Материалдар / Қозғалыс дегеніміз не? 1-сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қозғалыс дегеніміз не? 1-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал жас мамандарға көмекші құрал ретінде қолдануға болады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
20 Мамыр 2021
286
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Пән: Жаратылыстану


Мектеп:№50 жалпы орта білім беретін мектеп


Күн

Мұғалімнің аты-жөні: Балыкова Л.А.


СЫНЫП:1

Қатысқандар :


Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы:

Қозғалыс дегеніміз не?


Ұзақ мерзімді оқу мақсаты

1.5.1.1 түрлі денелердің қозғалысынан мысалдар келтіру

Сабақ мақсаттары


Барлық оқушылар:

Қозғалысқа түсетін денелерге мысалдар келтіреді.

Оқушылардың басым бөлігі:

Қозғалыс, күш сөздерінің мәнін түсіндіреді. Түрлі денелердің қозғалысқа қалай түсетінін түсіндіре алады.

Кейбір оқушылар:

Әртүрлі денелердің қозғалыстарын салыстырады.

Бағалау критерийі

  • Денелердің қозғалысын сипаттап айтады.

  • Қозғалысқа түсетін денелерге мысалдар келтіреді.

Тілдік мақсаттар


Тірек сөздер: қозғалыс,ұзындық, орналасқан жері, итеру, көтеру, тарту, күш.

Қозғалыс — дененің кеңістікте және уақыт аралығында бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстыруы. Ұзындық — екі нүкте арасындағы қашықтық. Орналасқан жері — нысан немесе дененің кеңістіктегі орналасқан жері.

Талқыланатын сұрақтар: Ұшып жүрген, жүріп жүрген, жүгіріп бара жатқан денелердіне ортақтастырады? Заттың кеңістіктегі орындарын не өзгертеді?


қозғалыс-движение--motion


Құндылықтар дарыту

Еңбек және шығармашылық. АКТ қолдану.Сабақбарысында бір – бірін тыңдау, көмектесу, бірлесіп тапсырма орындау, сөйлесу мәдениеті.

Пәнаралық байланыс

Математика,бейнелеу, денешынықтыру

Бастапқы білім

Барлық заттардың орнын ауыстыруы мүмкін екендігі туралы негізгі білімдер; доппен ойнау, ойыншық машинаныжүргізу.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар


Сабақтың басы

3 минут






Ширату

«Қимылды көрсет!» ойыны.

Берілген сұраққа жауапты балалар қимылмен көрсетеді.

- Көбелек не істейді?(Көбелектің ұшқанын екі қолын сермеп көрсетеді.)

- Арыстан не істейді? (Балалар орындарында тұрып секіреді)

- Бүркіт не істейді? (Оқушылар бүркіттің қимылын көрсетеді)

Оқушыларды топтастыру.

Сабақтың тақырыбын, мақсатын хабарлау.

«Сұрақтар жаңбыры».

  • Балалар, бәріміз қозғалыс жасайықшы!

  • Қандай қозғалыс жасадыңдар?

  • Қозғалыс деген не деп ойлайсыңдар?

  • Ал «күш» деген сөзді қалай түсінесіңдер?

  • Ол не үшін қажет?



Суреттер

әуен

Сабақтың ортасы
















































3 минут

Ұжымдық жұмыс.

«Галерея аралау»

Сыныпқа түрлі қозғалыс мысалдарын көрсету:

- Балалар, суреттерге қараңдаршы !

-Не көріп тұрсыңдар?

-Олар қалай қозғалады?

-Өздерің қозғалысқа қандай мысалдар келтірер едіңдер?



Сараланған тапсырма.

Түрлі денелердің қозғалыстарын салыстырады.

ҚБ. Допты лақтыру


Топтық жұмыс.«Зерттеу».

Топтардың алдарында түрлі заттар (ойыншықтар, оқу құралдары т.б.) жатады. Оқушылар соларды қозғалысқа түсіреді. Төмендегі сұрақтарға жауап іздейді.

-Қозғалыс дегеніміз не?

-Біз заттарды қалай қозғалысқа келтіреміз?

-Заттар күштің әсерімен қозғалатынын дәлелдеңдер.

-Мысал келтіріңдер.


(Қозғалыс — дененің кеңістікте және уақыт аралығында бір нүктеден екінші нүктеге орын ауыстыруы).

Сөздік жұмыс: қозғалыс-движение—motion

ҚБ. «Серпілген сауал»


Жұппен жұмыс.«Ойлан-жұптас-бөліс»

Суреттегі заттардың қалай қозғалатынын түсіндіріңдер.

Дескриптор: - суреттегі денелердің қозғалысын сипаттайды;

- қозғалысқа түсетін денелерге мысал келтіреді;

- Жансыз денелердің күш түсірудің әсерінен қозғалатынын анықтайды.

Тарту және итеру күші туралы суреттер.

ҚБ. «Ойлан, жұптас, бөліс»


Сергіту сәті. «Тарт – итер»

«Тарт» дегенде тарту қимылын, «итер» дегенде итеру қимылын жасайды. Мұғалім бұл сөздерді кезектестіріп тез-тез айтады. Балалар шатаспай қимылдарды жасауы керек.


Ұжымдық жұмыс.

Оқулықпен жұмыс.42- бет.

Саралау жұмысы арқылы қорытынды жасау.

«Кэрролл диаграммасы» әдісі бойынша тапсырманы орындайды.

Негеш пен мысық жанды ағзалар.Олар өздігінен қозғалады.Ойыншық машина итеру арқылы қозғалады.Арбаны итеру немесе тарту керек, ал шананы тарту керек.


  • Неліктен?

ҚБ. «Конверттегі сұрақ»


Топпен жұмыс. Тапсырма бойынша саралау

А.Сәйкестендіру.

Қозғалыс әрекетті білдіретін сөздермен суреттерді сәйкестендіру


Жүреді

Ұшады

Шабады

Секіреді

Домалайды

Жүзеді

Дескриптор: Білім алушы

- суреттегі жануарларды атайды;

- суреттегі жануарларды қозғалысына қарай сәйкес ұяшыққа орналастырады.

В,С. Талдау

Суреттерден өздігінен қозғалмайтын заттарды, денелерді ажырату, дәлелдеу.

ҚБ «Эталон жауап»


Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма.

1-тапсырма.

Суреттегі денелер қалай қозғалады? Тағы қандай денелер қозғалысқа түседі? Екі-үшмысалкелтір

Дескриптор:

- суреттегі денелердің қозғалысын сипаттайды;

- қозғалысқа түсетін денелерге мысал келтіреді.

2-тапсырма

Берілген суреттерді қиып алыңыз. Оларды қозғалысына қарай сәйкес ұяшыққажелімдеңіз.

ӨРМЕЛЕЙДІ

СЕКІРЕДІ


ҰШАДЫ

ЖҮГІРЕДІ


ШАБАДЫ

ЖҮЗЕДІ



Дескриптор:

- суреттегі жануарларды атайды;

- суреттегі жануарларды қозғалысына қарай сәйкес

ұяшыққа орналастырады










Суреттер
























Ойыншықтар, оқу құралдары





















суреттер










«Кэрролл диаграммасы»

Ө здігінен Өздігінен

қозғалатын қозғалмайтын











Оқулық





суреттер

Сабақтың соңы





Қорытындылау

«Ақиқат» және «Жалған» әдісі

«Заттар қалай қозғалады» ойыны

-Доп домалайды, су секіреді,

Көлік тайғанайды, тас серпіледі,

Құс ұшады,шана сырғанайды

Балық жүзеді, шөп жүреді.

Рефлексия

«Білім теңізіне қайықты жіберіңіз»

Тақырыпты жақсы меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді, ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында қалады.








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!