Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді жоспар 5-сынып "Тұмар патшайым "
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі 4. бөлім.Көшпелілер мәдениеті |
Мектеп: №17 Жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мұғалімнің есімі: Хамракулова Малика |
||||||||||||||||||||||||||||||||
5-сынып Т2 |
Қатысқандар саны: 12 |
Қатыспағандар саны: 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы: |
Тұмар патшайым туралы аңыз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.О1.Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтау. 5.А4.Шағын көлемді мәтіндердің мазмұнына жоспар құру, соған сүйеніп баяндау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпаратты анықтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннің мазмұнына жоспар құрастыру |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Кейбір оқушылар орындай алады: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Мәтіннің мазмұнына жоспар құрастыру және соған сүйеніп баяндау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Мәтіндегі негізгі ақпаратты анықтайды Шағын көлемді жоспар құрады Жоспар негізінде баяндайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар: |
Оқушылар орындай алады: |
|||||||||||||||||||||||||||||||
ақпаратты анықтайды,жоспар құрастырып, баяндайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Сақ патшайымы, массагеттер,Аракс дариясы.Тұмар патшайым, ерке қыз,көпір,жауынгерлер, шайқас,сақ, тайпа |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Диолог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер. |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Парсылардың патшасы, даңқы шыққан,ержүрек әйел,көшпелілер елі,әлем тарихы, Кирдің басы,қан толтырылған мес, қолбасшы әйел |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Талқылауға арналған сұрақтар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||
-Сақтарды неліктен өнерліде жеңілмейтін садақшылар деп атайды? -Сақ патшайымы Тұмардың ерлігі туралы не білесіңдер? -Тұмар патшайым не үшін Кирдің басын қан толтырылған меске салды? -Әлем тарихында ерлікпен даңқы шыққан қандай әйел патшаларды білесіңдер? – Томиристің аты қалайша тарихта қалды? – Парсылардың патшасы не себепті көшпелілер еліне елші жіберді? – Кир патша не себепті жауынгерлерін шығысқа қарай аттандырды? -Кир патша қай жерге көпір құруға әмір берді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Не себепті ... деп ойлайсыз? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
-«Қан құмар едің, сусының қанғанша іш!»-деп, месті парсы еліне беріп жіберді? |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, шықтық. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Ойлау денгейлері: |
Білу ,түсіну, қолдану. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, География. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білім |
«Мақта қыз бен мысық» ертегісін ролдерге бөліп орындай алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекеттер |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 5 минут 5 минут |
Ынтымақтастық атмосферасын құру үшін «Шаңырақ» әдісін қолданамын.Бұл әдісті қолдану барысында оларда ауызбіршілікпен стратегиялық әрекет орындалуымен қатар, шаңыраққа байланған жіптерге жапсырылған сөздермен топқа бірігеді. 1 топ: «Тұмар патша» 2 топ: «Алтын адам» Тапсырма. «Таңбала» әдісі Ж.Ж. Семантикалық картадағы ақпаратты дұрыс (+) белгісімен бағанға таңбалайды. Дескриптор:
Қалыптастырушы бағалау: «Үш шапалақ» |
Семантикалық карта
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 минут
5 минут
10 минут |
Оқылым алды тапсырмасы. «Қабырғадағы рол» әдісі. Т.Ж. Тапсырма 1.Қабырғадағы сюжетті мәтіннің әрбір азат жолын мұқият оқыңыз және негізгі ақпаратты анықтайды.
Дескриптор:
ҚБ: «Қимылды бағалау» (иыққа ұру) Оқылымнан кейінгі әрекет. «Фотопленка» әдісі. Т.Ж. Тапсырма 2. Мәтін мазмұнына байланысты әр топ 5 сұрақты фотопленкаға түсіріңіз және екі бағанға тұрып сұрақтарға жауап береді. Дескриптор:
ҚБ: «Сөздік бағалау» «Түсірілімдегі сұрақтар керемет» «Тартымды»
Айтылым тапсырмасы. Артикуляция.«Баяндама» әдісі. Ж.Ж Тапсырма 3. Мәтіндегі ақпаратқа сүйене отырып, мазмұнына жоспар құрыңыз, соған сүйеніп баяндайды. Дескриптор:
ҚБ: «Метрлі бағалау» әдісі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «Тас сыры»
Үй тапсырмасын беру Тапсырма. Сюжет желісінен шағын постер жасайды..
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||||||||||||||||
Саралау –Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||
Қолдауды қажет ететін оқушыларға қабырғадағы сюжетті мәтіннің әрбір азат жолын мұқият оқиды және негізгі ақпаратты анықтайды деп тапсырмасын беремін. Қабілеті жоғары оқушыларға мәтіндегі ақпаратқа сүйене отырып, мазмұнына жоспар қүрайды соған сүйеніп баяндайды. |
«Үш шапалақ» «Қимылды бағалау» (иыққа ұру) «Сөздік бағалау» «Түсірілімдегі сұрақтар керемет» «Тартымды» «Метрлі бағалау» әдісі «Тас сыры»
|
Қоғамдағы ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім. Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, шықтық. Тарих, География. Тапсырмалар беруде оқушылардың психологиялық ахуалына жеке, топта жұмыс істеуіне мүмкіндіктер беремін |
||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия. Сабақ /оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1:______________________________________________________________________________ 2:.______________________________________________________________________________ Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: ______________________________________________________________________________ 2: ______________________________________________________________________________ Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ |