|
Сабақ тақырыбы: Қосу формулалары |
Мектеп «Тоқсансай» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: алгебра |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Қойлан Г |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Қосу формулаларын қолданып есептер шығаруға үйрену |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Қосу формулаларын біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қосу формулаларын қолданып есептер шығара алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: есеп шығарғанда түрлендіреді, күрделілігі жоғары есептерді шығара алады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Қосу формулаларын қолданып есептер шығара аламын. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тригонометрия, қосу формулалары. |
||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қосу формулаларын қорытып шығара аласыңдар ма? |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Келтіру формулаларын қолданып есептер шығару |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспар-ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 5 мин |
Ширату сәті. «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы. Санау арқылы топтарға біріктіру
A) 128 B) 124 C) 127 D) 138 E) 148 |
|
||||
|
Ортасы 30 мин |
«Қарлы кесек» әдісі арқылы келтіру формулаларын қайталау «Өкіл» әдісі арқылы топтарда есептер шығару.Топта тапсырманы орындап болғаннан кейін «елші» сайланады. Ол басқа топқа барады. Ол топтың ойын, шешімін, жетістігін өз тобына баяндайды. Осыған дейін бір аргументке байланысты тригонометриялық функциялардың арасындағы қатынастарды беретін формулаларды және келтіру формулаларын қарастырдық. Олардан басқа тригонометрияда қосу формулалары деп аталатын формулалар кең қолданылады. Анықтама. Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының тригонометриялық функцияларын сол бұрыштардың тригонометриялық функциялары арқылы өрнектейтін формулаларды қосу формулалары деп атайды. Қосу формулалары мынадай 8 формуладан тұрады:
1) (1)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Енді осы формулаларды пайдаланып, мысалдар қарастырайық.
1 –
мысал. Кестені пайдаланбай және
микрокалькулятордың көмегінсіз Шешуі. Ол үшін 1050-ты 600+450 қосындысы түрінде жазамыз. Сонда
Жауабы:
2 –
мысал. Шешуі. Ол үшін (3) және (4) формулаларды қолданамыз. Сонда . Тапсырмалар.
1)Егер
2) Өрнекті ықшамдаңдар:
а) 3)а)
ә) 4)Егер
5)Егер
№ 440 №441 №442 №444 есептер шығару Дескриптор: Тригонометриялық негізгі тепе-теңдіктерді қолданады. Қосу формулаларын қолданып есептер шығарады. |
орындық Оқулық Дәптер қалам |
||||
|
Аяқталуы 5 мин Кері байланыс Бағалау |
«Тазалық» әдісі Өзін өзі бағалау |
Кесте Бағалау парағы |
||||
|
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасынкүнделіктеріне жазып алу №443 |
күнделік |
||||
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау—Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді бола ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Қосу формулалары
Қосу формулалары
|
Сабақ тақырыбы: Қосу формулалары |
Мектеп «Тоқсансай» жалпы орта мектебі |
|||||
|
Пәні: алгебра |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Қойлан Г |
|||||
|
Сынып: 9 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары) |
Қосу формулаларын қолданып есептер шығаруға үйрену |
|||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:Қосу формулаларын біледі. |
|||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Қосу формулаларын қолданып есептер шығара алады. |
||||||
|
Кейбір оқушылар: есеп шығарғанда түрлендіреді, күрделілігі жоғары есептерді шығара алады. |
||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар: Қосу формулаларын қолданып есептер шығара аламын. |
|||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер: Тригонометрия, қосу формулалары. |
||||||
|
Сыныптағы диалог\жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Қосу формулаларын қорытып шығара аласыңдар ма? |
||||||
|
Алдыңғы тақырып |
Келтіру формулаларын қолданып есептер шығару |
|||||
|
Жоспар |
||||||
|
Жоспар-ланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||
|
Басталуы 5 мин |
Ширату сәті. «Атомдар мен молекулалар» жаттығуы. Санау арқылы топтарға біріктіру
A) 128 B) 124 C) 127 D) 138 E) 148 |
|
||||
|
Ортасы 30 мин |
«Қарлы кесек» әдісі арқылы келтіру формулаларын қайталау «Өкіл» әдісі арқылы топтарда есептер шығару.Топта тапсырманы орындап болғаннан кейін «елші» сайланады. Ол басқа топқа барады. Ол топтың ойын, шешімін, жетістігін өз тобына баяндайды. Осыған дейін бір аргументке байланысты тригонометриялық функциялардың арасындағы қатынастарды беретін формулаларды және келтіру формулаларын қарастырдық. Олардан басқа тригонометрияда қосу формулалары деп аталатын формулалар кең қолданылады. Анықтама. Екі бұрыштың қосындысы мен айырымының тригонометриялық функцияларын сол бұрыштардың тригонометриялық функциялары арқылы өрнектейтін формулаларды қосу формулалары деп атайды. Қосу формулалары мынадай 8 формуладан тұрады:
1) (1)
(3)
(4)
(5)
(6)
(7)
(8)
Енді осы формулаларды пайдаланып, мысалдар қарастырайық.
1 –
мысал. Кестені пайдаланбай және
микрокалькулятордың көмегінсіз Шешуі. Ол үшін 1050-ты 600+450 қосындысы түрінде жазамыз. Сонда
Жауабы:
2 –
мысал. Шешуі. Ол үшін (3) және (4) формулаларды қолданамыз. Сонда . Тапсырмалар.
1)Егер
2) Өрнекті ықшамдаңдар:
а) 3)а)
ә) 4)Егер
5)Егер
№ 440 №441 №442 №444 есептер шығару Дескриптор: Тригонометриялық негізгі тепе-теңдіктерді қолданады. Қосу формулаларын қолданып есептер шығарады. |
орындық Оқулық Дәптер қалам |
||||
|
Аяқталуы 5 мин Кері байланыс Бағалау |
«Тазалық» әдісі Өзін өзі бағалау |
Кесте Бағалау парағы |
||||
|
Үйге тапсырма |
Үй тапсырмасынкүнделіктеріне жазып алу №443 |
күнделік |
||||
Тексерілді: Оқу ісінің меңгерушісі
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау—Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
|
|
|
|
|
|
|
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді бола ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетін білдім |
|||
шағым қалдыра аласыз





















