Сабақ
тақырыбы:
|
Қосу мен азайтудың
байланысы
|
|
Күні
:
|
|
Мұғалімнің
есімі:
|
СЫНЫП:
1-сынып
Математика
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқу мақсаты:
|
1.1.2.5 20 көлеміндегі
сандарды ондықтан аттамай ауызша қосу және азайту/ондықтарды ауызша
қосу және азайту амалдарын орындау
1.2.1.1 сандық өрнектерді
құру, оқу, жазу және тану (қосындылар,
айырмалар)
1.5.2.2 «+», «-», «=» белгілерін
пайдалану
|
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым
бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
қосудың ауыстырымдылық
қасиетін біледі; 0 және 1-дің қасиетін
қолданады;
бір таңбалы сандарды ондықтан
аттамай қосу кестесін біледі, құрады және
қолданады;
“+”, “–”, “=” таңбасын
қолданады.
|
Ресурстар:
|
“Сиқырлы”
дорба;
4 адамнан тұратын оқушылар тобы үшін:
мысалдар құрастыру үшін өзара байланысқан үш сан жазылған А4
форматты көлемі 1/4 тең парақшалар;
мысалдар жазуға арналған
парақша;
оқушылардың әрқайсысына нүктелер қойылған
қатты қағаздан жасалған доминоның
парақ-шалары.
|
Тірек
сөздер
|
амалдардың
компоненттері.
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Компоненттердің өзара
тәуелділігі негізінде қосу және азайту амалдарының арасындағы
байла-нысты орнату.
|
Сабақтың
барасы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Ұйымдастыру кезеңі
«Сиқырлы дорба» ойыны. Топпен жұмыс
Дорба
ішінен
бір
таңбалы
сандар
алып,
+ және – амалдарына өрнек
құрады.
Ойын барысы: мұғалімнің
белгісі бойынша топтағы әрбір оқушы бір мысалды жазып, оны келесі
ойын-шыға береді. Оқушылардың жорамалын тыңдаңыз. Сабақтың мақсаты
“Қосу мен азайту амалдары өзара қандай байланысқа ие?” деген
сұраққа жауап іздеу екенін айтыңыз. Егер парақшада төрт мысал
жазылған болса, ойын аяқталған болып есептеледі. Ойынды аяқтаған
топ бір-бірінің қолдарынан ұстап, жоғары көтеріп, мұғалімге
хабарлайды. Құрастырылған мысалдар сыныппен талқылау үшін тақтаға
ілінеді.
|
Дорба, сандар мен
таңбалар
|
Сабақтың
ортасы
|
Қырықбуындар. Тапсырма қосу амалына берілген
мысалға кері азайту амалымен мысал құрастыра білу дағдысын бекітуге
бағытталған. Оқушылар тап-сырманы орындау үшін, қосу кестесіне және
қосу мен азайту амалдары арасындағы тәуелділікке сүйену
керек.
Жауабы: 4, 4; 2, 7; 10, 6,
4.
Шығарып
көр.
Берілген мысалдарды қосу және
азайту амалдары арасындағы тәуелділікке байланысты білімдерін
қолданып шығаруы тиіс.
Жауабы:
11 – 2 =
9;
11 – 9 =
2.
|
Қырықбуындар
иллюстрациясы
|
Сергіту
сәті
1
минут
|
Сергіту сәті: «Кері
сана"
Топтарға сандар салынған
конверттер беріледі. Бір оқушы конверттің ішінен санды алып шығады
да, керісінше жанындағы оқушы «Тоқта!»-дегенше санай
бастайды.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Орындап
көр.
Өзара кері төрт мысал
құрасты-руға және оқушының байқампаздық қабілетін дамытуға
бағытталған тапсырма.
Жауабы:
бір мысал ғана келтіруге
болады, себебі бірдей сандарды қостық.
Мысалы: 5 + 5 = 10; 10 – 5 =
5.
Пазлды
құрастыр. “Пазлдар” — үстелде ойналатын ойын. Осы
ойынның негізіндегі тапсырма өзара байланысты төрттік мысалдарды
құрастыруға арналған.
|
Пазлы
|
Бағалау
|
Оқушы сабақ соңында:
-
қосу мен азайту амалдарының
арасындағы өзара байланысты орната алуды;
-
берілген мысалға байланысты
төрт мысал құ-растыруды меңгереді.
Оқушылардың алған білімдерін
тексеру мақса-
тында мына сұрақтарды
қойыңыз:
— 3 + 2 = 5 мысалына кері
мысалдар құрастыр.
— 9 – 6 = 3 мысалына кері
мысалдар құрастыр.
— Қосу мен азайту амалдары қалай
байланысқан? Оқушылармен жұмыс дәптеріндегі
“Жетістік
баспалдағымен” өзін-өзі
бағалауға байланысты жұмыс өткізіңіз.
|