Материалдар / ҚМЖ Энергияны тиімді пайдалану 5 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ Энергияны тиімді пайдалану 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
31 Мамыр 2023
1085
126 рет жүктелген
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқамерзімді сабақ жоспары

Білім беру ұйымының атауы

51 гимназия

Пәні:

Жаратылыстану

Бөлім:

Энергия және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:

Жоламан Аяжан Еламанқызы

Күні:


Сынып: 5

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

§42 Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.5.1.4- ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерін түсіндіру

Сабақтың мақсаты:

  1. Ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерімен танысады;

  2. Энергияның өзара айналымына мысалдар келтіреді;

  3. Жылулық ұлғаюды сипаттайды.

Бағалау критерийі

- Ғимараттарда жылу оқшаулағыштарын пайдаланудың практикалық әдістерімен танысады;

- Энергияның өзара айналымына мысалдар келтіреді;

- Жылулық ұлғаюды сипаттайды.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

уақыты

Педагогтің

іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі:

Психологиялық хал-ахуалды жақсарту мақсатында ортада шеңбер құрып, бір-бірімен қол ұстасып «Сиқырлы таяқша» көмегімен бір-біріне «Энергия» сыйлайды.

Үй тапсырмасын сұрау: «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларға сұрақтар қойылады.

  1. Астана қаласында «Экспо» көрмесі қай жылы өткізілді?

  2. Баламалы энергия көздерін ата?

  3. «Балама» сқзінің мағынасы қандай?

  4. Жел энергетикасының артықшылығы мен кемшілігін атаңыз?

  5. Геотермальды энергетика дегеніміз қандай энергия көзі?

Оқушылар мұғаліммен амандасады.






Оқушылар үйге берілген тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді.



«Жарайсың!»

«Picture 22 Керемет!»



Презентация PowerPoint

5-сынып

оқулығы.





Сабақтың ортасы

20 минут

«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі арқылы берілген оқулықтағы ақпаратты оқушылар жеке оқып шығады және алған ақпаратты жұпта талқылайды.Термин сөздермен жұмыс.


1 тапсырма: Суретте табиғаттағы энергиялардың өзара айналымы берілген. Мәтіндегі көп нүктенің орнына берілген тірек сөздердің ішінен қажеттісін қойыңыз.

Тірек сөздер: ішкі энергиясына, химиялық энергияға, энергиясы, механикалық, химиялық, жел , органикалық заттар.


Дененің бір күйден басқа бір күйге ауысуы кезіндегі белгілі бір жұмыс істеу қабілеті

оның ................ деп аталды. Қозғалыстың әр түрлі формасына сәйкес энергияның да

бірнеше түрі бар. Күн сәулесінің энергиясы өсімдіктердің жапырақтарымен сіңіріледі. Осы орайда өсімдіктерде күрделі .................... реакциялар жүреді. Оның нәтижесінде .................... .......... түзіледі. Яғни күн сәулесінің энергиясы ................ .............. айналады.

Күн сәулелерінде белгілі бір энергия қоры бар. Күн сәулесі жерге түсіп оны қыздырады. Сол кезде күн сәулесінің энергиясы жер бетіндегі топырақ пен денелердің ........ ............... айналады. Жер бетінен қызған ауа массалары қозғалысқа келіп ....... пайда

болады. Осы орайда ішкі энергия .................. энергияға айналады. Табиғаттағы энергия жоғалып кетпейді және жоқтан пайда болмайды, ол тек бір түрден екінші түрге айналады.


2 тапсырма:

  1. Мына суретте жаз және қыс мезгіліндегі электр сымдары көрсетілген. Қыстағыға қарағанда жазда олар салбырап тұрғандығы байқалады. Қалай ойлайсыз, неліктен?


  1. Екі бірдей ыдысқа көлемдері бірдей сұйықтық құйылды. Біршама уақыттан кейін екінші ыдыстағы сұйықтықтың көлемі ұлғайды. Суретті пайдаланып, осы құбылысты түсіндіріңіз.

3 тапсырма: Төмендегі берілген суреттер бойынша энергияның өзара айналымына мысалдар келтіріңіз.




Оқушылар оқулықтағы ақпараттарды талқылау арқылы жаңа тақырыпты түсінеді.







Дескриптор: - Білім алушы

  • температураның электр сымдарына әсерін түсіндіреді;

  • температураның ыдыс көлеміне әсерін түсіндіреді.






















Дескриптор: - Білім алушы:

  • сурет бойынша табиғаттағы энергиялардың өзара айналымын мысалдармен көрсетеді;

  • энергияның өзара айналымдарын сипаттайды.

























Дескриптор: - Білім алушы:

  • мәтіндегі табиғаттағы энергиялардың өзара айналуын білдіретін қажетті сөздерді табады.




«Үш шапалақ»






Дескриптор арқылы бағаланады



























Дескриптор арқылы бағаланады




























Дескриптор арқылы бағаланады

Презентация PowerPoint

5-сынып

оқулығы.







Тапсырма парағы.беттер











Презентация PowerPoint

5-сынып

оқулығы.












Тапсырма парағы.беттер









Презентация PowerPoint

5-сынып

оқулығы.


















Тапсырма парағы.беттер


Сабақтың соңы

10 мин.

«Kahoot» әдісін пайдаланып, жаңа сабақты бекітеміз.



Үй тапсырмасы:

§42 Энергияны тиімді пайдалану және қауіпсіздік тақырыбын мазмұндау, глоссарий жазу.


Рефлексия: «Бағдаршам».



Бағалау




Оқушылар жаңа сабақтан алған білімдерін тест тапсырмасын орындау арқылы бекітеді.


Оқушылар үй тапсырмасын жазып алады.


Сабақтан алған әсерлерін төмендегі түстер арқылы көрсету:

Жасыл түс – сабақты толық түсіндім

Сары түс – сабақты орташа деңгейде түсіндім

Қызыл түс – сабақты түсінбедім


Бағалау парағы Оқушының аты жөні:______

тапсырма

1

2

3

4

барлығы

мұғалім бағалауы

ұпай








Мұғалім формативті бағалау жүргізеді.






Оқушылар бүгінгі сабақ бойынша кері байланыс береді.


Kahoot платформасы



Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!