Материалдар / ҚМЖ физика 8 сынып "Жылу мөлшері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

ҚМЖ физика 8 сынып "Жылу мөлшері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге сабақ өтуге қысқа сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Сәуір 2021
1958
8 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары


Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

8.1 A Жылу құбылыстары

Мектеп: №114 ЖОМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Зулпыхаров Алмас

Сынып: 8

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жылу мөлшері. Заттың меншікті жылу сыйымдылығы.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.3.2.5 жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін анықтау;

8.3.2.6 заттың меншікті жылу сыйымдылығының мағынасын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты

1. Барлық оқушылар үшін: Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттау.

2. Оқушылардың басым көпшілігі үшін: Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсініп, есептер шығару.

3. Кейбір оқушылар үшін: Дененің температурасының жылу мөлшеріне тәуелділік графигін кескіндеу.

Бағалау критерийі

Жылу алмасу процесі кезінде алған немесе берілген жылу мөлшерін сипаттайды.

Заттың меншікті жылу сыйымдылығының физикалық мағынасын түсініп, есептер шығарады.

Дененің температурасының жылу мөлшеріне тәуелділік графигін кескіндейді.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер

Жылу мөлшері, температура, масса, эксперимент, ішкі энергия, график, уақыт, заттың меншікті жылусыйымдылық ұғымының физикалық мағынасын түсінеді.

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

Температуарның өзгерісін …. деп белгілейміз.

Массасы 0,8 кг алюминий шәйнектің жылу …….. анықтаңдар.

168 кДж ……… мөлшерін жұмсап, қанша мөлшердегі суды 100С-ке қыздыруға болады?

Құндылықтарға баулу


Еліміздің ғылым және техника өндірістерінде, ауыл шаруа- шылығында жылу энергиясын дамыту.

Пәнаралық байланыс

Химия - Фосфор өндірітен химиялық заводтарында жылу пештерінің жүзеге асырылады.

Математика – гарфиктерді құру, есептерді шығару әрекеті.

Алдыңғы білім


Тірі ағзалардың тіршілігінде жылу құбылыстарының атқаратын рөлін біледі.











Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы




3 минут







5 минут




Ұйымдастыру.

  1. Оқушылармен сәлемдесу.

  2. Сыныпқа ынтымақтастық атмосфераны орнату.

  3. Оқушылардыы «Шаттық шеңбер» бойымен тұрғызып «Жүректен жүрекке» әдісі арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Топтастыру. «Мозайка» әдісі сурет қиындылары арқылы сыныпты 3 топқа біріктіру.

1-топ «Жылуөткізгіштік»

2-топ «Конвекция»

3-топ «Сәуле шығару»

Оқушылардың өткен тақырыпты «Ой қозғау» әдісі арқылы пысықтаймын.

1.Күн ыстық кезде металдардың беті неге ағашқа қарағанда ыстығырақ болады?

2.Сұйықтағы қозғалыс қандай күштің әсерінен болады?

3.Жылу алмасуды тоқтату үшін екі дененің арасына қандай затты қоюға болады?

Бағалау : «Ауызша мадақтау» әдісі


Сабақтың ортасы

2 минут






3 минут












































6 минут



10 минут













































3 минут



5 минут






Тапрсырма-1. «Джигсо» әдісі арқылы әр топ оқулықпен жұмыс істей отырып, берілген тапсырмаларды топтасып орындайды, бір-біріне көмектеседі.

1. Жылу мөлшері дегеніміз не?

2. Оның өлшем бірлігі қандай?

3. Жылу алмасу кезіндегі жылу мөлшері мен ішкі энергияның өзгерісі неге тең?

4. Массасы тұрақты дененің температурасы өзгерген сайын, дененің алған немесе берген жылу мөлшері өзгереді ме?

5. Температураның өзгерісін қандай әріппен жазамыз?

«INSERT» әдісі арқылы жаңа тақырыппен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, топтар бір-бірін «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.


Тапсырма-2. «Кім жылдам» әдісі арқылы еесептер беремін. (топтық жұмыс)

1-топ: Массасы 250 кг суды 500С –қа дейін қыздыру үшін қанша жылу мөлшері кетеді?

БShape1 ер: Q=cm(t2-t1)

Ссу=4200 Дж/кг*0С Q=4200 Дж/кг·0С·250 кг ·5 0С =

m=250 кг =5250 Дж

t1=50 0C

тShape2 /к Q-? Дж



2-топ: 0,2 кг жезден жасалған бөлшектің температурасы 3650С. Ол 150С –қа дейін суытылғанда қоршаған ортаға қанша жылу мөлшерін береді?







БShape3 ер:

cмыс=400Дж/кг·0С Q=cm(t2-t1)

m=0,2 кг Q=400 Дж/кг·0С·0,2кг (3650С-

t2=3650С 150С)=28000 Дж

tShape4 1=150С

т/к Q -? Дж



3-топ: 84 кДж жылу мөлшерін бере отырып қанша мөлшердегі суды 100С –қа көтеруге болады?

Бер:

QShape5 =84 kДж =84000 Дж Q=cm(t2-t1)

cсу=4200 Дж/кг·0С m=Q/ct

tShape6 1=100С m= 8400Дж/4200Дж/кг·0С·100С=

т/к m-? кг =2 кг

Бағалау критерийі


Дескриптор:


Жылу мөлшерін, заттың меншікті жылу сыйымды- лықтың формулаларын пайдаланып есептер шығарады.

Есептің шартын түсінеді

Есептер шығару кезінде физикалық шамалардың белгіленуін біледі

Шамалардың өлшем бірлігін ХБЖ-ға келтіреді.

Әр топтар бір-біріне кезектесіп сұрақтар қойып, критерийге сүйеніп бас бармақ әдіс арқылы бағалайды.

Тапсырма-3.

«Қара жәшік» әдісі арқылы оқушылар қораптағы сұрақтарға жауап беру арқылы қорытындылаймын.

  1. Ішкі энергияны қандай әріппен белгілейміз?

  2. ХБЖ-да жылу мөлшерінің өлшем бірлігі ?

  3. Меншікті жылу сыйымдылығы ең жоғары зат не?

  4. Жылыту жүйесінде нені кеңінен қолданылады?





Сабақтың соңы

3 минут
















770 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!