қмж Негіздер 8 сынып

Тақырып бойынша 31 материал табылды

қмж Негіздер 8 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
негіздер жалпы қасиеттері шешу жолдары
Материалдың қысқаша нұсқасы



Бөлім:

XI тарау. Бейорганикалық қосылыстардың негізгі класстары.Генетикалық байланыс

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы:

8

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Негіздер. №8 зертханалық тәжірибе. «Негіздердің қасиеттерін зерттеу»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

  • 8.3.4.9-негіздердің жіктелуі мен қасиеттерін білу және түсіну; олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін құрастыру


Сабақтың мақсаты:

-Бейорганикалық қосылыстар кластарының бірі –негіздердің құрамы жіктелуі,қасиеттері, алынуы туралы анықтайды.

-Негіздердің құрамы, гидроксид, валенттік ұғымдары, физикалық қасиеттері, индикаторға әсері, негіздердің қышқылмен әрекеттесуін сипаттайды.

-Негіздердің негіздердің жіктелуі, алынуы, қасиеттері туралы жан-жақты түсінеді.

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

7 мин.

Организациялық момент.

- Амандасу.

- Оқу мақсаттарымен таныстыру.

- Бағалау критерийлері


  1. Үй тапсырмасы

«Тест тапсырмалары»

Тест орындау арқылы өткен тақырыпты еске түсіреді.


«Пробирка» әдісі







8- сынып оқулығы,

презентация, бағалау пробиркалары.

Жаңа сабаққа кіріспе

15 мин


Төмендегі сөзжұмбақты шешу арқылы жаңа тақырыпты болжайды.

Негіздер– ерітінділерінде бір немесе бірнеше гидроксид иондарын түзіп, диссоциацияланатын күрделі заттар. Егер элемент бірнеше гидроксид түзетін болса, оның тотығу дәрежесі рим цифрымен көрсетіледі. Мысалы, Cu(OH)2 – мыс (ІІ) гидроксиді, CuOH – мыс (І) гидроксиді. Негіздердің көпшілігі суда ерімейді немесе аз ериді. Суда жақсы еритін Негіздерді сілтілер деп атайды. Оларға LiOH, NaOH, KOH, RbOH, CsOH, Sr(OH)2, Ca(OH)2, Ba(OH)2, NH4OH (NH3*H2O аммиак суы) жатады.


Негіздердің алынуы

1. Белсенді металдардың сумен әрекеттесуі нәтижесінде:

2Li+2HOH=2LiOH+H2

Sr+2HOH=Sr(OH)2+H2

2. Белсенді металдардың оксидтерінің сумен әрекеттесуі нәтижесінде:

К2O+Н2O=2КOН

3. Ерімейтін және екідайлы негіздерді олардың ерімтал тұздарына сілті ерітіндісімен әсер ету арқылы алуға болады:

ZnSO4+2NaOH=Zn(OH)2↓+Na2SO4

Pb(NO3)2+2KOH=Pb(OH)2↓+2KNO3



Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту.

Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Сабақтың ортасы

Жұптық жұмыс

10 мин.

1-тапсырма


Сәйкестендіру



Дескриптор-3 балл

-Негіздердің атаулары мен формулаларын сәйкестендіреді;

-Негіздердің формулаларын оксидтерінің формулаларымен сәйкестендіреді;

-Жауаптарының дұрыстығын тексереді.


Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі көрінеді. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі беріледі.

Таратпа қағаздар, жұмыс дәптерлері,

презентация

Жеке жұмыс

3 мин


2-тапсырма


Жеке жұмыс

«WordWall» сайты арқылы сұрақтар



Дескриптор-2балл:

-Тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап береді;

-Жауабының дұрыстығын тексереді.


Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді.

https://wordwall.net/resource/28820950




Жұптық жұмыс

Оқулықпен жұмыс

5 мин


3-тапсырма


169-бет №8-жаттығу

169-бет №1 есеп

Массасы 15,6г алюминий гидроксиді айырылғанда алюминий оксидінің қандай массасы түзіледі?



4-тапсырма

«WordWall» сайты арқылы дидактикалық ойын



Дескриптор-2 балл

-Негіздердің атаулары мен өнімдердің формулаларын сәйкестендіреді;

-Мәтіндік есепті шығарады.














Дескриптор-2 балл:

-Сұрақтарға жауап береді;

-Сұрақпен жауапты жұптастырады





















https://wordwall.net/ru/resource/31544396





Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Рефлексия

7 мин.

«Білім поштасы» әдісі.

Оқушылар сабақтан алған әсерлерін хат ретінде жазып білім поштасына салады.



Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.




«Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
15.11.2024
209
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі