Материалдар / ҚМЖ Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не? Жаратылыстану пәні 1 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

ҚМЖ Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не? Жаратылыстану пәні 1 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мамандарға ҚМЖ жазуға көмегі бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
19 Мамыр 2020
1531
3 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дыбыс

Мектеп: 125

Күні:13.03.2020

Мұғалімнің аты-жөні:Дуйсенова Ж

Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

Табиғи дыбыс көздері дегеніміз не?



Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

1.5.3.1 Дыбыстың таралуының ерекшеліктерін түсіндіру

Сабақ мақсаттары

SMART

Барлық оқушылар орындай алады:

-Дыбыстың табиғи және жасанды түрлерін талқылайды.

Көпшілігі орындай алады:

-Қоршаған табиғат құбылыстарына бақылау жүргізе отырып,жасанды дыбыс көздерін естиді, айтады.

Кейбірі орындай алады:

-Табиғи және жасанды дыбыс көздерін зерттейді эксперимент жүргізеді.


Жетістік критерийлері

Білім алушы:

-Табиғи және жасанды дыбыс көздерін таниды және атайды.

-Қоршаған әлем құбылыстарын бақылап,сипаттай алады.


Тілдік мақсаттар


Дыбыс таралымының ерекшеліктерін атайды.

Дыбыстың қалай барлық бағытта таралатыны турасында ойланады

Дыбыс, жақын, алыс, табиғи, жасанды, адам және жануарлар шығаратын дыбыс қатты жай.сөздерін дұрыс қолданады

-Сендер қандай дыбыстарды естідіңдер?

-Бұл дыбыс табиғи ма,жасанды ма?

-Дыбыс қандай қашықтықтан шықты?



Құндылықтарды дарыту




Мәңгілік Ел, бұл – Жалпыға Ортақ Еңбек Қоғамы атты ұлттық құндылығымыздың аясында ,дені сау,сымбатты тұлға болуының маңыздылығын айта келе, салауатты өмір салтын ұстануға ,еңбек арқылы барлық жетістікке жетуге тәрбиелеу.Табиғатты қорғауға,зиян келтірмеуге,жан-жануарларды күтіп бағуға, туған жерін сүюге тәрбиелеу .


Пәнаралық байланыстар

Дүниетану,музыка,әдебиеттік оқу.


АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтамен жұмыс

Бастапқы білім


-Табиғи, жасанды дыбыстарды ажыратады.


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы


Белсенді оқу ортасын құру. ТЖ..ҰЖ.. ЖЖ..

-Қане балалар мен сендерді шаттық шеңберіне шақырамын.Барлығымыз керемет көңіл –күйде бір-бірімізге жақсы тілектерімізді айтайық..

-Оқушылардың сабаққа деген қызығушылығын ояту.

Мақсат: өздері таңдап алған қима суреттері арқылы топқа біріктіремін.

1-топ «Жануарлар»

2- топ «Музыкалық аспаптар »

3- топ «Техникалық құралдар»

«Ой қозғау» сұрақ-жауап

Мақсаты:

-Жаңа мәліметті,идеяларды сұрақ-жауап арқылы ойларын жинақтап, жаңа сабақты ашамын.

Жұмбақ:

Айтамыз,естиміз

Көзімізбен көрмейміз.Ол не?

-Оқушылар :

-жауабы дыбыс деп табады. ?

Балалар табиғат көптеген дыбыстардан тұрады.

Сұрақтар

1.Дыбыс дегеніміз не?

2.Неге біз оны естиміз ол қайдан шығады?

3.Қандай дыбыстар болады? ( жай,қатты)

4.Дыбыстар қалай таралады? (алыс, жақын)

5.Дыбыс қалай шығады? (ауыз қуысы арқылы)

-Тамаша , жауаптарың дұрыс жарайсыңдар.

Оқу мақсатымен таныстыру.

Күтілетін нәтижені анықтау.




























Арыстан суреті

Мысық суреті


Сабақтың ортасы

Белсенді оқу ортасын құру. Зерделеумен зерттеу.

1 тапсырма ТЖ ««Кім тез табады ?» ойыны

Мақсаты:

- Оқушының зерттеу дағдыларын қалыптастыру. Оқушылардың сын тұрғысынан ойлау дағдысын дамыту.

1-топ Алдымен жасанды дыбыс көздерін, содан соң табиғи дыбыс көздерін атаңыз..

2- топ табиғи дыбыс көздеріне мысал келтіріңіз.

3- топ Табиғи және жасанды дыбыс көздерін дәлелдейді.

Дескриптор:

 Білім алушы

- табиғи дыбыс көздерін және жасанды дыбыс көздерін атайды;

- табиғи дыбыс көздеріне мысал келтіреді;

-табиғи дыбыс көзін және жасанды дыбыс көзін дәлелдейді;

Саралау .

Қарқын. Мақсаты: Кейбір оқушылар табиғи және жасанды дыбыс көздерін зерттеп,дәлелдейді. Мысалы: Торғайдың дауысы табиғи, қоңыраудың дауысы жасанды екенін дәлелдйді.

Диалог және қолдау көрсету жан- жақты әрі нақты көмек күтетін білім алушыларға табиғи дыбыстарды сурет арқылы табуына көмек береді.

Тиімді керібайланыс: ауызша, жазбаша, графикалық түрде.

2 Тапсырма: Топтық жұмыс. «Сәйкестендіру» әдісі.

Мақсаты: Оқушылардың ойлау қабілетін дамыту.

1-топ Табиғи дыбыс көздерін сәйкестендіреді

2-топ Жасанды дыбыс көздерін сәйкестендіреді

3- топ Табиғи және жасанды дыбыс көздерін зерттеу арқылы дәлелдейді.

Дескриптор

- Табиғи дыбыс көздерін сәйкестендіре алды

- Жасанды дыбыс көздерін зерттеп дәлелдей алды

ҚБ: Ауызша және графикалық түрде кері байланыс беремін.

Саралау. Дереккөздер.

Мақсаты: Кейбір оқушылар дереккөздермен жұмыс жасайды.

Мысалы:Баланың күлкісінің табиғи дыбыс көздеріне жататынын,телефонның шылдыры жасанды дыбыс көздеріне жататынын зерттеп,сәйкестендіріп дәлелдейді.

Қорытындылау. Мақсаты: Барлық оқушылар табиғи және жасанды табиғи көздерін сәйкестендіреді. Мысалы:










Ысқырық

Дельфин

Иттер,

Жарқанат-тың суреттері



Сабақтың соңы

Т иімді кері байланыс:оқушылардың өзін-өзі бағалауын «Желкенді кемені »бояу арқылы жүргіземін.





Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Қабілеті жоғары оқушыларға тапсырмаларды күрделендіріп отыруды көздеп отырмын.


Барлық білім алушылар: Тапсырмалардағы табиғи мен жасанды дыбыстарды тауып салыстырып қарқынды жұмыс жасайды.

Көпшілігі: Диалогқа түседі, табиғи дыбыстарды айтады, анықтайды.

Кейбір оқушылар: Қарқынды жұмыс жасап Табиғи және жасанды дыбыс көздерін дәлелдейді.

Дескриптор

- табиғи дыбыс көздерін атайды;

- жасанды дыбыс көздерін атайды;

- табиғи дыбыс көздеріне мысал келтіреді;

-табиғи дыбыс көзі екенін дәлелдейді;

-жасанды дыбыс көзі екенін дәлелдейді;










Оқушыларға егер дыбыс өте қатты болса, құлақты ауыртуы мүмкін екенін естеріне саламын.















Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!