Материалдар / Қозғалыс және оның қасиеттері
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қозғалыс және оның қасиеттері

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Өтінім парағының үлгісі


Мұғалімнің аты-жөні (жеке куәлікке сәйкес толық жазылады)


Зәріпова Гүлзира Бұйратбекқызы

1

Аудан (қала)

Қызылорда қаласы

2

Жұмыс орны:

144 Сақтапберген Әлжіков атындағы орта мектеп

3

Пәні, сыныбы

Геометрия 9 сынып

4

Бөлімі

9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер

5

Сабақ тақырыптары:

Қозғалыс және оның қасиеттері

6

Байланыс телефоны:

8-775-521-22-04

7

e_mail

gulmmd1981@mail.ru







































Бекітемін:

Пән:Геометрия

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

9.2А Жазықтықтағы түрлендірулер

Мектеп: №144 С.Әлжіков атындағы орта мектеп

Педагогтің аты-жөні:

Зәріпова Гүлзира Бұйратбекқызы

Күні:

15.11.2022

Сыныбы: 9

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қозғалыс және оның қасиеттері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.4.10 жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығару;

Сабақтың мақсаты:

  • Оқушылар жазықтықта түрлендіруді қолдана отырып есептер шығарады;

  • сабақтың соңында білім алушылар 7 минут ішінде ҚБ байланысты қозғалыс және оның қасиеттеріне берілген деңгейлік 3 есептің кемінде 2-еуін шығарады.

  • **Қозғалыс және оның қасиеттерін біледі, қарапайым есептерді шығара алады

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/

Уақыты

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы


2 минут















3 минут





















5 мин

Үй тапсырмасын тексеру және талдау. «Көршіңді тексер»(интербелсенді тақтадағы есептің жауабы арқылы көршілесінің үй жұмысын тексереді)

Тақырыбыма сәйкес оқушыларды «Броундық қозғалыс» арқылы топқа бөлдім.(сыныпта 24 оқушы 6 оқушыдан) бөліну уақытында ЕБК білім алушы маған жақын партаға орналасады.

  1. 1-топ

  2. 2-топ

  3. 3-топ

  4. 4-топ

  1. Өткен тақырыпты қайталау:

«Сұрақ – жауап» әдісі.

  1. Жазықтықтағы түрлендіру дегеніміз не?

  2. Симметриялы нүктелер дегеніміз не?

  3. Симметриялы фигуралар дегеніміз не?

  4. Осьтік симметрияға мысалдар келтіріңіз.

  5. Бұру түрлендіруі арқылы қандай фигураларды өзіне өзін бейнелеуге болады?



II тапсырма. Шығармашылық тапсырма. «Ойлан, топтас, бөліс» әдісі. Әр топ тақырыпқа байланысты есеп құрастырып келесі топқа береді, шығарылып болған соң келесі топқа тексеруге береді. Тексеріліп болған есеп жайлы топ мүшесі мұғалімге хабарлама жасайды.

ЕБК білім алушы планшет арқылы bilimland.kz платформасында тақырып бойынша мәліметтерді құлаққап арқылы тыңдайды.

Үйге берілген есепті жұпта тексереді және дұрыстығына көз жеткізу мақсатында интерактив тақтасына шығарылған үй тапсырмасының есебін көреді


«Броундық қозғалыс» арқылы топқа бөлінеді.











Оқушылар топтасып жұмыс жасайды.

Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды «Мадақтау сөз» әдісі арқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»
















Оқушылар құрастырылған тапсырманың мазмұнына, есеп шығарылу жолына назар аударады.

Түрлі түсті қима қағаздар



























1 тапсырма оқушылар құрастырған есептерден тұралы.

Сабақтың ортасы



5 минут




































10 минут


















7 минут



































































































































7 минут

Ж аңа сабақ материалы

ІІI. Практикалық жұмыс: GeoGebra бағдарламасымен жұмыс жасайды.

( тапсырма «Назарбаев Зияткерлік мектептері» ДББҰ smk.edu.kz ресми сайты 9 сыныпқа арналған «Геометрия» пәнінен ҚБ тапсырмалар жинағынан алынды)

2-тапсырма Қазақ хaлқы ою-өрнeк үлгілeрі бeрілгeн. Oндa пaйдaлaнылaтын жaзықтықтaғы түрлeндірулeрді aнықтaңыз. Сурeттe oсы түрлeндірулeрді aнықтaйтын бaрлық пaрaмeтрлeрді көрсeтіңіз (симмeтрия цeнтрі, симмeтрия осі, бұрылу бұрышы жәнe бұрышы, пaрaллeль көшіру вeкторы).











ЕShape2 Shape1 БК білім алушы таратпалардағы фигуралардың симметрия осьтерін сызады.

Shape3


ІV. Функционалдық сауаттылық есебі: Балалар ойнайтын футбoл алaңы тiк төpтбұpышты тәpiздec. Алaңның жоспары 1:10000 масштабпен кескінделген. Егер алаңның ені жоспарда 5 см, ұзындығы 8,5 см болса, алаңның ені мен ұзындығын анықтап, ұқсастық коэффициентін табыңыздар.

ЕБК білім алушы bilimland.kz платформасында тақырыпқа байланысты есеп шығарады


V- тапсырма .

Өзіндік жұмысы. Тест жұмысы

Белсенді оқу әдісі:

Өткенді қайталауға арналған тест сұрақтарын google.com қосымшасында дайындадым.

  1. x oсіне қaрaғaндaғы (-1:4) нүктeсіне симмeтриялы нүктeнің кooрдинaтaлaры нeгe тeң?

  1. (-1:4)

  2. (-1:-4)

  3. (1:-4)

  4. (1:4)

  5. (0:4)

  1. Тeң қабырғалы үшбұрыштың симметрия осі нешеу?

  1. 3

  2. 2

  3. 1

  4. 4

  5. 5

  1. у осіне қарағандағы (-3:4) нүктесіне симметриялы нүктенің координаталары неге тең?

  1. (3:4)

  2. (0:3)

  3. (3:-4)

  4. (-3:-4)

  5. (-3:4)

  1. Тeң бүйірлі үшбұрыштың қaншa симмeтрия oсі бaр eкeнін aнықтaңыз

  1. 2

  2. 3

  3. 4

  4. 5

  5. 1

  1. Ұзындығы бoлaтын кeсіндінің oртaсынaн 90˚-қa бұрғaндaғы шығaтын квaдрaттың қабырғaсын тaбыңдaр?

  1. 2

  2. 3

  1. AD=3cм бoлaтын кeсіндіні oғaн пeрпeндикуляр бaғыттa 4 см қaшықтықтa пaрaлeль көшіргeндe пaйдa бoлғaн тіктөртбұрыштың диaгoнaлін тaбыңыз

  1. 7см

  2. 3см

  3. 4 см

  4. 8см

  5. 6см

  1. Пaрaллeль көшiру кeзiнде В(2; -3) нүктeсi бeйнeсiн х'=х+2, у'=у-2 фoрмулaсымeн eсeптeңіз.

  1. Рoмбының қaншa симмeтрия цeнтрi бaр eкенiн aнықтaңыз.

  1. 1

  2. Материалды жүктеу

    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!