Ұзақ мерзімді жоспардың
бөлімі: 7.1 А Химия пәніне кіріспе. Таза заттар және
қоспалар
|
Мектеп: Алдаберген Бисенов
атындағы
№38 орта
мектеп
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
Мугалова Салтанат Жаксибековна
|
СЫНЫП:7
|
Қатысқандар :
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Қоспаларды бөлу әдістері
ЛТ №2 «Ластанған ас
тұзын тазарту»
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу
мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
7.4.1.4. қоспалардың түрлерін
ажырату және қоспаларды бөлуге эксперимент
жүргізу
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар:
|
-
Қоспа туралы
біледі;
-
Қоспаларды
жіктейді;
-
Қоспа түрлерін
ажыратады;
-
Қоспаларды бөлу әдістерін
атайды;
-
Қоспаны бөлу әдісіне тәжірибе
жасайды.
|
Оқушылардың басым
бөлігі:
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
Бағалау критерийі
|
-
Қоспалардың түрлерін
атайды;
-
Қарапайым тәжірибемен
қоспаны бөлу әдісін анықтайды;
|
Тілдік мақсаттар
|
Оқушылар:
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер:
|
-
Қоспа, біртекті, әртекті, тұндыру, сүзу,
айдау, қайта кристалдау
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік
бірліктер:
Біздер.....байқадық
|
Біртекті қоспаны бөліп алу әртекті
қоспаны бөліп алумен салыстырғанда көбірек\азырақ қиындық туғызады,
себебі.....
|
Қоспалардан қосылыстар қалай
ажыратылады?
|
Тыңдалым мен оқылым бойынша
ұсыныстар:
Қоспалардың түрлерін атайды, бөлу
әдістерін ажыратады.
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлау,қарым –қатынас жасау қабілеті, жауапкершілікті сезіну, өз
бетінше білім алуға дайын болу
|
Пәнаралық байланыс
|
Жаратылыстану- 5.2В Заттардың
жіктелуі
|
Алдыңғы оқу
|
Элемент, қоспалар және
қосылыстар туралы түсініктері
бар.
|
Сабақ барысы
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
5
минут
|
1
минут
1
минут
3
мин
|
І Ұйымдастыру
кезеңі
ІІ
Топтастыру
Мозайка әдісі
бойынша.
(қағаз қиындылары беріледі,
оқушылар қиындылардан суреттерді құрастырады. Сурет артында жазу
болады, оны мұғалім сөздерден сөйлем берілген сөзді
құрастырады)
І топ
ІІ
топ
ІІІ
топ
Ой қозғау
-
Қоспа деген сөзді қалай
түсінесіздер?
- Қоспаларды бөлуге болама?
Қалай ойлайсыңдар?
Оқушылардың дұрыс жауаптарын
мадақтау.
Сөздерден қандай сөйлем
шықты?
(Тақырып:
Қоспаларды бөлу
әдістері)
|
Қағаз қиындылары
|
Сабақтың ортасы
37 минут
|
4+2 минут
4+2 минут
4+2 минут
3 минут
3 минут
5 минут
2 минут
3
минут
3
минут
|
Топтық жұмыс
Топ мүшелері рөлдерді (уақыт сақшысы, хатшы,
баяндамашы, төраға, бақылаушы) өзара анықтап
алады.
Оқушылар мәтінмен жұмыс
жасайды.
Ойлан, Бірік,
Бөліс.
Оқушылар мәтінді оқиды, топқа
берілген сұрақтарға жауаптарды немесе идеяларды барынша жазады
(Ойлан). Одан кейін олар өз идеяларын әріптестерімен біріктіреді
(Бірік) және соңында мұғалім бүкіл сыныптың идеяларын талқылауды
бастайды (Бөліс).
І топ
1 Қоспа
2 Күнделікті өмірде қолданылатын қандай қоспалар
бар?
3 Қоспаларды бөлу әдістері
ІІ топ
1 Біртекті қоспа
2 Мысалдар келтір
3 Біртекті қоспаларды бөлу
әдістері
ІІІ топ
1 Әртекті қоспа
2 Мысалдар келтір
3 Әртекті қоспаларды бөлу
әдістері
Кері байланыс орнату.
1) Сіздерге бірлескен жұмыс
ұнады ма?
2) Өзге топтың жауаптарымен келісесіздер ме?
Неліктен?
«2 жұлдыз - 1ұсыныс» арқылы
бағалау.
АКТ мүмкіндіктерін
пайдалану арқылы «Қоспаларды бөлу әдістері» бейнежазбасын
көрсету.
Бейнежазбадан қоспаларды бөлу
әдістерінің қандай түрлерін байқадыңдар?
Жұптық
жұмыс
ЛТ №2 « Ластанған ас тұзын
тазарту»
Қарапайым тәжірибе орындайды.
2
оқушыға:
Реактивтер:
Ас тұзымен құмның
қоспасы 20г,
100 мл су
Құрылғылармен және
ыдыстар:
Химиялық стақан 200 мл -2 дана
Штатив -1 дана
Шыны таяқша
-1 дана
Құйғы
-1 дана
Сүзгі
қағаз-2
дана
Спиртшам-1
дана
Кәрлен
табақша-1
дана
Конусты
колба-1
дана
Асбест
тор-1
дана
Қысқыш -1
дана
Жұмыс барысы:
1
Қоспаны ерітіп, ас тұзын құмнан бөлу
2
Ерітіндідегі қоспаны сүзу процесін жүргізу
3 Сүзіндіні
буландыру
Назар аударыңыздар: қыздыру
құралдарымен жұмыс ережелерін сақтаңыздар
Кері байланыс орнату.
1) Сіздерге жұпта жұмыс жасау
ұнады ма?
2) Сіздер жасалған тәжірибеден
қоспаларды бөлудің қандай әдісін
білдіңдер?
Сергіту
сәті.
Әуенмен қозғалу.
(Оң қол- біртекті қоспа, сол
қол -әртекті қоспа, шапалақ-қоспа. Сөздерді қайталағанда қимылмен
көрсетіп әуенге билейді)
Жеке жұмыс
Кестені толтырыңыз
|
Сұрақтар жазылған парақтар
Бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=bzlLeGvEOpI
Химиялық құрал-жабдықтар,
реактивтер
|
Сабақтың соңы
3 мин
|
3 мин
|
Рефлексия
Үйге
тапсырма. Үй жағдайында қоспаларды бөлу
әдістеріне тәжірибелер жасау, зерттеу, бақылау нәтижелерін
жазу.
|
|
Қосымша ақпарат
АКТ мүмкіндіктерін
пайдалану арқылы «Қоспаларды бөлу әдістері» бейнеролигін
көрсету.
(Бейнеролик
https://www.youtube.com/watch?v=bzlLeGvEOpI)
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
1.Топтық, жұптық жұмыстар
арқылы оқушыларға өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге
асырылады.
2.Барлық оқушылар қоспаларға
мысал келтіру, оларды анықтау себептерін білу тапсырмалары
беріледі. Сынып оқушыларының басым бөлігіне қоспаларды бөлу
әдістерін баяндау ұсынылса, қабілеті жоғары оқушыларға қорытынды
жасау, өз зерттеулері бойынша тәжірибелерін ұсыну арқылы олардың
білімдерін кеңейту.
|
1.Оқушылардың қажетті білімдерін білу мақсатында
ашық сұрақтар беріледі. 2.Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен
әрекетін бақылау, өзара
2жұлдыз 1ұсыныс беру бойынша жетістіктерін
айқындау.
3. Кері байланыс
(ауызша)
4. Жеке тапсырмамен әр
оқушының ОМ жеткендігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен
дескрипторлар қолдану
рефлексия
(жазбаша)
|
Қауіпсіздік техникасы ережелері
Сергіту жаттығуы
Әуенмен қозғалу.
(Оң қол- біртекті қоспа, сол қол -әртекті қоспа,
шапалақ-қоспа. Сөздерді қайталағанда қимылмен көрсетіп әуенге
билейді)
|
Рефлексия
Сабақ \оқу мақсаттары шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен
жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен
өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз
пікіріңізді жазыңыз.
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына
сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды
да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген
оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|