Бөлімі: 5.1.Кола дәуірі(б.з.б. 2-1 мыңжылдыктар)
| Мектеп: Ақтоғай ауданы «Балтасап негізгі мектебі»КММ |
Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Жусупова Марал Амангельдиновна |
Сынып: 5 | Қатысқандар саны:Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Қола дәуірі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 5.2.2.2 археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтау;5.2.2.5 – Ә.Марғұланның Қазақстан археологиясының дамуына қосқан үлесін айқындау.
|
Сабақ мақсаттары | Барлығы: археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтай алады;Басым бөлігі: андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтап, ерекшелігіне талдау жасайды;Кейбірі: Андрондықтардың қоғамдық құрылысына талдау жасап, өзгерістерге баға береді. |
Бағалау критерийлері | Оқушылар Андрон мәдениетінің белгілерін анықтай алады. Қоғамдық құрылысына талдау жасайды ,өзгерістеріне баға бере алады. |
Тілдік мақсаттар
| Пәнге тән терминология: андронов мәдениеті, Орталық Қазақстан, Диалог үшін пайдалы баянды сөйлемдер:Археологтар қазба жұмыстары кезінде Андрондықтардың өлген адамды өртегендрін анықтады (кремация) |
Құндылықтарды дарыту
| Бұл тарихтың ,мәдениет пен тілдің ортақтығы. |
Пәнаралық байланыстар | Дүниежүзі тарихы, География |
Әдіс-тәсілдер | «Ойлан,Бірік,Бөліс» әдісі, Пирамида, Сипаттау, Аныктау Желкенді кеме . |
АКТ қолдану дағдылары | Осы сабақта оқушылар интерактивті тақта көмегімен тақырыпқа сай әртүрлі сайттар арқылы жаңа ақпаратты тез ұғып, түсіну дағдыларын дамыта алады. |
Алдыңғы оқыту
|
|
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар |
Сабақтың басы 5 минут | Бағалау парақшасымен таныстыруТоптарға бөлу. Түрлі түсті кағаздар аркылы сынып екі топка блінеді . Үй тапсырмасын орындайды . |
|
Сабақтың ортасы 30 минут | «Ойлан ,Бірік,Бөліс» әдісі арқылы тақырыпқа талдау жасайды:І . Дәуір сипаттамасы.Андрон мәдениетіІІ . Кима мәдениететі.Беғазы –Дәндібай мәдениетіӘр топ постер жасап корғайды Тапсырма уақыты: 7 минут
2. Пирамида әдісі Әр топқа тақырып бойынша сұрақтар беріледі .Оқушылар берілген сұрақтар бойынша пирамидаларын құрады .Андрон мәдениеті қай дәуірге жатады?Андрон тайпаларының негізгі кәсібі.Жертөле деген не?Кима мәдениетінің орналаскан аумағы ?Қола қандай металдарың қоспасынан өндірілді?ҚБ: «Өзін-өзі бағалау»Дискриптор:- Андрон мәдениеті қай дәуірге жататынын біледі;- Андрон тайпаларының негізгі кәсібін анықтайды;- Жертөле сөзінің мағынасын ашады;- Қола қандай металдарың қосындысынан алынғанын біледі ;- Кима мәдениетінің орналаскан аумағын аныктай алады;ҚБ: «Қолпаштау»3.Коланың мыстан айрмашылығы неде?(3 түрлі өзгешелігін табыңдар)1.____________________________________2 .______________________________________3._______________________________________Дискриптор: Коланың мыстан айырмашылығын анықтап бере алады;4. Андрондыктардың сырткы түрін сипаттап жазыңдар ҚБ: «Ауызша марапат»Дискриптор: Андрон тайпаларының сырткы түрін сипаттай алады; |
e-history.kz
|
Сабақтың соңы3 мин
| Кері байланыс «Желкенді кеме »
| Рефлексия парағы |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталу |
Барлығы: археологиялық деректерге сүйене отырып, андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтады;Басым бөлігі: андронов және беғазы-дәндібай мәдениеттерінің белгілерін анықтап, ерекшелігіне талдау жасады;Кейбірі: Андрондықтардың қоғамдық құрылысына талдау жасап, өзгерістерге баға берді; | - оқушыларға әр түрлі сұрақтар беру арқылы ой қозғау жүргізу;-өз бетімен іздену дағдыларын дамыту барысындағы іс- әрекеттерін бақылау;-бағалау критерий бойынша оқушылар бір-бірін бағалайды;-топпен жұмыс барысындағы іс әрекеттерін бақылау. | топтық, жұмыс кезінде бір-бірінің ойын сыйлап, құрметпен қарауға тәрбиелеу. Іс-қозғалыс кезіңде денсаулықты сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? | Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1: 2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|