(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жай механизмдер
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Энергия |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
17.04.2024ж |
|
|
Сынып: 7 ә |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай механизмдер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру; 7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Механиканың алтын ережесін» тұжырымдайды және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың Басы «Ой қозғау» |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Миға шабуыл «Жұмбақтар»: Екі басты
айдаһар 2. Артық кемдi теңестiрер, Дәндi де өзi жемес бiрер. 3. Жансыз жарады, Жанды ұрады. 4. Жетпіс аяқ бауырында, Екі қолы жауырында, Тындырады істі ол, Жеңілін де, ауырын да. 5. Үй артында бүкір терек, Күресуге кісі керек. Белсенді оқыту: «5-5-1» Білім дағдысы: қолдану Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Алдыңғы білім бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады «Бес сұрақ» әдісі бойынша теориялық зерттеу жұмысын тексеру. 1.Дененің толық механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады? 2.Тұйық жүйе деп қандай жүйені айтады? 3.Тұйық жүйедегі энергияның сақталу және айналу заңы қалай оқылады? Оқушылар қарапайым механизмдерге мысалдар келтіре отырып,тақырыптың мазмұнына мән береді |
1.Қорғау тәртібін сақтайды-1 балл 2. Мазмұнның толық ашады-1 балл 3. Өмірден мысалдар келтіреді-1 балл |
7-сынып оқулығы Презентация Оқулық, интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Топтық жұмыс ДИГСО әдісі бойынша оқушылар слайд бойынша тақырыпқа қатысты жаңа сабақтың мазмұнын ашады. 1 топ-Көлбеу жазықтық 2-топ Иіндік 3 топ-Блок Күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар жай механизмдер деп аталады.
Слайдпен жұмыс –Суреттер сөйлейді әдісі бойынша тапсырманы орындайды .Жеке жұмыс.
|
Оқушылар Механиканың « Алтын ережесін» тұжырымдайды физикалық мағынасын біледі «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдайды және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіреді
|
Дескриптор -жай механизмдерді біледі-1 балл -күштен ұтыс алу үшін тақтайшаны қалай көтеру керектігін анықтайды-1 балл -иіндіктің түрін анықтайды-1балл
Дескриптор Есептің шартын түзеді -1 балл ХБЖ-ға келтіреді-1 балл Есептің формуланысын түрлендіреді-1 балл Есептің жауабын табады -1 балл
ҚБ «Ынталандыру» әдісі
|
7-сынып оқулығы Презентация |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Табыс сатысы»
|
Оқушыларға «Табыс сатысы» парағы таратылады. Бағалау парағын толтырады |
(f): «Табыс сатысы» әдісі Жалпы 10 балл
|
Рефлекция қағазы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ҚМЖ Жай механизмдер 7 сынып
ҚМЖ Жай механизмдер 7 сынып
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Жай механизмдер
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
Энергия |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты |
|
|
|
Күні: |
17.04.2024ж |
|
|
Сынып: 7 ә |
Қатысушылар саны: 15 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай механизмдер |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
7.2.4.1 – «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдау және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіру; 7.2.4.2 – күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіру |
|
|
Сабақтың мақсаты |
«Механиканың алтын ережесін» тұжырымдайды және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың Басы «Ой қозғау» |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Сабақ тақырыбын және оқу мақсатын таныстыру Миға шабуыл «Жұмбақтар»: Екі басты
айдаһар 2. Артық кемдi теңестiрер, Дәндi де өзi жемес бiрер. 3. Жансыз жарады, Жанды ұрады. 4. Жетпіс аяқ бауырында, Екі қолы жауырында, Тындырады істі ол, Жеңілін де, ауырын да. 5. Үй артында бүкір терек, Күресуге кісі керек. Белсенді оқыту: «5-5-1» Білім дағдысы: қолдану Қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Алдыңғы білім бойынша сұрақтарға тез-тез жауап беріп белсене қатысып отырады «Бес сұрақ» әдісі бойынша теориялық зерттеу жұмысын тексеру. 1.Дененің толық механикалық энергиясы деп қандай энергияны айтады? 2.Тұйық жүйе деп қандай жүйені айтады? 3.Тұйық жүйедегі энергияның сақталу және айналу заңы қалай оқылады? Оқушылар қарапайым механизмдерге мысалдар келтіре отырып,тақырыптың мазмұнына мән береді |
1.Қорғау тәртібін сақтайды-1 балл 2. Мазмұнның толық ашады-1 балл 3. Өмірден мысалдар келтіреді-1 балл |
7-сынып оқулығы Презентация Оқулық, интербелсенді тақта |
|
Сабақтың ортасы Жаңа сабақ |
Топтық жұмыс ДИГСО әдісі бойынша оқушылар слайд бойынша тақырыпқа қатысты жаңа сабақтың мазмұнын ашады. 1 топ-Көлбеу жазықтық 2-топ Иіндік 3 топ-Блок Күшті түрлендіріп, қозғалыс бағытын өзгерту үшін қолданылатын құралдар жай механизмдер деп аталады.
Слайдпен жұмыс –Суреттер сөйлейді әдісі бойынша тапсырманы орындайды .Жеке жұмыс.
|
Оқушылар Механиканың « Алтын ережесін» тұжырымдайды физикалық мағынасын біледі «Механиканың алтын ережесін» тұжырымдайды және қарапайым механизмдердің қолданылуына мысалдар келтіреді күш моменті ұғымының физикалық мағынасын түсіндіреді
|
Дескриптор -жай механизмдерді біледі-1 балл -күштен ұтыс алу үшін тақтайшаны қалай көтеру керектігін анықтайды-1 балл -иіндіктің түрін анықтайды-1балл
Дескриптор Есептің шартын түзеді -1 балл ХБЖ-ға келтіреді-1 балл Есептің формуланысын түрлендіреді-1 балл Есептің жауабын табады -1 балл
ҚБ «Ынталандыру» әдісі
|
7-сынып оқулығы Презентация |
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия «Табыс сатысы»
|
Оқушыларға «Табыс сатысы» парағы таратылады. Бағалау парағын толтырады |
(f): «Табыс сатысы» әдісі Жалпы 10 балл
|
Рефлекция қағазы |
шағым қалдыра аласыз


















