|
Тәрбие сағаты |
Қоқысты қайта өңдеу процесі |
||||
|
Күні |
22.04.2024ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс:6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Қоқыс жәшігі – сол үйдің тұрмыстық музейі. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қоршаған ортаға жауапкершілікпен қарауға үйрету; өскелең ұрпақтың бойына экологиялық мәдениет дағдысын қалыптастыру; экологиялық білімді насихаттау. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мейірімділік, адамгершілік, тазалыққа, еңбексүйгіштікке т.б |
||||
|
Құндылық: |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» Қоғам игілігі үшін қызмет ету; |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд,ой қозғау тапсырмалары т.б |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал. «Өрмекшінің торы» Дөңгеленіп тұрып, қарама-қарсы тоқыма жіпті лақтыру арқылы бір-біріне жылы лебізді тілек айту. Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады) |
Бүгінгі сабаққа бір-біріне жылы лебіздерін білдіру. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
Мұқағали Мақатаевтың «Әй, табиғат» өлеңін оқиды Әй, табиғат! Шеберсің-ау, шеберсің. Көрмегенді көрсетерсің, берерсің. Ұлан-ғайыр байлығыңды місе етпей, Ашкөзденген адамдарға не дерсің?! Айың анау, Күнің анау, жер міне, Ау, Адамдар! Жетпей жатыр енді не?! Табиғатқа таласпаңдар, ағайын, Асырайды ол сені, мені, елді де. Ең бірінші қоқысты қайта өңдеу туралы қызықты деректер туралы видео қарау.
Топтастыру стратегиясы: Жеке жұмыс. «Кім жылдам» әдісімен білім алушыларға сұрақтар қойылады. 1. Тұрмыстық қалдықтарға қандай заттарды жатқызамыз? 2. Қоқыстың көбею себебі неде деп ойлайсыз? 3. Қайта өңделетін қоқыстардан не жасалады? 4. Елімізде немесе өзіңнің туып өскен өлкеңде қайта өңдеумен айналысатын орындар барма? Бар болса атаңыз. 5. Қоқысты қайта өңдеу үшін жасалатын іс-әрекет. 6. Қоқысты кәдеге жаратып, ақша табуға болады дегенге сенесізбе? |
Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады. Оқушылар дың пікірі тыңдалады -бейнеролик қарау, өз ойларын ортаға салады. |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут)
|
«Жарнама жасаймын»
Сіз білесіз бе? 10 адамнан тұратын кеңсе қызметкерлері бір жылда бір тоннадай қағаз қалдықтарын жинайды. Егер осы шикізатты қайта өңдеп, екінші рет пайдаланса: 10 ағашты сақтайды (100 кг макулатура 1 ағашты сақтайды); 20000 литр суды үнемдейді; 1000 кВт электр энергиясын алуға болады; Қаламызда осындай контейнерлер санын көбейту керек |
Әр қатарға А3 беріледі. Өз идеяларын қосып отырып, жарнама жасайды. |
А3 Түрлі-түсті карандащтар |
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Білімімді қорытамын» Оқушылар бүгінгі сабақта қандай мәліметтерімен танысқандығы туралы ой қозғайды Қорытынды: Біздің және болашақ ұрпағымыздың денсаулығы қоршаған ортаның ауа сапасына тікелей байланысты. Экологиялық проблемалардың жиілеуіне де адамдардың салғырттығы себеп. Ғылыми-техникалық жетістіктер – адамзат баласының өмірін жеңілдеткенімен, табиғи ресурстарды ұтымсыз пайдалану, қоршаған ортаның ластануы және экологиялық жағдайдың нашарлауына алып келді. Сондықтанда қоқыстарды қайта өңдеу саласын қолға алу және дамытуға барлық әлем азаматтарының міндетті.
«Баскетбол» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі тақырып аясында кері байланыс жасау Бүгінгі тақырып сізге пайдалы әрі түсінікті болса, қолымыздағы киелі шаңыраққа жазайық
|
Бүгінгі сабақтан қандай ой түйді. Қандай жақсы ақпараттар бізге пайдалы болды ма? Қандай әдеттерден аулақ болу керек осы сұрақтарға жауап іздеу. |
Стикер |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қоқысты қайта өңдеу процесі
Қоқысты қайта өңдеу процесі
|
Тәрбие сағаты |
Қоқысты қайта өңдеу процесі |
||||
|
Күні |
22.04.2024ж |
||||
|
Класс жетекші |
Ильясова Бақшагүл Темірханқызы |
||||
|
Класс:6 «Ә» |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||
|
Сабақтың тақырыбы эпиграфтар (тақырып мазмұнын ашатын) |
Қоқыс жәшігі – сол үйдің тұрмыстық музейі. |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
қоршаған ортаға жауапкершілікпен қарауға үйрету; өскелең ұрпақтың бойына экологиялық мәдениет дағдысын қалыптастыру; экологиялық білімді насихаттау. |
||||
|
Құндылықтарды дарыту: |
Мейірімділік, адамгершілік, тазалыққа, еңбексүйгіштікке т.б |
||||
|
Құндылық: |
«ҰЛТТЫҚ МҮДДЕ» Қоғам игілігі үшін қызмет ету; |
||||
|
Ресімдеу: |
Слайд |
||||
|
Музыкалық және бейне көркемдеу: |
Плакат |
||||
|
Үлестірмелі материалдар: |
Таратпа қағаздар, |
||||
|
Тақырыптық көрмелер мен ақпараттық стендтер |
слайд,ой қозғау тапсырмалары т.б |
||||
|
Дайындыққа арналған әдебиет |
Жұмбақтар,дәптер, интерактивті тақта,нақыл сөздер. |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал - жабдықтары |
||
|
Ұйымдастыру кезеңі ( 7 минут) |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал. «Өрмекшінің торы» Дөңгеленіп тұрып, қарама-қарсы тоқыма жіпті лақтыру арқылы бір-біріне жылы лебізді тілек айту. Қазақстан Республикасының Гимні орындалады. (аудиозапись қосылады) |
Бүгінгі сабаққа бір-біріне жылы лебіздерін білдіру. |
|
||
|
Сабақтың басы (13 минут) |
Мұқағали Мақатаевтың «Әй, табиғат» өлеңін оқиды Әй, табиғат! Шеберсің-ау, шеберсің. Көрмегенді көрсетерсің, берерсің. Ұлан-ғайыр байлығыңды місе етпей, Ашкөзденген адамдарға не дерсің?! Айың анау, Күнің анау, жер міне, Ау, Адамдар! Жетпей жатыр енді не?! Табиғатқа таласпаңдар, ағайын, Асырайды ол сені, мені, елді де. Ең бірінші қоқысты қайта өңдеу туралы қызықты деректер туралы видео қарау.
Топтастыру стратегиясы: Жеке жұмыс. «Кім жылдам» әдісімен білім алушыларға сұрақтар қойылады. 1. Тұрмыстық қалдықтарға қандай заттарды жатқызамыз? 2. Қоқыстың көбею себебі неде деп ойлайсыз? 3. Қайта өңделетін қоқыстардан не жасалады? 4. Елімізде немесе өзіңнің туып өскен өлкеңде қайта өңдеумен айналысатын орындар барма? Бар болса атаңыз. 5. Қоқысты қайта өңдеу үшін жасалатын іс-әрекет. 6. Қоқысты кәдеге жаратып, ақша табуға болады дегенге сенесізбе? |
Фотосуреттерге қарай отырып тақырыптың мазмұнын ашады. Оқушылар дың пікірі тыңдалады -бейнеролик қарау, өз ойларын ортаға салады. |
фотосуреттер интербелсенді тақта, слайд
Интерактивті тақта |
||
|
Сабақтың ортасы (20 минут)
|
«Жарнама жасаймын»
Сіз білесіз бе? 10 адамнан тұратын кеңсе қызметкерлері бір жылда бір тоннадай қағаз қалдықтарын жинайды. Егер осы шикізатты қайта өңдеп, екінші рет пайдаланса: 10 ағашты сақтайды (100 кг макулатура 1 ағашты сақтайды); 20000 литр суды үнемдейді; 1000 кВт электр энергиясын алуға болады; Қаламызда осындай контейнерлер санын көбейту керек |
Әр қатарға А3 беріледі. Өз идеяларын қосып отырып, жарнама жасайды. |
А3 Түрлі-түсті карандащтар |
||
|
Сабақтың соңы (5 минут) |
«Білімімді қорытамын» Оқушылар бүгінгі сабақта қандай мәліметтерімен танысқандығы туралы ой қозғайды Қорытынды: Біздің және болашақ ұрпағымыздың денсаулығы қоршаған ортаның ауа сапасына тікелей байланысты. Экологиялық проблемалардың жиілеуіне де адамдардың салғырттығы себеп. Ғылыми-техникалық жетістіктер – адамзат баласының өмірін жеңілдеткенімен, табиғи ресурстарды ұтымсыз пайдалану, қоршаған ортаның ластануы және экологиялық жағдайдың нашарлауына алып келді. Сондықтанда қоқыстарды қайта өңдеу саласын қолға алу және дамытуға барлық әлем азаматтарының міндетті.
«Баскетбол» әдісі арқылы оқушылардың бүгінгі тақырып аясында кері байланыс жасау Бүгінгі тақырып сізге пайдалы әрі түсінікті болса, қолымыздағы киелі шаңыраққа жазайық
|
Бүгінгі сабақтан қандай ой түйді. Қандай жақсы ақпараттар бізге пайдалы болды ма? Қандай әдеттерден аулақ болу керек осы сұрақтарға жауап іздеу. |
Стикер |
||
шағым қалдыра аласыз




















