Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
қысқа мерзімді жоспар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
6 сынып ІІІ оқу тоқсанына Орта ғасырлардағы Қазақстан тарихынан
Қысқа мерзімді жоспар.
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||
Пәні: |
Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||||||
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||
Күні: |
|
|||||||||
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Моңғол империясының құрылуы. Зерттеу сұрағы: Моңғолдар мемлекеттілік деңгейге қалай жетті? |
|||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.2.2.3 көшпелілердің әскери өнеріндегі жетістіктерін сипаттау; 6.3.1.6 картаны қолдану арқылы XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру |
|||||||||
Сабақтың мақсаты |
Деректерді талдау арқылы көшпелілердің тарихында қандай саяси үрдіс орын алғанын сипаттайды. |
|||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой қозғау Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде «Моңғол мемлекеті» жайлы бейнефильм көрсетіп, төмендегі сұрақтар бойынша талдау жасату.
Сыныптық талқылаудан кейін оқушыларды сабақ тақырыбына алып келіңіз.Жаңа сабақтың тақырыбын, зерттеу сұрағы, мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырыңыз. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу ЕБҚ оқушыны өзін сыныптан шеттетілгендей сезінбеуі үшін мұғалімнің үстеліне жақын, мінез-құлқы жайлы балалардың тобына орналастыру. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Қазақстан тарихы көне заманнан бүгінгі күнге дейін. 5 томдық. І том. Атамұра, 2010 Бейнеролик http://www.youtube.com/watch?v=gFVz08_bLAI |
||||||
Жаңа білім |
Зерттеу және талдау 1-тапсырма Дерекпен жұмыс 1.«Моңғол империясының құрылуын»дерекпен танысып, Time Line» уақыт сызығын құру Деректі талдауға нұсқаулық: 1.Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, сызық бойына орналастыру 2.Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдеу. 3.Маңызды оқиғаларды картаға түсіру. 2.«Жасақ заңын» талдау. Деректі талдауға нұсқаулық:
1. Деректің қандай
түріне жатады? 3-дерек. «Шыңғыс хан» туралы пікірлер Деректі талдауға нұсқаулықтар:
ЕБҚ оқушыға дереккөздің форматын үлкейтіп, қолдау жасау 2-тапсырма « Тарихи тұлғаға мінездеме». Өмір жолынан мәлімет (шығу тегі, өмірінің ең маңызды кезеңінен мәлімет). Тұлға іс әрекет еткен тарихи орта мен тарихи жағдайды сипатта. Қандай ортадан шықты, оның қалыптасуына әсер еткендер адамдар. Жеке тұлға мен оның көзқарасы мен сенімінің қалыптасуына әсер еткен жағдай Тұлғаның жеке қасиеттері оның алдына қойған міндеттерін шешуге сәйкес келу дәрежесі. Оның айналысындағы адамдармен қарым қатынасын анықта Мақсатқа жетудегі әрекеті, құралы, әдісі. Сенің ойыңша оның ұлы ісі қандай? Кімнің мүддесін көздегенін ойланып жауап бер. Оған берген ұлы адамдардың бағасы жөнінде пікірлерін келтір. Өзіңнің көзқарасың қандай? Көзқарасыңда қарама қайшылық жоқпа? Қорытынды жаса. ЕБҚ оқушыға көмекші карточкалар арқылы тапсырма беру Интерпретация М. Сабақтың қорытынды бөлімінде тапсырманы барлық оқушыларға беріңіз. Оқушыларға «ШЫҢҒЫС ХАН – ұлы қолбасшы және реформатор» келісесіз бе? сауалына пікір талас ұйымдастырыңыз.
|
Дескриптор: Моңғол империясының құрылуындағы маңызды тарихи оқиғалар мен мерзімдерді таңдап алып, уақыт сызығы бойына орналастырады; Ең маңызды бір тарихи оқиғаны таңдап алып, моңғол империясы үшін неліктен аса маңызды екендігін дәлелдейді. Маңызды оқиғаларды картаға түсіреді. Дескриптор: Қандай деректің түріне жататынын анықтайды; Жазылған мерзімін сипаттайды; Авторын анықтайды; Бүгінгі күні қолдануға болады/болмайды пікір келтіреді;
Дескриптор: Берілген мәтіндегі бос сөздердің орнына көмекші сөздерді орналастырады.
Мәтіннің негізгі идеясын табады.
Дескрипторы: Әр оқушы тарихи тұлғаға мінездеме бере алады. ЕБҚ оқушыға тапсырма шығарылып беріледі.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
«Ең үздік жауап»
бір-бірімен жұмыстарын алмасып,өзара бағалау жасайды ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Кері байланыс. Топтық жұмысты оқушыларға «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі бойынша бағалатыңыз.
Өзін-өзі бағалау
|
Сұлтанов Т. Шыңғыс хан және оның ұрпақтары. – А: Мектеп, 2007. http://lms.nci.kz/history/view?f=1 46&id=7&lang=kaz
Моңғол дәуіріндегі Қазақстан http://e-history.kz/kz/contents/view/1218
«Біздің тарих" Моңғол атты әскері. https://www.youtube.com/watch?v=xOWR3pqLABA
|
||||||
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау Үйге тапсырма «ХІІІ ғасырдың басындағы әлем» және «ХІІІ ғасырдың аяғындағы әлем» карталарының мәліметтерін қолданып, ыдыраған және құрылған мемлекеттерді анықтаңыз |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпарат тық карточка |
||||||
Кері байланыс
|
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Ортағасырлардағы Қазақстан тарихы |
|||||
Бөлім: |
6.3 XIII - XV ғасырдың біріншіжартысындағы Қазақстан |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстандағы моңғол шапқыншылығы. Зерттеу сұрағы: Неліктен Шыңғыс хан әскерлері Отырарды алты ай бойы ала алмады? |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
6.3.1.6 картаны қолданып XIII-XV ғасырлардағы мемлекеттердегі саяси процестерді түсіндіру 6.3.1.5 Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігін сипаттау |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Деректі талдап, Отырарды қорғаудағы қала халқының ерлігіне баға береді;Шыңғыс ханның жаулап алған қалаларын картадан көрсетеді. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру Өткен білімді еске түсіру |
Ой салу Оқушылардың тақырыпқа қызығушылығын ояту үшін бастапқы ынталандырушы материал ретінде Отырар қаласының әртүрлі авторлар салған ортағасырлық суреттерін ұсыныңыз. Суреттерден нені көріп тұрсыңдар? Суретте не бейнеленген? Қалада кімдер тұрған? Одан кейін Отырар қаласының қазіргі кейпі бейнеленген бүгінгі күнгі суреттерін көрсетіңіз. Осы екі түрлі суреттердің өзара байланысы қандай? Қандай ұқсастықтарын/айырмашылықтарын көріп отырсыздар? Неліктен қазіргі күні қала тым өзгерді?
Бұған қа Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |