Материалдар / Қолжетімді ақпарат негізінде мәліметтерді талдау

Қолжетімді ақпарат негізінде мәліметтерді талдау

Материал туралы қысқаша түсінік
Электронды кестені қолдана отырып есептерді шешуде кірістірілген функцияларды қолдану.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
09 Қаңтар 2021
446
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

І.Жансүгіров атындағы №37 орта мектеп мкм

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Бөлім

Физика – табиғат туралы ғылым


Мұғалімнің аты-жөні

Мәлік.Е.Е

Күні


Сынып

7

Сабақтың тақырыбы

Физика табиғат туралы ғылым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.1 Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары

Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін біліп, ажырата алады.

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу

Оқу мақсатымен таныстыру

Қысқаша материал

Әлемде орын алатын сан алуан өзгерістер табиғат құбылыстары деп аталады.

Физика ғылымының табиғатты зерттеуде өз мақсаты мен міндеті бар. Мысалы, физика механикалық қозғалысты, жылу, электр, жарық құбылыстарын зерттейді.

«Физика» грекше фюзис – табиғат дегенді білдіреді.

Физикалық құбылыстар мен заңдылықтардың мағынасын терең ашып беретін арнайы терминдер физикалық ұғымдар деп аталады.Мысалы, физикада материя, дене, зат сияқты ұғымдар жиі қолданылады.

  • Бізді қоршаған ортадағы су, ауа, жарық, дыбыс, радиотолқындар, кометалар, планеталар, жұлдыздар, атомдар мен молекулалар, жан-жануарлар, өсімдіктер, үйлер, машиналар, адамның өзі де ғылым тілінде материя деп аталады.

  • Материяның негізгі қасиеттерінің бірі – қозғалыс.

  • Табиғат пен әлем қозғалыстағы материя.

  • Материя – мәңгі, біздің санамызға тәуелсіз, үздіксіз қозғалыста.

  • Материя кеңістікте және уақыт өтуімен өмір сүреді.

  • Материяның екі түрі болады: зат және өріс.

  • Зат – материяның атомдардан, молекулалардан немесе жалпы айтқанда, тыныштық массасы бар құрылымдық бөлшектерден тұратын түрі.


Сабақтағы оқу материалымен танысу, оқу


Физика 7-сынып оқулығы

Сабақтың ортасы

Тапсырмалар

. Бізді қоршаған ортадан мысалдар келтіре отырып, оларды қасиеттеріне қарай төмендегі кестеге сәйкес жіктейді.

Зат

Дене












Тапсырмаларды орындау



Сабақтың соңы

Бекіту сұрақтары

Физика ғылыымы нені зерттейді?

Зат дегеніміз не?

Дене дегеніміз не?

Материя дегеніміз не?

Физикалық құбылыстар қандай құбылыстар?

Сұрақтарға жауап беру























І.Жансүгіров атындағы №37 орта мектеп мкм

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

 

Бөлім

Физика – табиғат туралы ғылым


Мұғалімнің аты-жөні

Мәлік.Е.Е

Күні


Сынып

7

Сабақтың тақырыбы

Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.1.2 табиғатты зерттеудің ғылыми әдістерін ажырату

Сабақ мақсаттары

Табиғатты зерттеудіңғылыми әдістерін ажырату

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу,түгендеу

Оқу мақсатымен таныстыру

Қысқаша материал


Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері: бақылау, эксперимент, теориялық зерттеу.

Болжам – ғылыми деректермен негізделген жорамал.

Кез келген болжамның шынайлылығын тек практикалық тәжірибе, яғни эксперимент тексере алады.

Эксперимент – физиканың ең басты зерттеу әдістерінің бірі.

Физикалық эксперимент арқылы бақылаулар жүргізіліп, жаңа деректер жимнақталады; ғылыми болжамдар мен теориялар тәжірибеде тексеріледі. Эксперимент жасау үшін ұқыптылық, нақтылық, дәлдік және жауапкершілік аса қажет.

Эксперимент барысы:

1) эксперименттік жұмыстың тақырыбы;

2) эксперименттің құрал-жабдықтары;

3) эксперименттің мақсаты;

4) эксперимент сұлбасы;

5) эксперимент барысын баяндау;

6) эксперимент нәтижелері;

7) эксперимент қорытындысы.


Оқу материалымен танысу,оқу


Физика 7-сынып оқулығы

BilimLand

BilimLand

Платфор

масы

Сабақтың ортасы

Тапсыомалар

Теориялық зерттеудің ең жауапты кезеңін жаз.

Эксперименет жасауға қажетті қасиеттер.

Сұрақтарға жауап жазу

Формативті бағалау


Сабақтың срңы

Табиғатты зерттеудің ғылыми әдістері қандай

Болжам дегеіміз не

Эксперимент қалай жасалады?

Теориялық зерттеу деген не?

Сұрақтарға жауап беру

Формативті бағалау
































І.Жансүгіров атындағы №37 орта мектеп мкм

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

      ___________________________________________

Бөлім

Физикалық шамалар мен өлшеулер


Мұғалімнің аты-жөні

Мәлік.Е.Е

Күні


Сынып

7

Сабақтың тақырыбы

Скаляр және векторлық шамалар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.1.2.2 скаляр және векторлық физикалық шамалар ажырату және мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары

Скаляр шамалар мен векторлық шамаларды ажырату

Сабақ барысы

Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Оқушылармен амандасу түгендеу

Оу мақсатымен таныстыру

Қысқаша метериал

Векторлық және скалярлық шамалар

Ғылым мен техникада кездесетін кейбір шамалар тек сан мәнімен ғана сипатталады (абсолют шамасымен). Мысалы, ұзындық, аудан, көлем, масса, уақыт, температура энергия және т.б. жатады. Бұл шамаларды скаляр шамалар деп атайды.

Кеңістікте белгілі бір бағыты болмайтын, тек сандық мәнімен ғана сипатталатын шамалар скалярлық шамалар немесе скалярлар деп аталады.

Ал, кейбір шамалар сан мәнімен ғана емес, сонымен қатар бағытымен де сипатталады.Мысалы: жылдамдық, үдеу, күш, импульс және т.б. Бұл-векторлық шамалар.

Өзінің сандық мәнімен қоса кеңістіктегі бағытымен де сипатталатын шамалар векторлық шамалар немесе векторлар деп аталады.

Оқу материалымен танысу


Физика 7-сынып оқулығы

BilimLand

BilimLand

Платфор

масы

Сабақтың ортасы

Тапсырмалар

  1. Скалярлық шаманың анықтамасы және мысалдар

  2. Векторлық шаманың анықтамасы және мысалдар келтір.

  3. Оқушы үйден шығып, мектепке дейiн 15 мин жүредi. Осы уақытты сағат және секунд бiрлiктерi арқылы жазыңдар.

  4. 1,5 тәулiкте неше секунд болатынын анықтаңдар.

  5. Ай өз осiнiң төңiрегiнде 27,3 тәулiкте толық бiр айналып шығады. Бұл қанша сағат, қанша минутты құрайды?

  6. Жер өз осiн қанша уақытта толық бiр айналады?

  7. Айдың екi толық тууының арасындағы уақыт 29,5 тәулiкке тең. Бұл қанша сағатты құрайды?

  8. Үстелдiң ұзындығы 0,8 м. Оны дециметр, сантиметр, миллиметр және километрмен жазыңдар.

Қабырғасы 1,2 дм квадрат берiлген. Квадраттың ауданын табыңдар, оны ква­драт сантиметр және квадрат миллиметр арқылы өрнектеңдер.

Тапсырмаларды орындау

Формаиві бағалау


Сабақтың соңы

Скаляр шамалар деген не?

Векторлық шамалар деген не?

Векторлық және скаляр шамаларға мысалдар келтір

Сұрақтарға жауап беру

Формативті бағалау














І.Жансүгіров атындағы №37 орта мектеп мкм

Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

      __________________________________________<

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ