Пәні : Физика | Мектеп: І.Жұмағұлов атындағы орта мектебі |
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы | Қозғалыс. |
Күні : | Мұғалімнің аты-жөні: Бақбергенова Ж.Д |
Сынып: 7 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Механикалық қозғалыс және оның сипаттамалары. |
Осы сабақта жеткізілетін оқу мақсаттары ( оқу бағдарламасына сілтеме) | 7.2.1.1 Келесі терминдердің физикалық мағынасын түсіндіру-, траектория, жол,орын ауыстыру |
Сабақ мақсаты | Механикалық қозғалысты сипаттайтын шамалардың мағынасын түсіну. |
Жетістік критерийі | Механикалық қозғалысқа сипаттама береді.Қозғалысты сипаттайтын шамалар траектория, жол ,орын ауыстыру ұғымдарының физикалық мағынасын түсінеді. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар механикалық қозғалыс,траектория,жол,орын ауыстыруды ауызша, жазбаша түрде сипаттай алады.Пәндік лексикалогия және терминология Қозғалыс .траектория,жол ,орын ауыстыруДиалогқа/жазуға қажетті сөз тіркестері Материялық нүктенің өз қозғалысы барысында сызған сызығы ... ... деп аталады. |
Құндылықтарды баулу | Жалпыға бірдей еңбек қоғамына сүйене отырып еңбекқорлыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Жаратылыстану пәндеріне сүйене отырып физика ұғымдарын ашу. |
Тақырып бойынша алдыңғы білім | Физикалық шамалар мен өлшеулер. |
Жоспар |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар
|
Басталуы
(5-мин) | Ұйымдастыру кезеңі: Ынтымақтастықты қалыптастыру.Тілек тілеу.Топқа бөлу:І топ: Қозғалыс ІІ топ : Траектория ІІІ топ : Материялық нүктеҮй жұмысын тексеру:Белсенді оқыту:«Сәйкестігін тап» әдісіІ
|
Қыйынды қағаздар
Үлестірмелі қағаздар. |
Ортасы(25-мин) | Білім дағдысы: Білу.Белсенді оқыту:«Ширату» әдісі WСуреттегі берілген мысалдардың ортақ құбылысы не?
Кері байланыс: «Ой бөлісу»
Білім дағдысы:Түсіну.Белсенді оқыту:«Серіктесті оқыту» әдісі. РТермин сөздерді дәптерге орындау..Кері байланыс: «Бағдаршам»
Белсенді оқыту: G «Бұрыштар» тәсілі:Дұрыс жауапты таңда.Дененің немесе дене бөлшектерінің уақыттың өтуіне қарай орнынан қозғалмай салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады.Дененің немесе дене бөлшектерінің бір уақытта өтуіне қарай бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады. Дененің немесе дене бөлшектерінің бірдей уақыт ішінде бір-бірімен салыстырғандағы бұрынғы орнының өзгеруі механикалық қозғалыс деп аталады. Бағалау «От шашу"
|
Маркер
Электронды оқулық.(Білім беруді ақпараттанды-рудың педагогика-лық технология-лық орталығы.Алтаты 2008)
Үлестірмелер |
Аяқталуы(15-мин) | Білім дағдысы: Қолдану.Белсенді оқыту: «Миға шабуыл» әдісіФутбол ойынын бақылай отырып, шабуылшының ойын кезінде шамаман 15 км жүгіретіні анықталды. Осы қашықтық орын ауыстыру ма, әлде жол ма ?Жүргізуші автомобиль есептеуішінің көрсеткіші 500 км-ге артқанын көрді. Бұл нені білдіреді: автомобильдің жүрген жолы ма, әлде орын ауыстыру ма ?
Үйге 6-тапсырма;1)Жүріп бара жатқан пойыз вагонының ішіндегң үстел үстінде кітап тұр.Ол а) рельстерде, в ) үстелде, с) өзен арқылы өтетін көпірде, қозғалыстама әлде тыныштықта тұрма?2) Қай денелер қисық сызықпен қозғалады:велосипедші жолдың бұрылуында; сағат тілі; қолдан түскен тас; әткқншектегі бала?
|
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру үшін қолданатын әдіс тәсілдерді жазыңыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. |
Сабақ бойынша рефлексияСабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болдыма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз?Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ? | Бұл тараудысабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)1:2:Сабақтың бұданда жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)
1:2:Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекеленген оқушылардың жетістіктері / қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |