Материалдар / Құқық негіздері-1 сағаттық-2 тоқсан ҚМЖ
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Құқық негіздері-1 сағаттық-2 тоқсан ҚМЖ

Материал туралы қысқаша түсінік
Құқық негіздері-1 сағаттық-2 тоқсан ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2024
120
1 рет жүктелген
1300 ₸
Бүгін алсаңыз
+65 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +65 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Құқық негіздері-1 сағаттық-2 тоқсан

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:


Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жария құқық Қазақстан Республикасын

дағы азаматтық және сайлау

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

Азаматтық түсінігі. Қос азаматтық. Азаматтықты алу мен тоқтату.

Азаматтық - Қазақстан Республикасы конституция лық құқығының институты

Сабақтың мақсаты

11.2.1.1 - азаматтық ұғымын ашу;

11.2.1.2 - қазақстандық азаматтықты алу және азаматтықтан айырылудың негіздемелерін нақты мысалдар арқылы түсіндіру

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


Миға шабуыл

«Азаматтық» ұғымын ассоциациялар арқылы белгілеуді сұраймыз. Бүкілсыныптық талқылаудың нәтижесінде жаңа тақырыпқа шығамыз.

  • Азаматтық – дегеніміз не?

  • Азаматтық дегенді қалай түсінесіз?

Бағдарлама бойынша қарастырылатын оқу дағдылары, оқу және сабақ мақсаттарымен таныстырамыз.


Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Дескриптор:

Азаматтық ұғымының мәнін түсінеді;

Азаматықтың мәні мен маңызын біледі

ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


ҚР Конституциясы


Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/

Жаңа білім




« Түсін,талда, жеткіз» -мәтінмен жұмыс

«ҚР Азaмaттығы туралы» Заңның негізінде азаматтық ұғымына байланысты түсіндіру жұмыстары жүргізіледі. Бұл жерде Азаматтық туралы заңның негізінде қазақстандық азаматтықты алу мен жоғалтудың негіздерін нақты мысалдармен түсіндіру қажет.

1-тапсырма

Азаматтық туралы заңның 2-3 тарауларының баптарын негізге ала отырып талдау жұмысын жасайды.

Зерттеу сұрақтары:

- Азаматтық алуының маңыздылығы неде?

- Азаматтық айырылудың салдары қандай?

Талдаудың нәтижелерін сұрау арқылы бүкілсыныптық талқылау жүргіземіз.

1-тапсырма

1991 жылы 20 желтоқсанда қабылдантан " Каз

ликасын, азаматтығы туралы " Занды ұждан шығарып, Қазақстан Республиканің

азаматтаттығын алу мен тоқтату негіздерін атап кқрсетіңіздер

2- тапсырма.

Қазақстан Республикасының А. деген азамат Германияда болғанда Германия азаматына

дене жарағын салып, ел аумағынан шығып кеттіГерманиянын, кукык, корғay органдары оны соттау үшін Германия ауматына

қайту үшін Қазақстаннан азамат С. - ны Германияталап етеді. Қазақстан Республикасы Германия, талапты орындау Азамат С. кукықтык, жауапкершіліктен құтыла ала ма?

3- тапсырма.

1991 жылы 20 желтоксанда қабылданган «Казак, стан Республикасының азаматтығы туралы»Заңын қолдана отырып кестені толытыңыз


Негіздеме

ҚР азаматтығы бола ма?

Туылған кезде ата-анасы екеуіде ҚР-ның азаматы болған бала



Туылған кезде ата-анасы екеуіде ҚР-ның азаматы болған бала



Ата-анасының екеуіде белгісіз,ҚР-ның азаматы бола ма бала?




Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды


Дескриптор:

-Азаматтық алудың маңыздылығын түсіндіріп бере алады;

Азаматтық айырылудың салдарын болжай алады;






Оқушылар жағдаяттар шешеді




Дескриптор:

Жағдаятты заңнамаға сүйене отырып анықтайды;

Казак, стан Республикасының азаматтығы туралы Заңнаманы қолданады;

Баланың Қазақстан Республикасының азаматы болу ерекшеліктерін сипаттайды;




ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»









«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Ақпараттық мәт

Ін

Ағдарбеков Т. Мемлекет және құқық теорияся. – Алматы, 2003.


Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007









Лучшие гражданства мира: какой паспорт самый ценный и что думают о Казахстане

https://forbes.kz/news/2018/04/20/newsid_170910











Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үш жақты түсіндірме күнделігі

Ең маңызды ақпарат

Неге?

Сұрақ?







Үйге тапсырма

Азаматтық түсінігі. Қос азаматтық. Азаматтықты алу мен тоқтату.

Азаматтық - Қазақстан Республикасы конституция лық құқығының институты

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

Оқушылар кестеге бүгінгі тақырыптағы ең маңызды ақпаратты жазады

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка


Үш жақты түсіндірме күнделігі





Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект








Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Қазақстан Республикасындағы азаматтық және сайлау

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қазақстан Республикасындағы сайлау құқығы 1-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.1.3 – Қазақстан Республикасы сайлаушыларының және сайлау процесінің басқада субъектілерінің құқықтары мен міндеттерін анықтау

Сабақтың мақсаты

Қазақстан сайлау құқығының негізгі мәні мен маңызын ашу

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Мұғалім суреттер коллажын көрсетіп, сол арқылы оқушыларға тақырыпқа қатысты ой тастайды. Мұғалім суреттерге қатысты сұрақтар қойып, оқушылардың жауап мазмұнынан бүгінгі тақырыпты анықтайды.

Оқушыларды жаңа тақырыппен таныстырамыз. Оқушыларға бүгінгі сабақтың қандай оқу дағдылары мен оқу мақсаттары болатыны туралы пікірін сұраймыз. Бағдарлама бойынша қарастырылатын оқу дағдылары, оқу және сабақ мақсаттарымен таныстырамыз.

ҚБұл оқу үдерісінде оқушылар бойынаАзаматтық жауапкершілік атты мемлекет құндылықтары дарытылады

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.

мадақтау

ҚР Конституциясы

Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


Жаңа білім




Мұғалім тақырыпқа қатысты ұғымдарды ұсынады, оқушылар топ немесе жұп болып ол ұғымдардың анықтамасын жазады:

  1. Сайлау құқығы

  2. Мажоритарлы сайлау

  3. Пропорционалды сайлау

  4. Оппозиция

  5. Таңдау құқығы

Кестемен жұмыс

«Сайлаусыз қоғам қандай болады?» деген сұраққа жауап іздеп, өз ойларыңды біл-

діріңдер. Халықтың еркін білдірудің балама нұсқалары мен оның салдарын талқылаңдар.

Қазақстан Республикасының сайлау құқығының қағидалары


Сайлау жүйесі


Сайлау жүйесінің түрлері


Сайлау құқығының негізгі субъектілері



«Серпілген сауалдар»

  1. «Сайлаусыз қоғам қандай болады?» деген сұраққа жауап іздеп, өз ойларыңды білдіріңдер.

  2. Халықтың еркін білдірудің балама нұсқалары мен оның салдарын талқылаңдар.

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

- Сайлау құқығы ұғымының мәнін ашады;

- Мажоритар

лы сайлау, Пропорционалды сайлау, Оппозиция, Таңдау құқығыұғымдарының мәнін ашады

Оқушылар өз ұғымдарына қатысты міндетті түрде Қазақстан Республикасы және әлем елдерінен мысал келтіруі тиіс

Әр ұғымға сәйкес жеке талқылау жұмыстары жүргізіледі

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Жұлдызшалар»




Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл.


ЖоламанҚ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007.

ҚР Конституциясы

Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


Бекіту






Тақырыпты қорытындылаймыз және бекітеміз.

Сайлау-құқықтық мемлекеттің басты ерекшелігі.

Үй жұмысы

«Қазақстан Республикасының азаматы кандидат болып саналады» Ой талқы


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Не білдім?

Не көрдім?

Не түсіндім?

Нені жетілдіруім керек?


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект






Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамдық тәртіпке және адамгершілікке қол сұғатын әкімшілік құқық бұзушылық түрлері 1-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.2.1 - Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың мақсаты

Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Оқушылар төмендегі суреттерді сипаттайды, бұгінгі сабақтың тақырыбына болжам жасайды.

Тақырып ашылғаннан кейін, оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсаттары мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс

Әкімшілік құқық бұзушылықтың кең таралған түрлері бойынша проблемалық жағдаяттарды беремін:

1. Жол тәртібі ережесін бұзу

2. Ұсақ бұзақылық

3. Қоғамдық тәртіпті бұзу

4.Қоршаған ортаны ластау

1. Заңға қайшы қандай іс-әрекеттер әкімшілік құқық бұзушылыққа жатады?

2. Көрсетілген құқық бұзушылықтардың қоғам үшін қандай салдары болуы мүмкін?

3. Қандай жазалар қолданылуы тиіс?

Оқушыларға өздерінің білімдерін бекіту үшін «Әкімшілік жауапкершілік» кестесін толтыру тапсырмасын беремін. Кестенің сол бағанасына құқық бұзушылықтың түрлері, ал оң бағанасына жаза түрлерін сәйкестендіреді.


Құқықбұзушылықтың түрі

Жаза түрі




«Қазіргі Қазақстандағы әкімшілік құқықбұзушылық» тақырыбы негізінде талқылау ұйымдастырамын. 1. Қандай әкімшілік құқық бұзушылық түрлері кеңінен таралған?

2. Неліктен әкімшілік құқықбұзушылық орын алуда?

3. Қазіргі әкімшілік жаза жүйесі қаншалықты тиімді деп есептейсіз?

4. Әкімшілік құқық бұзушылықпен күресудің қандай тиімді жолдарын ұсына аласыз?

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Оқушылар сұрақтарға жауап берулері тиіс:











Талқылау барысында оқушылар төмендегі сұрақтар аясында өздерінің ой пікірлерін білдіреді


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»




Ағдарбеков Т. Мемлекет және құқық теория. – Алматы, 2003.


Е. Қуандықов, Ш. Маликова, С. Есетова. «Құқықтану». – Алматы: Дәуір, 2007 жыл.


Жоламан Қ.Д. «Мемлекет және құқық теориясы». – Алматы: Нұр-пресс, 2007.



Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Үйге тапсырма: «Әкімшілік құқық бұзушылық түрлері және оған тағайындалатын жаза түрлері» атты тақырыпқа постер жасау.

Критерийлері:

Көркем рәсімделуі

Тақырыптың мазмұнын ашатын дәлелдер келтіру

Қорытынды жасау

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

"Бес саусақ" әдісіарқылы кері байланыс жүргізіледі.

Бас бармақ – не үйрендім ? Маған не ұнады?

Балаң үйрек - Бүгін мен не жасадым және неге қол жеткіздім?

Ортан терек – Менің көңіл-күйім?

Шылдыр шүмек – Бүгін кімге көмектесе алдым?

Кішкене бөбек – Қандай қиындық болды, оны жеңе алдым ба?



Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект












Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Жер құқығы негіздері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жер құқығының құқықтық реттелу түсінігі мен нысаны 1-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.3.1 - жер құқығының құқықтық реттеу ұғымы мен нысанын түсіндіру; 
11.2.3.2 - Қазақстан Республикасының 
Жер кодексінегізінде жерге меншік құқығы, пайдалану құқығы, және басқа да құқық түрлерін ажырату

Сабақтың мақсаты

Жер құқығының не екендігін, жер заңдарының жүйесі, қағидаттары мен қайнар көздері туралы біледі;

Қазақстан Республикасындағы жерге меншік құқығының түрлері, жердің иесі кім болуы мүмкін екендігін, меншік иелерінің құқықтары мен міндеттері туралы біледі.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Ұйымдастыру сәті.Тақырыпқа жетелеуші суреттер көрсетіледі. Берілген суреттер бойынша сұрақтар құрастырады.

Рисунок 1 Рисунок 2

Сабақтың тақырыбы қалай аталуы мүмкін?

Оқу мақсаттарын анықтау.

Тірек сөздермен жұмыс

Жер құқығы әдісі- жер қатынастарына қатысушыларға әсер етудің заңдық тәсілдерінің жиынтығы.

Жер құқығы қатынастары- жер құқығы нормаларымен реттелген жерді пайдалану мен қорғауға байланысты туындайтын қоғамдық қатынастар.

Жер құқығының пәні- құқық нормаларымен реттелген жер қатынастары

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


Құқық негіздері. ЕМ. Ибраева А.С.


Жаңа білім




1-тапсырма. Қазақстан Республикасының Жер қоры (санаттар бойынша) диаграммасына талдау жүргізіледі

2-тапсырма.Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 4-бабында бекітілген, «Жер заңдарының принциптерiне» талдау жүргізеді.

3-тапсырма. Жағдаятты талдаңыз...

(А есімді азамат О есімді азаматтың жеке қожалығы арқылы бір үйір жылықысын айдап өтті. О есімді азамат өзінің жеке қожалығына қарасты учаскесі арқылы өткені үшін шағым түсірді. О есімді азаматтың әрекеті қаншалықты заңды?)

4-тапсырма.Талдау және бағалау.

ҚР Жер кодексінің негізінде жерге меншік және жерді пайдаланудың заңдық механизмдерін «ПТМС әдісі» арқылы талдайды.

П -

Т -

М-

С –

Мәтінмен жұмыс

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды



Дескриптор:

Жер қоры (санаттар бойынша) диаграммасына талдау жасайды;

Жер заңдарының принциптерiне» талдау жүргізеді




Қазақстан Республикасы Жер кодексінің 68-70бабтарын пайдалана отырып жауап береді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»




Құқық негіздері. ЕМ. Ибраева А.С.

















ҚР Жер кодексі http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K030000442_


ҚР Жер кодексі http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K030000442_

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қазақстан Республикасындағы жерге меншік құқығының түрлері


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект






Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Қылмыстық құқықбұзушылық түрлері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық 1-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың мақсаты

Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық анықтайды;

Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралайды, қажетті ақпараттар арқылы анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Қызығушылық ояту

Қазақстан Республикасы Констиуциясындаадам құқықтары менбостандықтары туралы қай бөлімінде жазылған?

Сабақты келесі сұрақ бойынша талқылаудан бастаңыз:

-Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтар Қылмыстық кодекстің нешінші тарауында көрсетілген?

-Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылыққа не жатады ?

М Сабақтың тақырыбымен таныстырыңыз.

Адам және азаматтардың конституциялық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу

Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтағаннан кейін, оқу мақсаттарымен танысып, өз алдарына осы мақсаттарды тағайындайды.


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Материалдар түсіндірілімі барысы:

Терминдік анықтамалар

Конституциялық құқық — адам, мемлекет пен қоғамның өз тіршілік әрекетін құруына өте кажетті оған лайықты басты ережелерді белгілейді.

Тең құқылық-әрбір адам заң мен сот алдында тең мүмкіндіктерге ие және міндеттерді орындауы тиіс.

Тұрғын үйге қол сұқпаушылық- тұрғын үйге онда тұратын адамдардын еркіне қарсы кіруге,оны қарауға және оған тінту жүргізуге заңда белгіленген жағдайлар мен тәртіп бойынша ғана жол беріледі.

Адам мен азаматтың құқықтары мен міндеттері ұғымдардың айырмасы мен ұқсастығын жазыңдар.

ҚР Конституциясы 18-бапты талқылау

  1. Әркімнің жеке өміріне қол сұғылмауына, өзінің және отбасының құпиясы болуына, ар-намысы мен абыройлы атының қорғалуына құқығы бар.

      2. Әркім өзінің жеке салымдары мен жинаған қаражатының, жазысқан хаттарының, телефон арқылы сөйлескен сөздерінің, почта, телеграф арқылы және басқа жолдармен алысқан хабарларының құпиялылығы сақталуына құқығы бар. Бұл құқықты шектеуге заңда тікелей белгіленген реттер мен тәртіп бойынша ғана жол беріледі.

      3. Мемлекеттік органдар, қоғамдық бірлестіктер, лауазымды адамдар және бұқаралық ақпарат құралдары әрбір азаматқа өзінің құқықтары мен мүдделеріне қатысты құжаттармен, шешімдермен және ақпарат көздерімен танысу мүмкіндігін қамтамасыз етуге міндетті.

ҚР Конституциясы 24-бапты талқылау 1.Әркімнің еңбек ету бостандығына, қызмет пен кәсіп түрін еркін таңдауына құқығы бар. Еріксіз еңбекке соттың үкімі бойынша не төтенше жағдайда немесе соғыс жағдайында ғана жол беріледі.

2.Әркімнің қауіпсіздік пен тазалық талаптарына сай еңбек ету жағдайына, еңбегі үшін нендей бір кемсітусіз сыйақы алуына, сондай-ақ жұмыссыздықтан әлеуметтік қорғалуға құқығы бар.

3. Ереуіл жасау құқығын қоса алғанда, заңмен белгіленген тәсілдерді қолдана отырып, жеке және ұжымдық еңбек дауларын шешу құқығы мойындалады.

4. Әркімнің тынығу құқығы бар. Еңбек шарты бойынша, жұмыс істейтіндерге заңмен белгіленген жұмыс уақытының ұзақтығына, демалыс және мереке күндеріне, жыл сайынғы ақылы демалысқа кепілдік беріледі.


1-тапсырма (аталған баптар бойынша ситуациялық жағдаятқа мысал келтіру)

147-бап. Жеке өмiрге қолсұғылмаушылықты және Қазақстан Республикасының дербес деректер және оларды қорғау туралы заңнамасын бұзу

2-тапсырма 148-бап. Хат жазысу, телефонмен сөйлесу, пошта, телеграф хабарлары немесе өзге де хабарлар құпиясын заңсыз бұзу

3-тапсырма 149-бап. Тұрғынжайға қолсұғылмаушылықты бұзу

4-тапсырма157-бап. Ереуiлге қатысуға немесе ереуілге қатысудан бас тартуға мәжбүрлеу

1) «Ереуілге қатысуға немесе ереуілге қатысуда бас тартуға мәжбүрлеу» қылмыстық құқықбұзушылық құрамының элементтерін жазыңыз.

Обьект-

обьективті жағы-

Субьект-

субьективті жағы-

2) «Тұрғынжайға қолсұғылмаушылықты бұзу» қылмыстық құқықбұзушылық құрамының элементтерін жазыңыз

-обьект-

обьективті жағы-

субьект-

субьективті жағы-

Дәйектер келтіру арқылы өз пікірін айту:

Азамат Т. көршісінің үйіне түн ішінде баса көктеп кіріп келіп, тонау жұмыстарын жүргізді.Және де кейбір мүліктерін алып кетті. Үй иесі болса ,оңтайлы сәтті пайдаланып, көмекке полиция қызметін шақырды.

1.Азамат Т. қандай құқық бұзушылық жасады?

2.Қандай жағдайда заң азаматтарға тұрғын үйіне кіруге рұқсат береді?

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды













Оқушылар ҚР Конституциясы 18-бапты талқылау

















ҚР Конституциясы 24-бапты талқылау
























Дескрипторлар

Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтың заңнамаларына талдау жасайды;

Ада мен азаматтарлың конституциялық құқықтарының ерекшеліктерін сипаттайды;








Оқушылар дәйектер келтіру арқылы өз пікірін ортаға салады; Дәйектер келтіру арқылы өз пікірін айту

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»










ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Алақан-жұдырық»









ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»




ҚР Конституциясы


Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz



Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/


http://prezentacii.com/obschestvoznanie/9076-ugolovnoe-pravo.html








Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz














ҚазақстанРеспубликасыПрезидентініңресми сайты

http://www.akorda.kz/











Таратпа материалдар













Ақпараттық мәтіндер

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Адам құқығын қорғайтын қандай органдардың мәжбүрлеу шарасын қолдауға уәкілеті бар?

Олардың қызметін ата.

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Мен оны қолданып көремін......

Қызықты болды.....

Мені таңғалдырды....

Қиын болғаны....

Сабақтан өмірге алғаным......

Мен мына тапсырманы орындадым.....

Менің қосарым.....


Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Қылмыстық құқықбұзушылық түрлері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық 2-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың мақсаты

  • мемлекетке сипаттама беру үшін әр түрлі дерек көздерінен алынған ақпараттар бойынша қорытынды жасайды;

  • оқушыларды қоғамдық – саяси өмір дамуының кезеңдерімен, тарихи өзгерістердің қоғамдық қатынастардың дамуына тигізген әсерімен танысу және тарихи оқиғаға баға бере алу;

  • ұлттық бірлік, ұлттық тұтастық хақындағы оқушылардың отаншылдық сезімін ояту;

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру

Өткен білімді еске түсіру


Бүкілсыныптық талқылау жүргізіледі

«Адам мен азаматтардың тіліне, дініне, жынысына қарсы құқық бұзушылықтар бүгінгі күні қаншалықты актуалды?»

Мақсат галереясы әдісі арқылы әр топ оқушылары өз мақсаттарын ұсынады. Кейін оқу мақсатымен сәйкестендіріледі.

Бағалау критерилерімен танысады.

Оқушылар адам және азаматтардың конституциялық құқықтарының маңыздылығын ашады.


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім




Мәтінмен жұмыс. Мұғалім жұптарғақылмыстық құқық сатылары, түрлері, нормалары көрсетілгенмәтінді береді. Олар ол мәтіннен азаматтардың қажеттілігін, қатыстылығын ажыратулары қажет.


Мұғалім азаматтық қылмыстық құқық сатылары, түрлері, нормаларын тақтада көрсетіп, жұптар бір-бірін бағалауды жүзеге асырады.


«Екі түрлі күнделік» әдісі арқылы қылмыстық жауапкершілік пен жазаны қарастырңыздар.

Қылмыстық жауапкершілік

Жаза









Сыныптық талқылау арқылы тексеру.

Құжатпен жұмыс. ҚР қылмыстық кодексінің 146 – бабын «FILA» әдісі  талдаңыздар.

F – дәлел

I- болжам

L- мақсат

A- жоспар


Кейс-талдау.Құқықтық жағдайаттар үлестіріліп, қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралайды..


Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды






Дескриптор:


қылмыстық жауапкершілік ті анықтайды; қылмыстық жазаны анықтайды;

ҚР қылмыстық кодексінің 146 – бабын талдау жасайды;

Құқықтық жағдайаттар үлестіріліп, қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралайды

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»



ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады





ҚР Конституциясы



Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz


ҚазақстанРеспубликасыПрезидентініңресми сайты

http://www.akorda.kz/


Қосымша_дидактикалық материал

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Адам және азаматтардың конституция лық және басқа да құқықтары мен бостандықтарына қарсы қылмыстық құқық бұзушылық


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

«Сендвич» әдісі арқылы кері байланыс беріледі.

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Қылмыстық құқық бұзушылық түрлері

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.4.1 - Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың мақсаты

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық анықтайды;

Қазақстан Республикасының қылмыстық құқық нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралайды, қажетті ақпараттар арқылы анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


Жаңа сабақ тақырыбына ой түрткі болатын ситуациялық суреттер:


Қойылатын сұрақтар:


Мына суреттерде не көрсетілген?

Қандай әрекет түрлерін көріп тұрсыңдар?

Суреттердің мазмұнына қатысты қандай ойлар айтуға болады?

Сонымен бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай деп ойлайсыңдар?

Сабақты келесі сұрақтар бойынша талқылаудан бастаңыз:

-Қоғамдық қауіпсіздік деген не?

-Қоғамдық тәртіп деген не?

-Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық ұғымның мәні неде?

Сабақтың тақырыбымен таныстырыңыз.

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылық

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.






Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу



Оқушылар жаңа сабақтың тақырыбын анықтағаннан кейін, оқу мақсаттарымен танысып, өз алдарына осы мақсаттарды тағайындайды.


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


Тақырып

тық суреттер













Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz

Жаңа білім




Материалдар түсіндірілімі барысы:

Терминдік анықтамалар

Экстремизм - ешбір мөлшерді, тәртіпті мойындамайтын, өзінің шектен шыққан пікірі мен іс-әрекеттері арқылы ерекшеленген адамдарды білдіреді.

Террор — бейбіт тұрғындарды физикалық зорлық-зомбылық қана емес, тіпті жою түрінде білдіру арқылы қорқыту. Террор деп сондай-ақ саяси немесе қандай да бір басқа себептермен зорлық-зомбылық көрсету қаупімен қорқыту немесе өлтіру де аталады.

Бандитизм- мемлекеттік басқару және әлеуметтік қоғам негіздеріне қарсы аса қауіпті қылмыстардың бірі.

Қоғамдық қауіпсіздік-қоғамның өмірлік маңызды мүдделерінқорғалу жағдайы, яғни қоғамның прогрессивті даму мүмкіндігі мен өмір сүруін сенімді қамтамасыз ететін қажеттіліктердің жиынтығы.

Қоғамдық тәртіп-қоғамдағы қвлыптасқан адамдар арасындағы қарым-қатынас жүйесі, қолданыстағы заңнамамен, әдет-ғұрыппен,дәстүрлермен, сондай-ақ адамгершілік нормалармен белгіленген өзара тәртіп ережелері.

Талқылауға беруге болады:

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы кейбір қылмыстар:

255-бап Терроризм актісі

261-бап Адамды кепілге алу

268-бап Бандитизм

273-бап Терроризм актісі туралы көрінеу жалған хабарлар беру

293-бап Бұзақылық

294-бап Тағылық

Тапсырмалар

1-тапсырма Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылыққа қандай қылмыстар жатады?

2-тапсырма ҚР Қылмыстық Кодексінің 9-тарауы бойынша қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтарға қандай жауапкершіліктер жүктелген?

3-тапсырма Қоғамдық қауіпсіздік процесінде мемлекеттік органдардың ролі неде ?

4-тапсырма ҚР Ұлттық қауіпсіздігі туралы» 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңға сәйкес қоғамдық қауіпсіздік қалай қорғалады?

Жағдаятты талқылау.

Бұрын сотталған Романов азаматтарға шабуыл жасау мақсатында қылмыстық топ құрады. Ол қару-жарақтар сатып алып, Кирсаков,Александров және Моисеевке үлестіріп береді. Кештердің бірінде қылмыстық топ мүшелері кәсіпкер

Мамбетовтың күні бұрын
қарастырылып қойған пәтеріне шабуыл жасайды.Алайда пәтер иесі оларға пәрменді қарсылықкөрсеткен соң Кирсаков оны өлтіреді. Бұдан соңқылмыстық топ мүшелері пәтерді тінтіп, құнды
заттарды алып кетеді.
• Қылмыстық топ мүшелерінің әрекеттеріне
қылмыстық-құқықтық баға беріңіздер.

Дәйектер келтіру арқылы өз пікірін айту:

Қазақстандағы азаматтық қоғам үшін терроризмнің қауіптілігі неде?
Неге халықаралық терроризм қазіргі қоғамның маңызды проблемаларының біріне айналды?

Жаңа сөздермен жұмыс










Оқушылар дәптергеқоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқықбұзушылық бойынша үкімге жауап беретін үш негізгі талапты жазу.











Оқушылар қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы кейбір қылмыстарға талқылау жүргізеді

Дескриптор:

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылыққа жататын қылмыстарды анықтайды;

Қоғамдық қауіпсіздік процесінде мемлекеттік органдардың қызметін сипаттайды;

ҚР Ұлттық қауіпсіздігі туралы» 1998 жылғы 26 маусымдағы Заңға сәйкес қоғамдық қауіпсіздік тың қорғалу ерекшеліктерін анықтайды;

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады



«Ең үздік жауап»





«Алақан-жұдырық»





«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»




ҚР Конституциясы







Қазақстан Республикасы нормативтік құқықтық актілерінің ақпараттық-құқықтық жүйесі

http://adilet.zan.kz








Таратпа материалдар





Ақпараттық мәтіндер






Қазақстан Республикасы Президентінің ресми сайты

http://www.akorda.kz/


http://prezentacii.com/obschestvoznanie/9076-ugolovnoe-pravo.html



Бекіту






Сабақты қорытындылау

Үйге тапсырма

Қоғамдық қауіпсіздік пен қоғамдық тәртіпке қарсы қылмыстық құқық бұзушылықтың алдын алу жолдары

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

Оқушыларға "Не білдім, не үйрендім, нені білгім келеді?" кестесін толтыруды ұсыну (бірнеше оқушы өз қалауымен карточкасын оқуы мүмкін)




Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект




Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін жауапкершілік

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып: 11

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық үшін тәртіптік, әкімшілік және қылмыстық жауапкершілік 1-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

11.2.5.1 - сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылықты басқа құқық бұзушылық түрлерінен (заңсыз сыйақы алу, алаяқтық) ажырату;
11.2.5.2 - Қазақстан Республикасының сыбайлас жемқорлыққа қарсы заңнама нормаларына сәйкес адамдардың әрекетін саралау

Сабақтың мақсаты

Сыбайлас жемқорлық ұғымын түсіндіру

Сыбайлас жемқорлық зардаптарын анықтау

Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі барлық алынған білімдері саралй отырып, жағдаяттардың шешімін талдау

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру




Өткен білімді еске түсіру


- Сабақ мәселесі не жайында болмақ?

М. Сабақ тақырыбы, мақсаты мен бағалау критерийлерімен таныстыру

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.


https://yvision.kz/post/704167 сурет







Жаңа білім




Миға шабуыл

«Сыбайлас жемқорлық» деген не?

Осы тұста жасырын саралау жүргізуге болады.

М. Сыбайлас жемқорлық - бұл ғаламдық мәселе, одан әлемнің бірде-бір мемлекеті, бірде-бір саяси жүйе, бірде-бір саяси тәртіп қорғалған емес. Сондықтан, бұл індетке бірлесе қарсы тұруымызкерек.    Н.Ә.Назарбаев

Сыбайлас жемқорлықтың зардаптарын анықтау.

Мүмкін болатын жауаптар:

- қоғамның бақытты болашағын тежейді;

- елдің халықаралық беделіне көлеңке түсіреді;

- жұртшылықтыңзаң мен әділдікке, биліккедегенсенімінесызаттүсіреді.

Жағдаяттарды талдау

Жемқорлыққа мыналар жата ма?

1. Мұғалімге мерекелерде гүл шоқтарын сыйлау жемқорлыққа жатады ма?

2. Емделіп болған науқас дәрігерге өзінің алғысын белгілі - бір сыйлықты ( гүл, сағат,
портрет.....) сыйласа жемқорлыққа жатады ма?

3. Жоғарғы оқу орындарында білім алушылар, емтихан уақытында оқытушыларына үстел жасаса, бағалы сыйлық әперсе, жемқорлыққа жатады ма?

4. Қала ішіндегі автобустардың кейбіреулері тендер ұтып алады да, қала ішінде жолаушыларды тасымалдау барысында көптеген қателіктер жасап жатады. Мысалға автобусқа адамдарды санынан артық отырғызу, аялдамасы жоқ жерлерде тоқтап, адамдарды үсті - үстіне алу жемқорлыққа жата ма?

Тапсырма

1 жағдай: Колледж оқытушысы емтиханда сізді  үшінші рет құлатты. Өзінің барлық келбетімен, пара беруіңізді сұрайды. Сіздің әрекетіңіз.

2 жағдай: Сізге, қызмет жетекшісіне, заңнамаға сәйкес емес арнайы қызмет үшін ақшалай көмек ұсынады. Сіздің әрекетіңіз.

3 жағдай: Ыстық жақта демалу үшін, сізге жедел түрінде шетелдік құжат қажет. Брақ оны бірайданкейіналаласыз. Сіздіңәрекетіңіз.

Мәтінмен жұмыс




Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды



Дескриптор: Сыбайлас жемқорлықтың кем дегенде 2 зардаптарын анықтайды





Оқушылар жағдаяттарға талдау жасайды










Сыбайлас жемқорлыққа қарсы саясат жөніндегі алған білімдері бойынша көрініс көрсетеді

ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады


Мүмкін болатын жауаптар негізінде өзін-өзі немесе бірін-бірі бағалауды жүргізуге болады.


«Ең үздік жауап»





«Екі жұлдыз,бір ұсыныс»




Ақпараттық мәтін


1.Конституция. А.,2017

2.Сыбайлас жемқорлыққа қарсы іс-қимыл туралы
ҚР Заңы 2015 жылғы 18 қарашадағы № 410-V ҚРЗ






Таратпа материалдар

Ақпараттық мәтіндер






Суреттер





Тақырыптық сұрақтар мен тапсырмалар

Бекіту






Сабақты қорытындылау

Сыбайлас жемқорлыққа жол жоқ

Үйге тапсырма

«Сыбайлас жемқорлықтың жағымсыз салдары» Ой түйін


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

- нені білдім, нені үйрендім
- нені толық түсінбедім
- немен жұмысты жалғастыру қажет

Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды



А4, конспект






















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!