Материалдар / Қозғалыс жол жолағы. Басып озу

Қозғалыс жол жолағы. Басып озу

Материал туралы қысқаша түсінік
Қозғалыс жол жолағы. Басып озу Сынып сағаты. Жолда жүру ережесі. ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Ақпан 2024
656
32 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тақырыбы: Қозғалыс жол жолағы. Басып озу

Мектеп:

Мұғалімнің есімі:

СЫНЫП:

Күні:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар:

Сабақ мақсаттары

-Оқушылардың басып озу ережелері туралы білімдерін жетілдіру.


Бағалау критерийі

Жеке, топтық тапсырмаларды орындай алады.

Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады.

Ресурстар

Суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар  және  әртүрлі  заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс.

Әдіс-тәсілдер

Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия.


Сабақ барысы

Жоспарланған уақыт

Сабақ барысы


Ресурстар

Басталуы 3минут


Ұйымдастыру кезеңі:

1)Оқушылармен сәлемдесу.

2)Оқушыларды түгелдеу.

3)Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.

4) Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру.

«Комплимент» әдісі арқылы жағымды ахуал туғызу

Бір-біріне есімдерінің бас әріптерінен басталатын комплименттер айтады.

Топқа парта бойынша бөлу:

І топ «Бағдаршам»

ІІ топ «Жүргізуші»

ІІІ топ «Аялдама»

«Басып озу - басып алынған жолақтан шығып, содан кейін бұрын басып алынған жолаққа оралумен байланысты бір немесе бірнеше көлік құралдарының алға жылжуы».


Суреттер, слайд

Бағалау



Ортасы 20 минут

Басып озу – басып алынған жолақтан шығып, содан кейін бұрын иеленген жолаққа қайта оралумен байланысты бір немесе бірнеше көлік құралдарының алға жылжуы. Озып бара жатқан көліктің траекториясының пішініне байланысты келесі басып озу үлгілері мүмкін:

- басып озу және сол жақтан өту жолағына кіру;

- басып озу және сол жақтағы қарсы жолаққа кіру;

- басып озу және оң жақтан өту жолағына кіру;

- қос басып озу.

Әдетте, басып озуға тек сол жақта рұқсат етіледі.

Оң жақтан басып озуға, ерекше жағдайда, басып озған көлік құралының жүргізушісі солға бұрылу туралы белгі беріп, оған өтуге көшкен жағдайда рұқсат етіледі.

Барлық жағдайда екі рет басып озуға тыйым салынады.

Жүргізушіге келесі жағдайларда басып озуға тыйым салынады:

А) алда келе жатқан көлік кедергіні басып озу немесе айналып өту (қос басып озу);

B) бір жолақпен алға келе жатқан көлік солға бұрылу белгісін берген;

С) оның артынан келе жатқан көлік басып озу бастады;

D) басып озу аяқталғаннан кейін ол қозғалысқа қауіп төндірмей және басып озған көлік құралына кедергі жасамай, бұрын басып алған жолаққа қайта алмайды.

Жалпы, басып озу үш кезеңнен тұрады:

- іргелес жолаққа кіру (I);

- осы жолақ бойынша алға жылжу (II);

- бұрын басып алынған жолаққа (III) оралу.

Жолақтарды ауыстырған кезде, әдеттегі жолақты өзгерту сияқты, тиісті бұрылыс туралы ескерту сигналын қосу керек.

Басып өтудің екінші кезеңін аяқтағаннан кейін – іргелес жолақта басып озған көлік құралының алдынан өту – үшінші кезеңге өту – бұрын басып алынған жолаққа қайта оралу – міндетті болып табылады.

Басып озуға өтуге тыйым салынады:

A) қарама-қарсы жолаққа шығатын бақыланатын қиылыстарда;

В) негізгі емес жолмен жүру кезінде бақыланбайтын қиылыстарда;

C) жаяу жүргіншілер өткелінде, егер оларда жаяу жүргіншілер болса

D) темір жол өткелдерінде және олардың алдында 100 метрден жақын жерде;

D) қос басып озу;

E) өрмелеудің соңында, қауіпті бұрылыстарда және көру мүмкіндігі шектеулі басқа аймақтарда.

1-тапсырма. Сұраққа жауап

Сұрақтар:

1. Тротуар дегеніміз не? (Жаяу жүргіншілерге арналған жол.)

2. Зебра дегеніміз не? (Жаяу жүргіншілер өткелін көрсететін жол белгілері).

3. Жаяу жүргінші деп кімдерді айтады? (Көліктен тыс, жолда орналасқан, бірақ онда жұмыс істемейтін адам.)

4. Трамвайды қалай дұрыс айналып өту керек? (Алдыңғы.)

5. Автобустар мен троллейбустарды қалай айналып өтуге болады? (Артында.)

6. Жүргізуші деп кімдерді атайды? (Көлік жүргізетін адам.)

7. Жаяу жүргіншілер қайда жүру керек? (Тротуарларда, оң жақта.)

8. Балалар далада қайда ойнай алады? (Ойындар үшін арнайы бөлінген жерлерде.)

9. Неше жастан бастап жолдарда велосипедпен жүруге рұқсат етілген? (14 жастан бастап.)

10. Мотоцикл жүргізуге рұқсатты неше жастан алуға болады? (16 жаста.)

11.Жаяу жүргіншілер тротуар жоқ жерлерде жолдың қай жиегімен жүру керек? (Сол жақта, қозғалыстағы қозғалысқа қарай.)

12.Темір жол өткелі дегеніміз не? (Темір жол мен жолдың қиылысы.)

«Бұзушылықтарды тап» тапсырмасы топпен жұмыс

Командаларға ереже бұзушылықтары бар сурет беріледі. Жігіттер оларды табу керек.

«Белгілерді тап» жұппен жұмыс

Бұл жол белгісі қандай атау және нені білдіреді? Жол белгілері көрсетіледі:

велосипедпен жүруге тыйым салынады;

Еркектер жұмыс кезінде;

телефон;

жаяу жүргіншілер жолы;

Рұқсат жоқ;

Қауіпті бұрылыс;

басып озуға тыйым салынады;

балалар.

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.

Аяқталуы 10 минут


Топтық жұмыс

1. Қандай арнайы бағдаршамдарды білесіңдер? (Темір жол, екі түсті (қызыл және жасыл), жаяу жүргіншілерге арналған бағдаршам, велосипедші бағдаршам, бағыттаушы бағдаршам.)

2. Бағдаршамға өтуді аяқтап үлгермеген жаяу жүргінші не істеу керек? (Жолдың ортасына барып, сол жерде қалыңыз, бағдаршам жасыл жанғанда ғана жүре беріңіз.)

3. Жүгіру кезінде көшені кесіп өту неліктен қауіпті? (Жүгіріп келе жатқан адамға не болып жатқанын байқау қиынырақ. Ол қозғалып жатқан көлікті байқамауы мүмкін.)

Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділік

пен қатысқан топты басқа топ оқушылары бағалайды.




Сабақтың соңы

2 мин






Рефлекция « Аяқталмаған сөйлем» әдісі

Сабақ соңында оқушылар өз ойларын стикерлерге жазады:

- Мен бүгін ........білдім

- Маған .... қызықты болды

- Маған....қиын болды


«Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.




Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ