Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді жоспар 5сынып
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
5.4В Сарматтар САБАҚ тақырыбы: Сарматтардың қоғамдық құрылысы мен шаруашылық өмірі |
Мектеп: 9 |
|||||||||||||||
Күні: 03.05.2018 |
Мұғалімнің аты-жөні: Утегенова Ш |
|||||||||||||||
СЫНЫП: 5 |
Қатысқандар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
5.2.2.1 сарматтардың археологиялық ескерткіштерін сипаттау; 5.2.2.3 ежелгі тайпалардың қолданбалы өнер ерекшеліктерін сипаттау арқылы қоғамдық құрылысын тану |
|||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Қазақстанның батыс аймағында орналасқан сармат дәуірінің археологиялық ескерткіштерін зерделеп салыстыру; шаруашылығы мен әлеуметтік құрылымын анықтау |
|||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Бесоба, Аралтөбе, Сынтас археологиялық ескерткіштері туралы мәліметтермен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы); |
|||||||||||||||
Негізгі сөздер мен тіркестер: |
||||||||||||||||
Археологиялық ескерткіш тайпалық одақ мемлекет қоғам әскери демократия |
||||||||||||||||
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: |
||||||||||||||||
Презентацияны дайындап, қорғау кезінде қолданылатын лексика: Біздің анықтағанымыз... Біздің тобымыздың ойынша.... |
||||||||||||||||
Сіз неліктен ... екенін айта аласыз ба? |
||||||||||||||||
Жазылым бойынша ұсыныстар: |
||||||||||||||||
оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап жазу барысында қолданатын лексика: Сарматтардың қоғамдық құрылысын келесідей сипаттауға болады... Сарматтарда әскери - демократиялық құрылыс болғанын келесіден көруге болады... |
||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
География |
|||||||||||||||
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
Санитарлық нормаларға сәйкес қауіпсіздік ережелерін ұстану |
|||||||||||||||
АКТ-мен байланыс |
Интерактивті тақта, планшет, ұялы телефон |
|||||||||||||||
Құндылықтардағы байланыс |
Патриотизм |
|||||||||||||||
Алдыңғы оқу |
ғұн империясының қалыптасуы, қоғамдық құрылыстары, олар туралы жазба деректер мен археологиялық ескерткіштері, мәдениеті мен шаруашылығын біледі. |
|||||||||||||||
Сабақ жоспары |
||||||||||||||||
Жоспарлан ған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
||||||||||||||
Басы 2 минут
|
Тренинг «Сәйгүлік мәресі» Қолдың қағысы арқылы сәйгүліктің кедергілерден өтіп мәреге жетуін дыбыс шығару арқылы көрсетеді |
|
||||||||||||||
Топқа бөлу 2мин |
Жаңа атауларға байланысты «Бесоба», «Сынтас», «Аралтөбе» мәдени ескерткіштерінің ерекшеліктерін анықтау мақсатында, сыныпты үш топқа бөлу. Топтарды қажетті ақпараттармен қамтамасыз ету. |
|
||||||||||||||
5 минут |
Бейнематериалды карай отырып тарихи 3 маңызды ақпаратты табыңыз (тыңдалым) Дескрипторлары:
|
https://www.youtube.com/watch?v=V3-l3o0bRdc |
||||||||||||||
Ортасы 16минут 5 минут 5 минут 5минут |
«Бесоба», «Сынтас», «Аралтөбе» ескерткіштері орналасқан жерді картадан көрсетіп, оқушыларды сарматтардың археологиялық ескерткіштерімен таныстыру. Зерттеу және талдау Сынып деңгейіне және техникалық жабдыққа қарап екі нұсқаның бірін таңдау 1-нұсқа Оқушылар өз зерттеулерін презентация түрінде көрсетеді. Презентацияны бағалау критерийлері: 1. Презентация тек екі слайдтан тұруы қажет; 2. Бірінші слайда таңдамалы үш сурет пен оны түсіндіретін үш сөйлем болуы тиіс; 3. Екіншісінде төрт сурет таңдалып, ретімен қойылуы тиіс. Әр суретке үш сөзден аспайтын сөйлем жазу. Топтар өз жұмыстарын қорғап, сұрақ-жауаппен алмасады. 2-нұсқа. Мәтінмен жұмыс. «Сюжеттік кестені толтыру»
Қолданылатын лексика Біздің анықтағанымыз... Біздің тобымыздың ойынша.... Өзара бағалау мүмкіндігі бар «Екі жұлдыз бір тілек» Оқушылар Сынтас, Бесоба, Аралтөбе обаларын зерттегеннен кейін оларға келесі сұрақты қойылады: Обаларда табылған заттар, жерлеу рәсімі бойынша біз сарматтар қоғамындағы қандай ерекшелікті байқаймыз? Оқушылар өздерінің жасаған презентациялардың негізінде бұл сұраққа жауап береді. Дескрипторлары:
Сарматтар туралы деректі фильмді көрсету. Сарматтар қоғамының ерекшеліктеріне, әлеуметтік құрылымына, әйелдердің қоғамдағы орнына тоқталу. https://www.youtube.com/watch?v=dMXHSeO6kEI ) Дескрипторлары:
Венн диаграммасы арқылы сарматтар мен басқа тайпалық бірлестіктердің бірінің (сақтар немесе ғұндар) қоғамдық құрылымын салыстыру тапсырмасын беру. Сағат тілімен өзге топтарға барып жұмыстарымен таныстыру. |
слайд №14 -17
Сармат-савроматтар бірлестігі. Ұлы дала мемелкеттері, Алматы «Аруна»; Қазақстан тарихы. Энциклопедиялық анықтамалық, Алматы «Аруна» 2010, 653 б.; Жеріңнің аты-еліңнің хаты. Энциклопедиялық анықтамалық, Алматы «Аруна» 2010, 264 б., 121 б., 80 б.; Жанұзақ Т. Қазақ ономастикасы. Қазақ атаулары 3. Алматы 2007, 178 б.мәтін 1.http://megamozg.kz/index.php?id=2481&page=view_mat&partition=other&subpartition=articles_historykaz 2.http://itest.kz/lekciya_sarmattardyng_qohamdyq_qurylysy_sharuashylyhy_men_turmysy 3.https://kk.wikipedia.org/wiki суреттер https://go.mail.ru/search_images формат А3, маркер |
||||||||||||||
Соңы 6 минут
3минут
|
Kahoot бағдарламасы арқылы алған білімін тексеру Оқушылар 15 секунд ішінде жауап беру керек. Сабақты оқушылардың жауаптарын негізге ала отырып қортындылау.Ең жоғарғы ұпай жинаған оқушы «Алғыр» атағына ие болады.
Кері байланыс :Оқушыларға сабақ барысындағы жеке оқуын бас бармақ арқылы бағалауды ұсыну.
|
|
||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы қалай бересіз? |
Бағалау - Оқушылардың
білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз? |
|||||||||||||||
Барлық оқушылар: Картадан сарматтардың орналасуын көрсетеді; Оқушылардың басым бөлігі: сарматтар қоғамындағы әлеуметтік топтардың ерекшеліктерін түсіндіреді; Кейбір оқушылар: Бесоба, Аралтөбе, Сынтас археологиялық ескерткіштерін сипаттау арқылы ерекшеліктерін түсіндіреді; |
|
|||||||||||||||
Рефлексия Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Оқушылар сабақ соңында жеке оқуын бас бармақ арқылы бағалап сұрақтарға жауап бере отырып, өз пікірін айтады. |
|||||||||||||||
|
||||||||||||||||
Қорытынды бағамдау Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?
|