Материалдар / Қонақ күту 10 сынып
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қонақ күту 10 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған бағдарлама бойынша құрастырылған сабақ жоспары. Жас мамандарға көмек .
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
27 Қазан 2018
792
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Көкшетау гуманитарлы-техникалық колледжі


Оқытушының аты-жөні: Шамгон Гульзада Сагындыковна

Пән

Қазақ тілі

Күні:

24.10.2018 жыл

Сынып: 10АІ

Қатысқан оқушылар саны:

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

Біз қонақ күтеміз

Сабақтың тақырыбы

Қонақ

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

10.2.1.1 Қонақ түрлерін анықтау

10.2.1.1 Қонақжайлық жайлы әңгімелеу

10.2.1.3 Қонақжайлылықтың ерекшеліктерін түсіндіру

Сабақ мақсаты

Оқушылардың бәрі

  • үзінді мазмұнын түсінеді

Оқушылардың көбі

  • үзінді мазмұнын тақырыптық бөліктерге бөледі;

  • мазмұнына талдау жасайды; Қонақтың түрлерін ажыратады.

  • Оқушылардың кейбірі

  • сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Бағалау критерийлері

  • Шығарма мазмұнын түсінеді;

  • Мазмұндық, ақпараттық талдау жасайды, мысалдар келтіре алады;

  • Сюжеттік-композициялық талдау жасайды.

Дескриптор

  • Сабақтың тақырыбын анықтайды;

  • Сабақтың мақсатымен танысады;

  • Қонақ түрлерін анықтайды;

  • Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды;

  • Жұмыс нәтижесін бағалау критерийлері арқылы өзара бағалайды.

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика және терминология:

құт келер, шақырған жерден қалма, шақырмаған жерге барма, қазаны оттан түспейді. «Төрге шық!», мәртебесіне сәйкес, «құдайы қонақ», «қыдырма қонақ», «арнайы қонақ» т.с.с

Пәнаралық байланыс

Музыка, әдебиет

Құндылықтар

Қонақ келсе -құт,құрмет,жауапкершілік

Осыған дейін меңгерілген білім

Қонақ жайлы түсініктері қалыптасқан

Жоспар

Жоспарланатын уақыт

Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

Дереккөздер

Сабақтың

басы


1 минут

(Ұ) Сәлемдесу.

Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады

- Қонақ түрлерін анықтау

-Қонақжайлық жайлы әңгімелеу

-Қонақжайлылықтың ерекшеліктерін түсіндіру

"Шаттық шеңберін " құру арқылы оқушылар бір -біріне тілектер айтады

Сынып екі топқа бөлінеді


Слайд



Сабақтың

ортасы




15 минут






















































10 минут


«Қонақ күту салты" атты бейне түсірілімді көру.


1 . «Тыңдалым» дағдысы

Балалар қазір сендер "Қонақ күту салты" атты бейне түсірілім көресіздер сол бейне баянда не туралы айтылғаны туралы жұптарыңызбен талдаңыздар және критерилерін анықтаңдар (ойларыңызды) және кластерге жазыңыздар.


2. «Оқылым » дағдысы

Топқа оқулықтағы 31 беттегі Қонақ мәтінін оқуға ұсынылып, әр топқа тапсырмалар беріледі.

Қонақ

Үйге келген мейманды қонақ деп атайды.Қазақ халқының әдет-ғұрпы бойынша келген адам үйге бірден кірмейді.Ол сырттан дауыстап,үйдегілерге белгі береді.Үйге келген қонақ шаңыраққа сәлем беріп кіреді.Түсте келген қонаққа түстік,кешке келген қонаққа қонақасы беріледі.

Қонақтар жасының үлкендігі мен мәртебесіне сәйкес төрден есікке қарай орналасады.Үй иесі болмаса келген қонақ ол үйге түнемейді.Ұсынылған астан дәм татқан соң басқа,үй иесі бар отбасына барып түнейді.

Қонақты үй иесінің өзі есікті ашып қарсы алады.Егер қонақ кетерде үй иесі есікті ашып шығарып салса,қонақтарды қуғандай болып саналады. Қазақ халқы қонақтарды "арнайы қонақ", "құдайы қонақ","қыдырма қонақ"деп бөлген. "Арнайы қонақ" арнайы шақырылған қонақ. "Құдайы қонақ " -жолаушылап келе жатып түстеніп не бір түнеп шығатын қонақ."Қыдырма қонақ" алыстан туыстарын арнайы іздеп келіп,сый-құрмет көріп қайтатын қонақ.Қазақ халқы қандай қонақ болсада құрметтеп қарсы алып, қадірлеп шығарып салған.


(Т) Жабық, ашық сұрақтар.

1 топ


1.Қонақ деп кімді атайды ?

2. Қазақ халқының әдет -ғұрпы бойынша қонақ өзін қалай ұстайды?

3. Қонақтарға берілетін ас қалай аталады?

4. Қонақтар қалай орналасады?



(Т) 2-топ


1. Қонақжайлылық дегеніміз не?

2. Қазақ халқы қонақтарды қалай бөлген ?

3. Арнайы,қыдырма,құдайы қонақ деп кімдерді айтады?

4. Қазақ халқы қандай халық?


Кері байланыс : 1 минут уақыт ішінде әр топ бүгінгі тақырып бойынша сөздерді жазады.


3. "Жазылым" дағдысы Әр топқа тапсырмалар беріледі.

Қолдану.

1 -топ

Мына сөздердің антоним сыңарларын мәтіннен табыңдар.

Кіреді-

Түсте-

Түнейді

Шығарып салады-

2- топ

Етістіктерді сәйкестендіріңдер


Ішке татады

Сырттан беріледі

Үйдегілерге беріп кіреді

Сәлем белгі береді

Қонақасы бірден кірмейді

Астан дәм дауыстайды

1- топ

Мәтіннен үйге келген қонақтың әрекетіне қатысты етістіктерді табыңдар.Тірек сызбаға жазыңдар

DrawObject1 Ішке бірден кірмейді

ҮDrawObject3 DrawObject2 йге келген қонақ ...................................

....................................

.....................................

2- топ

Мәтіннен қонақ түрлері мен сипаттамасын тауып ,кестені толтырыңдар

Қонақ түрлері

сипаттамасы

1



2



3




Оқушылар топ ішінде дәптерлерімен алмасып, бағалау критерийлері бойынша жұмыс нәтижесін өзара тексеріп бағалайды.

Бағалау критерийлері

  • Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтай алады;

  • антоним сөздерді қайталайды

  • Мәтіннен тірек сөздерді табады



"Қонақ күту салты" атты бейне түсірілімнің https://www.youtube.com/watch?v=AV_twd9dmyY

А3 қағазы, маркер, фломастер















Cлайд

























Үлестірме материалдар












Рефлексия







Карточка



Сабақтың

соңы


5 минут

Екі топқа тапсырма Сыпайы сөздерді қолданып «Төрге шығыңыз», «Төрлетіңіз», «отырыңыз» деген сияқты Қонақты қарсы алу дәстүрі бойынша сахналық көрініс ұйымдастыру


Рефлексия: «АҒАШ»

Оқушылар стикерге бүгінгі сабақтан алған әсерлері туралы өз ойларын жазады

Үйге тапсырма: оқушылар өз отбасында қонақты қалай қарсы алатындары туралы әңгіме дайындайды










Қосымша ақпарат



Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс

Видео материалдытыңдап,өз ойларын айтады.Мәтіннен тірек сөздерді табады.

Сабақта дескрипторларға негізделген жүйеде бағаланады.

  1. Мұғалімнің ауызша кері байланысы

  2. Бірін-бірі бағалауы

Оқушының кері байланысы

Музыка,әдебиет ,тарих пәндерімен байланысты.

Сабақта таныстырылым көрсету үшін қолданылады.

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланғануақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.



Жалпы баға Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:

2:


Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1:


2:


Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!