Материалдар / Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі

Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқылым. 11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген Әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру Айтылым 11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу Тілдік бағдар. 11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер құрауда грамматикалық омонимдерді ажырата танып, ауызша және жазбаша дұрыс қолдану
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
28 Желтоқсан 2021
876
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ы.Алтынсарин атындағы гимназия
(
білім беру ұйымының атауы)

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім:

Қоғамдағы жұмыссыздық мәселесі

Педагогтің аты-жөні

Жаппаспаева Ж.С.

Күні:

8.11.2021 ж.

Сынып: 11 «Б»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Еңбек – игіліктің көзі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

Оқылым.

11.3.3.1 әдеби шығармада көтерілген

Әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстыру

Айтылым

11.2.5.1 көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеу

Тілдік бағдар.

11.5.1.1 ғылыми және кәсіби мәтіндер

құрауда грамматикалық омонимдерді

ажырата танып, ауызша және жазбаша

дұрыс қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлығы: әдеби шығармада көтерілген

Әлеуметтік қоғамдық мәселеге баға беру және әлем әдебиеті үлгілерімен салыстырады.

Көбісі: көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлейді.

Кейбіреуі: ғылыми және кәсіби мәтіндер

құрауда грамматикалық омонимдерді

ажырата танып, ауызша және жазбаша

дұрыс қолдана алды.

     

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу, түгендеу. Үй тапсырмасын тексеру.

«Сұрақ-жауап» әдісін пайдаланып өткен сабақты пысықтау.

Психологиялықахуал қалыптастыру.

«Шаңырақ» әдісі. Шеңберге жиналады. Әр оқушы бір сөзбен тілек айтып, ортаға бір қадам аттайды. Оң қолдарын алдыға созып, шаңырақ жасайды.


Оқушының дайындығы.

Критерийі:

-5 сұраққа толық жауап берсе - 5 балл


Жаңа сабақ

Қызығушылықты ояту

«Миға шабуыл» Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылығын ояту мақсатында тақырыпқа арналған суреттер көрсетіледі.

Берілген суреттер туралы не айта аласыз?

Елімізде баспанасыз жүрген адамдар неліктен көп?

Алматыдағы «Жетім бұрыш» туралы естіп пе едің?

Қалай ойлайсың, ел арасында бұл орын неліктен солай аталған?

Адамдар пәтерді не үшін жалдайды?

Қарапайым халықтың қалтасы баспана алуға жете ме?

Осы сұрақтарға жауаптарды қорытындылай келе,оқушыларға бүгінгі жаңа тақырып пен сабақтың оқу мақсаттары таныстырылады (интерактивті тақтада жазылып тұрады), бағалау критерийлеріне талдау жасалады (әр оқушының алдында жатады).

Сыныпты мозайка (үйдің пішіні) арқылы 3 топқа бөлемін («Баспана», «Өз үйім», «Пәтерім»).

1-тапсырма. Тыңдалым алды. Сөздік жұмысы. Оқушылар мұғалімнің көмегімен жаңа сөздермен танысады, дұрыс айтуға машықтанады

қиын-қыстау– қиындық көріп жүрген ауыр кезең

панасыз – қорғансыз, үйсіз, көлеңкесіз

жанталас – жан+талас, әрекетету


Тыңдалым. С. Т.

Ерболат Әбікенұлының «Пәтер іздеп жүр едік» әңгімесінің желісіне түсірілген «Пәтер» фильмінен үзінді тыңдау.

«Кейс–стади» әдісі. Нақты болған немесе ойдан шығарған жағдаятты талдау, болжау.

Оқушылар стоп кадр арқылы үзінді тыңдай отырып, ары қарай не болатынын болжайды.

«Кім жылдам?» Ж. Тыңдалым мазмұны бойынша берілген бес сұрақтың жауабын кестегежазады.

1.Әңгімеде не мәселе көтеріледі?

2.Жас отбасы не іздеп жүр, іздегендерін тапты ма?

3.Пәтерді кімнің, ненің көмегімен іздеді?

4.Жалға алған пәтерлері қандай?



Кері байланыс. Ерекше қажеттілігі бар оқушылардың жанына келіп, пікір алмасамын.

Ең бірінші болған оқушы, жазған жауабын дауыстап оқиды.

Тыңдалым соңы. ТЖ

А) бейнематериалға дубляж жасау, диалог құрастыру.

Оқушылардың көпшілігі бейнематериал үзіндісіне дубляж жасайды. Оқушылар топта өзара рөлдерді бөліп дайындалады. Әр топта тайм менеджер уақытты қадағалап отырады. Әртоптың жұмысы бағалау критерийге сай бағаланады.


Ә) Кейбір оқушылар«Пәтер іздеп жүр едік...» тыңдалым мәтіні бойынша жинақы мәтін құрастырады.

«Жүзіп шығу» әдісі арқылы жүзеге асырылады. Оқушылар қашан «жүзіп шығып» (түрегеліп), жауап беретіндерін өздері шешеді. Егер бірден бірнеше оқушы «жүзіп шығатын» болса, онда оқушылар кімнің бірінші болып жауап беретінін өздері шешеді.


































Дескриптор:

Тыңдалым үзінділері бойынша әрі қарай оқиға қалай өрбитініне болжам жасайды-2б

Тыңдаған мәтін мазмұны бойынша кесте арқылы тиісті ақпаратты анықтайды-2б



Дескриптор:

Бейнематериалдан скриншот арқылы жасалған суреттермен танысады -2б

Жаңа сөздердіқолдана отырып диалог құрастырады -1б

Топтар сынып алдына шығып, дыбыссыз қосылған фильмдегі кейіпкерлерді дыбыстап, сөйлетеді – 1б

Дескриптор:

Негізгі ақпаратты сақтай отырып, жинақы мәтін жазады – 1 б

Сөйлемдерді дұрыс құрастырады -1б









https://youtu.be/UBZhAyI3vt4


Тапсырмалар

2-тапсырма. ТЖ

«Елімізде баспанасыз жүрген адамдар неліктен көп?» деген сұрақты талқылайды. Әр топ өз пікірлерін тілдік (вербалдық) және бейвербалдық элементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлеп қорғайды.

«Рольдік ойын» әдісі.Тақтада рольдер ілінеді:

Талқылаушы – рольдерді бөліп береді, тақырыпты, негізгі идеясын анықтайды.Спикер – бейнематериалда көтерілген мәселеге өзіндік пікірін білдіреді.Белгілеуші – бейнематериалда көтерілген мәселе бойынша сұрақ құрастырады.

Байланыстырушы - тақырыптағы көтеріліп отырған мәселені осы өмірмен байланыстырады, дәлелдейді.Суреттеуші- мәтіннің мазмұны бойынша шағын сурет салады.

Әр топ өз жұмыстарын ортада қорғайды.



Дескриптор:

Пікір білдіреді-2б

Көпшілік алдында сөз сөйлеуде маңызды орын алатын тілдік (вербалдық) және бейвербалдықэлементтерді қолданып, сенімді және еркін сөйлейді – 3 балл



Бекіту

Сабақтың тақырыбы мен мақсатына оралу.

«Сұрақ жауап »әдісі

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы қандай болды?

Елімізде баспанасыз жүрген адамдар неліктен көп?

Қарапайым халықтың қалтасы баспана алуға не себепті жетпейді?

Сен биыл мектеп бітіресің. Болашақта осы мәселеге әсер ететін жұмыс орнында отырсаң, қандай әрекет етер едің?





Үйге тапсырма

Оқулық 22-бет 11-тапсырма. «Әлеуметтік теңсіздік: жастардың баспана мәселесі» тақырыбында шағын мақала жаз. Мақалада Қазақстан бойынша қандай проблемалар бар екенін статистикалық деректермен, графикалық сызбалармен дәлелдеп жаз.




Кері байланыс

Рефлексия

«Бес саусақ» тәсілі арқылы сұрақтарға жауап жаз.

Бас бармақ— басты мәселе. Бүгін сабақта ең құнды мәселе не болды?

Балаң үйрек — бірлесу. Мен топта/жұпта қалай жұмыс жасадым? Кімгекөмектестім?

Ортантерек—ойлану.Менбүгінқандайбілімментәжірибеалдым?

Шылдыршүмек—шынайылық.Сабақмағанұнадыма?Неліктен?

Кішкенебөбек—көңілкүйахуалы.Өзімдісабақтақалайсезіндім?














      Сабақ жоспарының аталған тармақтары міндетті болып табылады. Педагог пәннің ерекшілігі мен оқушылардың қажеттілігіне қарай қосымша элементтер енгізуге құқылы.

















































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ