Материалдар / Қос дөңгелекті арбалар және империялар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Материал туралы қысқаша түсінік
Дүниежүзі тарихы пәнінен ашық сабаққа пайдалану
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Ежелгі дүние тарихы

Бөлім:

Қос дөңгелекті арбалар және империялар

Педагогтің аты-жөні:

Мұратова Назгүл Серғазықызы

Күні:

24.11.2023 ж

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар неліктен қуатты болды?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

5.3.2.2 басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгергерткенін талдау;

5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау;

5.4.1.3 ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау

Тарихи ойлау дағдысы

Тарихи концепт

Тарихи талдау мен түсіндіру

Маңыздылық.

Сабақтың мақсаты

Таяу және Орта Шығыстағы империялардың қалыптасуына соғыстың қалай әсер еткенін талдау; империялардың басқару жүйесінің ерекшеліктерін түсіну; ежелгі империялардың шаруашылық жүйесін сипаттау

Құндылықтарға баулу

Оқушыларды бір-бірінедегенқұрметкөрсетуіне, ынтымақтастыққа баулу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ынтымақтастық атмосферасын құру: Сәлеметсіздер ме! Оқушылар «Достар шеңберін» құрып, бір-біріне тілектер айтады.

Үй жұмысы: Хаммурапи патша Вавилонды қалай қуатты империяға айналдырды?

Тапсырма: «Домино» әдісі. Сөйлемді жалғастырыңыз.

Сөйлемдер

1

ХХ-ХІХ

ғасырларда


2


«Құдайға апаратын қақпа»

3

б.з.д 1792-1750 жж. патшалық етті


4

Хаммурапи І Вавилон әулетінің


5


Ирархия

6


Шенеуліктер

7

Жергілікті билік органдары


8

Патша соты 3- ке бөлінді


М: дұрыс жауаптарын интербелсенді тақтадан көрсетеді де, оқушылар өз-өздерін бағалайды:

Дұрыс жауабы:

  1. Вавилон патшалығы әлсірей бастады

  2. Вавилон сөзінің мағынасы

  3. Хаммурапи

  4. Алтыншы патшасы болды

  5. Вавилон патшалығын қатал жүйесі

  6. Атқарушы билік

  7. Қауымдық кеңес пен ақсақалдар

  8. Шіркеу, Қауым, Аймақ

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Бағалау критерийі:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын біледі:

Дескриптор:

Хаммурапи патшаның тұсында Вавилон империясының тарихын, әлеуметтік құрылымын жазады:

ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау



Мадақтау







Кері байланыс: 0-3 – сен тырыстың

5-6- сен жақсы тырыстың,

5- сен барлығын таптың, жарайсын.



Хаммурапи заңдары




Жаңа білім




«Миға шабуыл» әдісі

Қалай ойлайсыздар бүгінгі сабақ не жайлы болмақ? -Не туралы айтамыз?

- Жарайсындар! Жауынгерлердің мықты қарулануы, қалаларды жаулап алу, билеушілер, жаңа жерлер.

О) сабақтың тақырыбын айтады: бүгінгі қарастыратын сұрағымыз:

Неліктен Таяу және Орта Шығыстағы ежелгі империялар қуатты болды ?

Содан кейін оқушылар сабақтың тақырыбын жазады.

1-тапсырма бойынша кестені толтырыңыз:


Ассирия

Вавилон

Парсы

Географиялық орны




Астанасы




Бұл жердегі қазіргі мемлекет атауы




Бағындырған жерлері




Басқыншылық жорықтардың салдары




ЕБҚ: оқушы шығарылып берілген тапсырманы орындайды

2-тапсырмаТаяу және Орта Шығыс

империяларының әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін сәйкестендіріңіз:


Империялар

Әлеуметтік құрлымы

Шаруашылығы

1

Ассирия

3

20 сатраптар

2

Егіншілік

2

Жаңа Вавилон

2

Шенеуліктер, елшілер, абыздар

3

Қол өнер, құрылыс ісі

3

Парсы

1

Әкімдер, шенуліктер

1

Мал, бау-бақша, металлургия

ЕБҚ: оқушыға тапсырманың нақты бір бөлігін ерекшелеп көрсетіп беріледі.

Бағалау критерийі:

-мемлекеттер

дің басқыншылық соғыстары нәтижесінде мемлекеттердің шекараларындағы өзгерістерді талдау;

- мемлекеттер

діңгеографиялық орнын атайды;

- мемлекеттер

діңтерриториясында қазіргі орналасқан мемлекетті атайды;

Дескриптор:

- мемлекеттер

діңгеографиялық орнын атайды;

- мемлекеттер

діңтерриториясында қазіргі орналасқан мемлекетті атайды;

- мемлекеттер

діңбағындырған жерлерді жазады;

-мемлекеттер

діңжүргізген басқыншылық жорықтардың нәтижелерін атайды

Бағалау критерийі:

-Таяу және Орта Шығыс империяларының әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін сәйкестендіреді:

Дескриптор:

мемлекеттердің

әлеуметтік құрылымын мен шаруашылық жүйесін анықтайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»





Ассирия империясы

Жаңа Вавилон империясы


Парсы империясы


Ежелгі әлем тарихы оқулығы Жаңа Вавилон патшалығы, Ассирия және Парсы империясы тараулары.










«Дүние тприхы », 5 сынып, НИШ, авторы: С.Р.Ахметов, А.М.Ибраева,

А.А.Кулымбетова, .С Магзумова, А.А.Маркабаева

Бекіту






Саралап оқыту тәсілі мақсатынды әр түрлі деңгейде сұрақтар ұсыну.

1. Қай ғасырда Ассирия өрлеу кезеңін бастан кешірді? ХVІІ

2. Ассирияда қанша мың әскер болды? 120

3. Ассирияда жаулап алған жерді қалай атады ?провинция

4. Жаңававилонның патшасын ата? ІІ Навуходоносор

5.Вавилондықтардың басты кісібі қандай? егіншілік

6. Парсы елінің валютасы қандай? дарик

7. Парсылардың негізгі қаруы? садақ

8. Парсылардың құдіретті патшасы кім? І Дарий

Үйге тапсырма:

  1. Кестеден нақты мәліметті анықтау

  2. Бейнемәліметтер қарау

  3. Таңдауы бойынша әр ежелгі патшалыққа тарихи дерек бойынша талдау жасау.

  4. Тарихи дерек бойынша жұмыс жасау.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Кері байланыс «Аяқталмаған сөйлем» Әр оқушыға тақырыпты қаншалықты меңгергенін білу.

Мен.............................білдім

Мен..............................орындай алдым

Маған.........................қиын болды

Маған........................көмегі қажет


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


А4, конспект





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!