Арыс Әйгерімтарихпәнімұғалімі, Ақшұқырмектеп-
гимназиясыКММ
Ұзақмерзімдіжоспарбөлімі: ХХ ғасырдыңекінші
жартысындағыәлемніңсаясидамуы
9 сынып
Сабақтыңтақырыбы: Қырғиқабақсоғыстыңкезеңдері
мен түйіндіоқиғаларықандай?
•9.3.2.2 -«қырғи қабақ соғыс» ұғымын түсіндіру үшін тарихи оқиғаларды талдау;
•9.3.2.3 -тарихи фактілер мен картаға сүйене отырып, әскери-саяси одақтар НАТО
және ВШҰ-ның қарсылығын сипаттау;
•9.3.1.4 -тұлғаның тарихтағы рөлін анықтау
Осы сабақта қол жеткізілетін
оқу мақсаттары(оқу
бағдарламасына сілтеме)
•Қырғи-қабақ соғысының тарихи маңызын талдайды;
•НАТО және ВШҰ-ң құрылу себептерін анықтайды;
•У.Черчилльдің тарихтағы рөлін анықтайды.
Сабақтың мақсаты:
➢Қырғи-қабақ соғысындағы басты оқиғаларды анықтайды;
➢НАТО және ВШҰ-ң құрылу тарихын анықтайды;
➢У.Черчилльдің «қырғи-қабаққа» тигізген әсерін сипаттайды.
Бағалау критерийі:
Тілдік мақсат:
Құндылықтарды дарыту:
Пәнаралықбайланыс:
•Айтылым«Ассоциативтіқатар» әдісі
•ЖазылымТермин сөздерменжұмыс
•Оқылым «Баяндама» әдісі
•Тыңдалым«Баяндама» әдісі
•Терминология: Суықсоғыс, биполяр, держава,социология,капитализм
«Мәңгілікел» жалпыұлттықидеясының6 құндылығы«Тарихтыңмәдениетпен тілдің
біртұтастығы»
* Ынтымақтастық
География
Сабақтың басы
Ұйымдастыру сәті.
Оқушылармен амандасу.
«Гүлмен тілек»
Оқушыларға жылы
атмосфералық жағдай
туғызу (бір-бірімізге тілек
айту,көңіл-күйді көтеру)
Сыныпты 3 топқа бөлу
« Маршалл»
« Кариб»
« Фултон » Сабақтың ортасы
1-тапсырма.
«Ассоциативті қатар»
әдісі. Ассоцациялық
суреттерарқылы
тақырыптуралы
тақырыптуралытүсінік
қалыптастырады.
2-тапсырма. Термин
сөздермен жұмыс
3-тапсырма. «Баяндама»
әдісі: Мәтіндіоқи
отырып, топтағыбарлық
бала өзтүсінгендерін
кезек-кезекжазып
шығады,талдайды
Сабақтың соңы
Кері байланыс: «Ара
райы» әдісі
Үйге тапсырма: «Қырғи-
қабақ соғысы болмағанда
әлем қандай болар еді?»
тақырыбына эсссе жазу
Барыншақолдаукөрсетудіқажетететін
оқушылар: Термин сөздерменжұмыс
жасауарқылыжеңілсұраққажауапбереді.
Орташақолдаудықажетететіноқушылар:
«Баяндама» әдісіарқылымәтінменжұмыс
жасайды, сұрақтарқұрастырады.
Қолдаукөрсетуіаз қажетететіноқушылар:
«Ассоциативтіқатар» әдісіарқылы
суреттербойыншатақырыпбойынша
түсінікқалыптастырады
Сабақбарысындақаншалықта
игергендерінтексерумақсатында«Ауа
райы» әдісіарқылыәроқушыөзін
бағалайды
Әртапсырмабойыншамұғалімнің
мадақтауы, ұпайсандары(1-5) болады.
Партададұрысотыру;
Интерактивтітақтаныдұрыс
пайдалану;
Мойынғажаттығуларжасау.