Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді жоспар 5 сынып Абай Құнанбайұлы "Ғылым таппай мақтанба"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Мектеп: |
"Алтай қаласының №11 орта мектебі" КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің аты-жөні |
Бакижанова Г.Б. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сынып |
5 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
ҰМЖ тарауы |
Әлемдегі ірі кітапханалар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Абай Құнанбайұлы «Ғылым таппай, мақтанба» өлеңі. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
5.1.4.1 - фольклорлық және шағын көлемді көркем әдеби мәтіндердің мазмұнын түсіну; 5.2.3.1 - ауызша мәтіндер құрауда қазақ тіліндегі төл дыбыстардың дыбысталуын, үндестік заңын ескеріп айту 5.2.5.1 - берілген сұрақты дұрыс түсініп, лайықты жауап беру, шағын диалогке қатысу; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар: -шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды, өлең мазмұнын түсінеді Оқушылардың көбісі: -шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды түсініп, тақырыбын анықтайды Оқушылардың кейбірі : -шағын көлемді көркем әдеби шығармаларды талдайды, өз көзқарасын білдіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пән лексикасы және терминология: Нәфрәтлі – жеркенішті деген сөз. Ғибрәтлі – үлгі деген сөз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Абай шығармаларының құндылығын ұғындыру. Талап, еңбек, терең ой, қанағатшылдық, рақымшылық құндылықтарын насихаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Музыка, тарих, орыс тілі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Слайд, постер, видео |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Абай Құнанбаевтың өмірі мен шығармашылығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт есебі |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер, қосымша ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы |
І. Ұйымдастыру кезеңі 1. Мұғалім оқушылармен сәлемдеседі, түгендейді. 2. «Шаттық шеңбер» психологиялық ахуал. ІІ. Топқа бөлу. Оқушыларға өлең тармақтары таратылады, сол тармақтардан өлең шумақтарын құрастыра отырып, топқа бөлінеді. Сабақтың мақсаты және бағалау критерийлерімен таныстыру. |
Өлең тармақтары жазылған қағаздар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
ІІІ. «Миға шабуыл» әдісі арқылы оқушыларды сөйлету. 1. Өлең шумағын әр топ оқиды, авторын анықтайды. Авторы: Абай Құнанбайұлы. ІV.Алдыңғы оқу. Өтілген ақпараттарды еске түсірту. Топ басшылары жауаптарды тыңдайды, бағалайды. 1. Сұрақ- жауап әдісі. Әр топқа Абай Құнанбайұлы туралы сұрақтар беріледі. Топта сұрақтарды талдайды, жауап береді. І топ 1. Абай кім? 2. Абайды кімдер тәрбиелеген? 3. Абай қандай тілдерді жақсы білген? ІІ топ 1. Абай Құнанбаев қашан, қайда дүниеге келген? 2. Абай ең бірінші қайда оқиды? 3. Абай алғашқы өлеңін қашан жазады? ІІІ топ 1. Абайдың шын аты кім? 2. Әкесі Абайды қайда оқуға берген? 3. Абайдың жыл мезгілдері туралы қандай өлеңдері бар? Дескриптор - Берілген сұрақтарды түсінеді - Сұрақтарға дұрыс, лайықты жауап береді Бағалау: "Үш шапалақ" әдісі 2. "Сандар сөйлейді" Әр топқа сандар беріледі. Берілген сандар нені білдіретінін анықтайды, бір сан есімге морфологиялық талдау жасайды.
Дескриптор - Сандарды дұрыс айтады -Сандар нені білдіретінін анықтайды -Сан есімнің морфологиялық талдауын жасайды Бағалау "Бағдаршам" әдісі Оқушылардың жаңа сабаққа деген қызығушылықтарын ояту. Жалпы сыныпқа сұрақ: Абай Құнанбайұлының қандай өлеңдерін білесіңдер? Оқушылар алдын-ала берілген тапсырма бойынша жаттап келген өлеңдерін айтады. Интерактивті тақтадан Абай Құнанбайұлының «Ғылым таппай мақтанба өлеңі» туралы бейнебаян көрсетіледі. ІV. Сөздікпен жұмыс. Мұғалім интерактивті тақтадан тақырыпқа қатысты жаңа сөздермен таныстырады, аудармасын айтады. Оларды оқиды, оқушыларға қайталатады. Тыңдалым. Оқылым. Жаңа сөздерді тыңдайды, қайталайды. Айтылым. Дұрыс айтылуымен ауызша жаттығу жүргізеді. V. Оқылым. Мәтінмен жұмыс. "Ғылым таппай мақтанба" өлеңін мәнерлеп оқиды. VІ. Тыңдалым. "Bilimlend" онлайн мектебінен "Ғылым таппай мақтанба" өлеңін тыңдату «Түртіп алу» әдісі бойынша тапсырманы орындайды.
Бес жақсы нәрсе Бес жаман нәрсе
Дескриптор -Өлеңді мәнерлеп оқиды -Өлеңнің мазмұнын түсінеді -Өлеңнің тақырыбын анықтайды -Негізгі ақпараттарды анықтайды Бағалау "Бас бармақ" әдісі
Рефлексия "Жетістік баспалдағы" бойынша әр оқушы өзі тұрған баспалдақты таңдайды. Бағалау критерийі:
ҚБ «Бағалау парағы»
|
Абай Құнанбайұлы туралы презентация Морфологиялық талдауға байланысты таблица, кестелер "Bilimlend" онлайн мектебі
|
Саралау |
Бағалау |
Пəнаралық байланыс
– |
Саралау принциптері жүзеге асты. Тақырыпты игеруде оқушының қабілетін және икемін дамытуға барынша қолайлы жағдай жасалып отырды. Тапсырмаларды орындау барысында әр оқушының білім деңгейлері ескеріліп отырды. |
< Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |