр болмайды.

IV. Жабық тұқымды өсімдіктер

D. Тұқым арқылы көбейеді. Тұқымдары жеміс ішінде піседі. Гүл түзіледі.













Дескриптор:

Қырықжапырақтың даму циклін біледі

Даму циклінің кезеңдерінің реттілігін біледі

Жалпы балл -2

















Дескриптор:

Ашықтұқымды өсімдіктерді сипаттайдды;

Мүктерге тән тұжырымды сәйкестендіреді

Қырықжапырақтектестерге тән сипаттаманы табады

Жабықтұқымды өсімдіктердің сипаттамасын көрсетеді

Жалпы балл -4






















































Сабақтың ортасы

25 мин

(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.

Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.



Жаңа тақырыпты түсіндіру.

Оқушыларға сурет көрсетіледі. Сурет бойынша Эмбрионның даму кезеңдеріне сипаттама беремін . Әр кезеңнің ерекшеліне тоқталамын. Сұрақтар қою арқылы оқушыларды зейінін бағыттаймын.

Тапсырма 1.Жеке жұмыс. Эмбриондық дамудың кезеңдерін сипаттаңыз












Әдіс: «Қар көшкіні» Picture 5 Мақсаты: Оқушылар арасында ынтамақтастықты, алға қарай жылжуға, қорытындыны негіздеуге көмектеседі.

Оқушыларға эктодерма, энтодерма және мезодерма кезеңдерінде түзілетін мүшелерді атаймын

Даму дегеніміз не?


Ағза қалай дамиды?


Зигота дегеніміз не?


Зигота неше жасушалы?


Ұрықтың мүшелері қалай жетіледі?










Оқушылар эибрионның даму кезедерін, терминдерді даптерге жазып алады.



























Оқушылар эмбриондық кезеңнің ерекшеліктерін дәптерге кестені толтырады.


Кезеңнің атауы

Эмбрион

атауы

Үдерістер










Оқушылар ұрық жапырақшаларында түзілетін мүшелердің эктодерма, энтодерма және мезодерма қабаттың қайсысында пайда болатынын айтады


Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.










































Дескриптор:

-Эмбриондық дамудың кезеңдерін біледі

-Әр кезеңдегі эмбрион атауын ажыратады

-Эмбриондық даму кезеңдерінде жүретін үрдістерді сипаттайды

Жалпы балл -3




Сұрақтарға дұрыс жауап беріп, белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру


Слайд 3.4










Слайд 5





































Слайд 5
















Слайд

Оқулық


Сабақ соңы

10 мин

«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.



Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.




Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.







Үйге тапсырма. 49. Мүшелер жүйесінің дамуы-эмбриогенез сатылары тақырыбын оқу. 201 беттегі кестені дәптерге толтыру


Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!