Мектеп:М.Арын атындағы
ҚҚОМ
|
Сабақ тақырыбы: Санды
көбейтіндіге көбейту және бөлу
|
Күні
|
Мұғалімнің есімі:Тәжібаева
Жансая
|
Сынып:4в
|
Қатысқандар
саны
|
Қатыспағандар
саны
|
Сабаққа негізделген оқу
мақсаты
|
4.1.2.9 санды қосындыға
көбейту, санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін
қолдану.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін білетін
болады.
Көптеген
оқушылар:
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді
ыңғайландыру үшін қолдануды білетін
болады.
Кейбір
оқушылар:
санды қосындыға көбейту, санды
көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді әртүрлі
тәсілмен шығару үшін қолдануды білетін
болады.
|
Бағалау
критерийлері:
(жетістік критерийлері,
табыс критерийлері, күтілетін
нәтиже)
|
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін білетін
болады.
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді
ыңғайландыру үшін қолдануды білетін
болады.
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді әртүрлі
тәсілмен шығару үшін қолдануды білетін
болады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Тілдік
дағдылар:
Оқушылар: санды қосындыға
көбейту санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін тұжырымдауды
біледі.
|
Терминология:
Пәндік лексика және
терминология
Қосынды,көбейтінді, бөлінді,
формула.
|
Сөз
тіркестері:
Диалогке/жазуға қажетті
пайдалы фразалар топтамасы
Талқылау:
Бұл ережелерді не үшін
қолдануға болады?
Ережелерді есептеулер ыңғайлы
болу үшін қалай қолдануға
болады? Жазу:Санды қосындыға
көбейту,санды көбейтіндіге бөлу мен көбейтуге қатысты
өрнектер.
|
Құндылықтарды
дарыту
|
Адамгершілік,
еңбекқорлық.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Қазақ тілі, көркем еңбек,
жаратылыстану.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Электронды
тапсырмалар.
|
Алдыңғы оқу/ Бастапқы
білім
|
Санды қосындыға көбейту,санды
көбейтіндіге бөлу мен көбейту формуласы мен
ережесі.
|
Жоспар
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
(Ұ) «Сиқырлы
қапшық»
Қапшыққа салынған саны бірдей
қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша
оқушыларды 3 топқа бөлемін:
1-топ: «Мергендер» (қызыл
түсті)
2-топ: « Ептілер » (сары
түсті)
3-топ: « Жүйріктер» (жасыл
түсті)
Шаттық
шеңбері
Дене мүшелерімен амандасу
(көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен
амандасу)
Мұғалім: — Екі көз не үшін
керек?
Оқушы: — Жақсыларды көру
үшін.
Мұғалім: — Екі құлақ не үшін
керек?
Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау
үшін.
Мұғалім: — Екі қол не үшін
керек?
Оқушы: — Елге көмек беру
үшін.
Мұғалім: — Екі аяқ не үшін
қажет?
Оқушы: — Шетте
жүрсең,
Туған жерге жету
үшін
Мүғалім: — Ал басың не үшін
керек?
Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау
үшін.
Дұрыс балалар, олай болса
мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық
тілеймін.
Жұмыс ережесін
келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру
(жеке,жұпта,топта, ұжымда)
(Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі
бойынша сыныпқа сұрақтар
қоямын.
ҚБ: Отшашу арқылы
бір-бірін бағалау.
Оқу мақсатын
таныстыру
Күтілетін нәтижені
анықтау
Өзектендіру.
1
тапсырма
Санды көбейтіндіге көбейтудің
әртүрлі тәсілдерін есіңе түсір. Ұлы Жібек жолы көптеген ғасырлар
бойы Еуропа мен Азияның мәдениеті мен өркениетінің ұштасуын
қамтамасыз етті. Түйелерді әртүрлі тәсілдермен
сана.
Жауабы: түйелердің
саны
|
Оқушыларды топтарға бөлуге
арналған суреттер.
Сұраққа жауап берген оқушыны
мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс
орнату.
Алдыңғы білімді еске түсіру
тапсырмалары
|
Ортасы
|
Дескрипторы:
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін білетін
болады.
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді
ыңғайландыру үшін қолдануды білетін
болады.
-санды қосындыға көбейту,
санды көбейтіндіге бөлу мен көбейту ережелерін есептеулерді әртүрлі
тәсілмен шығару үшін қолдануды білетін
болады.
|
Белсенді оқу
тапсырмалары.
|
Аяқталуы
|
Жаңа білім мен тәжірибені
қолдану.
Ойтолғаныс
кезеңі.
Шығармашылық
жұмыс
8
тапсырма
Есептеудің қызықты тәсіліне
қара.
Санды 5-ке бөлу үшін,
бөлінгішті екі есе арттырып, бір нөлді алып тастау керек.
Мысал: 135 : 5 = (135 · 2) : 10 = 27.
Есепте.
165 : 5 825 : 5 125 : 5 360 : 5 465 : 5 315 : 5
Есептеудің дұрыстығын калькулятордың көмегімен
тексер.
Сен
зерттеушісің
9
тапсырма
Ойлан және жауап
бер.
Үш саяхатшы өзен арқылы өтіп,
саяхаттарын жалғастырмақ болды. Өзен терең және одан өтетін көпір
болмады. Өзен жағасында екі бала отырған қайық тұрды. Саяхатшылар
балалардан өздерін өзеннің арғы бетіне өткізулерін сұрады.
Қайыққа бір саяхатшы ғана немесе екі бала сыяды. Ал саяхатшы мен
бала екеуі сыймайды. Саяхатшыларды өзеннен өткізу алгоритмін құр.
Саяхатшыларды арғы бетке өткізу үшін неше рет қатынау керек? Бір
рет қатынауға қайықтың бір бағыттағы қозғалысын санауға
болады.
Жауабы: .
Рефлексия (жеке,жұпта,топта,
ұжымда)
«Білім
сандығы» кері
байланыс.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны
мадақтау,
толықтыру жасау, тиімді кері
байланыс орнату.
Оқушылар сабақтан алған
әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре
алады.
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді
қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлайсыз?
|
|
Бағалау - Оқушылардың
үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай
жоспарлайыз?
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы
ма?
Бүгін оқушылар не
білді?
Сыныптағы ахуал қандай
болды?
Мен орындаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен бүкіл уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және неліктен?
|
|
Қорытынды
бағамдау
|
Қандай екі нәрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты
жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе
жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім?
Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу
керек?
1.
2.
|