Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ҚМЖ Сәулелену түрлері. Жылулық сәулелену
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Модуль / Пән |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бөлім / кіші бөлім |
Атомдық және кванттық физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Сәулеленудің түрлері. Жылулық сәулелену. Фотоэффект. Фотондар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалім |
|
күні: « »__________ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы мәліметтер |
Курс: Группа: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ түрі |
Жаңа білімді игеру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мақсаттары, міндеттері |
11.8.1.1 - сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастыру; 11.8.1.4 - - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын қолдану; 11.8.1.5 - фотоэффектінің табиғатын түсіндіру және оны қолдануға мысалдар келтіру; 11.8.1.6 - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Күтілетін нәтижелер |
- сәулеленудің көздері мен түрлерін топтастырады; - Стефан-Больцман, Винн заңдарын және Планк формуласын есептер шығаруда қолданады; - фотоэффектінің табиғатын түсіндіреді және оны қолдануға мысалдар келтіре алады; - фотоэффектінің заңдары мен Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
информатика, математика, биология |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қажетті ресурстар |
Интерактивті тақта, оқулық, интернет ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-шаралар |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы (ұйымдастыру кезеңі)
|
- Сабаққа зейіндерін шоғырландыру; - Білім алушыларды шағын топтарға бөлу
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы (Түсіну кезеңі) 60 мин |
«Суреттер сөйлейді» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
|
Башарұлы Р., Шункеев К. «Физика», 11 сыныбы на арналған оқулық, «Атамұра» 2020ж. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Білім алушыларды сабақтың тақырыбымен және мақсатымен таныстыру. Презентациядағы слайдтарды қолдана отырып, білімгерлерге жаңа тақырыбын түсіндіру: • сәулеленудің көздері мен түрлерін жіктеуді және спектрлік аспаптардың жұмыс істеу принциптерін және олардың қолданылу салаларын сипаттауды; • электрмагниттік сәулеленулерді олардың пайда болу табиғатына және заттармен әрекеттесуіне қарай ажыратуды; • Стефан – Больцман, Вин заңдарын және Планк формуласын абсолют қара дененің жылулық сәулеленуін сипаттау және ультракүлгін апатты негіздеу үшін қолдануды; • фотоэффект табиғатын түсіндіру және оның қолданылуына мысалдар келтіруді, фотоэффект заңын және Эйнштейн теңдеуін есеп шығаруда қолдануды. Топтық жұмыс. 1–тапсырма. «Постер қорғау» әдісі. 1-топ: Инфрақызыл сәуле шығару 2-топ: Ультракүлгін сәуле шығару 3-топ: Рентгендік сәулелену Жоғарыда көрсетілген сәулелердің диапазонын, толқын ұзындығы мен жиілігін анықтайды. Қолдану салалары мен биологиялық әсерлерін түсіндіреді ЕББҚ білім алушыға арналған тапсырма
Жеке жұмыс. 2-тапсырма. «Ойлан, тап» әдісімен жаңа тақырып бойынша алған білімдерін пайдалана отырып, деңгейлік тапсырманы орындайды.
ЕББҚ білімгерге арналған тапсырма. Кестені толтыр
Топтық жұмыс. 3-тапсырма. «Wordwall» платформасында «Кім жылдам?» әдісі бойынша берілген сұрақтарға жауап береді. |
Физика 11 класс - электронный учебник на okulyk.com
Үлестірмелі карточкалар, плакаттар оқулық, интернет ресурстар Қосымша 1
Қосымша 2
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы
|
Жаңа материалды бекіту. «LearningApps.org» онлайн сервисінде «Сәйкестендіру» әдісі бойынша жаңа сабақта алған білімдерін бекіту https://learningapps.org/display?v=pdzu0tqqk24
Мұғалімнің бақылау картасы
Кері байланыс «Padlet» тақтасында сілтеме жіберу арқылы «Бас бармақ» әдісін қолдана отырып ақпараттан алған біліміңізді көрсетіңіз.
V. Үй тапсырмасы: §8.1-8.8 тақырыптарын оқу. Тақырыптардың біріне хабарлама дайындаңдар: 1.Инфрақызыл сәулелердің техникада, өнеркәсіпте, ғылымда қолданылуы. 2. Инфрақызыл және ультракүлгін сәулелердегі әлем.
|
|
Қосымша 1
А-деңгейі
Кестені толтыр
Вин тұрақтысы |
|
Планк тұрақтысы |
|
Жарық жылдамдығы |
|
Электрон зарядының модулі |
|
Стефан – Больцман тұрақтысы |
|
Электрон массасы |
|
В-деңгейі
Кестені толтыр
Формулалар |
Кімнің формуласы |
Берілген шамалардың атауы |
Берілген шамалардың өлшем бірліктері |
|
|
|
|
|
|
|
|
Е=hʋ |
|
|
|
|
|
|
|
С-деңгейі
1.Рентгендік түтікше электродтары арасындағы кернеу 20 кВ үшін рентгендік сәулеленудің жиілігін анықтаңдар. Электрон зарядының модулі |e| = 1,6 · 10^–19 Кл, Планк тұрақтысы h = 6,626 · 10^–34 Дж · c.
2. Абсолют қара дененің энергетикалық жарқырауы R= 459 Вт/м2 болатын температураны анықтаңдар.
3.Толқын ұзындығы 5 · 10^–7 м болатын фотонның энергиясын анықтаңдар
Қосымша 2
-
Люминесценция деген не?
-
Люминесценция түрлерін ата
-
Атомдардың қозуы тоқтағаннан кейін с аралығында лезде өшетін жарықтану?
-
Катодтық люминесценция деген не?
-
Электрлюминесценция деген не?
-
Фотолюминесценция деген не?
-
Хемилюминесценция деген не?
-
Спектрлік аспаптар не үшін қажет?
-
Біршама уақыт аралығына созылатын жарықтану түрі?
-
Ультракүлгін сәулелену.............
-
Рентгендік сәулелерін кім, қай жылы анықтады?
-
Фотон деген не?
-
Қандай сәуленің әсерінен термопластиктер: оргәйнек, полиэтилен ыдырайды және микроағзалар жойылады?
-
1800 жылы ағылшын астрономы У.Гершель анықтаған сәуле?
-
Обыр, ісік ауруына әкелетін толыққанды иондаушы радиация болып табылатын сәуле?