Материалдар / Қысқа мерзімді жоспар . 10 сынып геометрия
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзімді жоспар . 10 сынып геометрия

Материал туралы қысқаша түсінік
Жас мұғалімдерге көмек болар.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
22 Мамыр 2023
307
0 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

Кеңістіктегі бұрыш. Кеңістіктегі арақашықтық.

Мектеп :

Педагогтің аты-жөні:


Пәні

Геометрия

Күні:


Сыныбы: 10

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Үш перпендикуляр туралы теорема 2 сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

10.3.1-үш перпендикуляр туралы теореманы білу және есептер шығаруда қолдану.

Сабақтың мақсаты:

Оқушылар жазықтық пен түзудің перпендикулярлығына арналған негізгі есептерді шығару қабілеттерін дамытады;

Тақырыптың мазмұнын түсіну, оны өмірмен байланыстыруға , ой қорытындысын жазуға үйренеді

Сызбаларын сала білуге, теоремаларды есептер шығару барысында қолдана білуге дағдыланады


Сабақтың барысы:

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту.

Ұжымдық жұмыс.

2 мин.


1. Ұйымдастыру кезеңі

- оқушылардың назарын шоғырландыру;
- оқушылармен бірлесе отырып, сабақ мақсаттарын анықтау;
- бағалау критерийлерін қалыптастыруға баса назар аудару
2. Үй жұмысын тексеру:

Түрлі түсті жетондар


арқылы топқа бөлінеді.


«Жіктеу» тәсілін пайдаланып, сыныпқа үш түсті тілек жазылған жетон тандай отырып топқа бөлінеді.



Мұғалім ұйымдастыру кезеңінде белсенділік танытқан оқушыларды


Түрлі түсті жетондар




«Сұрақ –жауап» әдісі


Жеке жұмыс


5 мин















Топтық жұмыс


10 минут

3. Өткен сабақты қайталау. Оқушылар біз өткен сабақты Үш перпендикуляр теоремасын өткенбіз. Бүгінгі сабақта есептер, сұрақ –жауап және топтық жұмыстар орындалады.

1.перпендикуляр дегеніміз не?

2. Көлбеудің анықтамасын сипаттаңдар.

3.Көлбеудің проекциясы дегеніміз не?

4. 3 перпендикуляр туралы теореманы сипаттау.

1. Топ

1. АВ┴α, CD┴α, B€ α, D€α, AB=AC. АС түзуі мен α жазықтығы параллель ма? ( иә)
2. Екі түзу 90° бұрышты құрайды. Олар перпендикулярды ма? (иә)

2 топ
1. а мен m түзулері 
бір біріне перпендикуляр, ал b a- ға параллель. M және b перпендикуляр ма? ( иә)
2.Мына суретте АВ кесіндісі не деп аталады? (перпендикуляр)

3. топ
1. АС кесіндісі не ? ( көлбеу)
2.Перпендикулярдың табаны қай нүкте? (В нүктесі)
3.Жазықтық пен А нүктесінің ара қашықтығын тап. ( АВ кесіндісі)

Қ айталау сұрақтарына жауап жазады.

Екі түзу жазықтықта қиылысатын болса , ол перпендикуляр түзу деп атайды.

Бір ұщы жазықтықта жататын және жазықтыққа перпендикуляр болмайтын кесіндні жазықтыққа көлбеу дейміз.

Берілген нүктеден жазықтыққа жүргізілген перпендикуляр мен көлбеудің табандарын қосатын кесіндіні көлбеудің проекциясы деп атайды.

Топтық жұмыстың шешуі

1.( иә)
2. (иә)

  1. (иә)

2.(перпендикуляр)

  1. ( көлбеу)

2.( АВ кесіндісі

«Мадақтау сөз» әдісіарқылы бағалайды: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

Оқушылар дәптерлеріне әр есептің тұсына (-;+) арқылы өзін-өзі бағалайды.






Дескриптор:

-сұрактарга жауап береді .

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 2 балл қойылады




Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»




Сұрақтар топтамасы.



Shape1













http://zkoipk.kz/ru/math-textbook-project/geometry/2141-geometry.html

оқулық

Сабақтың ортасы


8 мин.



Топтық жұмыс.




«Ой қозғау» әдісі. Осы суреттен өтілген тақырыптың сызбасын жасаймыз. Және де тақырыптың атын табамыз.

Shape5 Shape4 Shape3 Shape2

« Ой қозғау » әдісі бойынша оқушылар орындаған жұмыстарын келесі топпен алмасады. Түсінбеген тапсырмаларды бір- біріне түсіндіреді.Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, талдау жасайды.


Дескриптор:

Сызбаны құрастырады.

Сабақтың тақырыбын біледі.


.

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 2 балл қойылады



ДК экраны

10-сынып оқулығы.


https://bilimland.kz/kk/content/structure/851-math#lesson=11765




Жеке жұмыс.

5 мин.

Оқулықпен жұмыс жасау.

67 есеп .

АВСД квадрат жазықтығына ВЕ перпендикуляр кесінді тұрғызылған. Егер ВС = 3 см, СЕ = 4см болса, онда Е нүктесінен ВС, СД, АС түзулеріне дейінгі қашықтықты табыңдар.


Е

Shape10 Shape9 Shape7 Shape6 Shape8







Shape12 Shape11 В С

Oooo

Shape13 N

JJ

A


Берілген тапсырма бойынша орындайды

Берілген: АВСД –квадрат ВС = 3см, СЕ = 4см .

Т/К : ВЕ -?, ЕО -?

Шешуі : ВЕ 2= ЕС2-ВС2

Shape14 ВЕ = √16-9 = √7

АВС –дан ВС = АВ = 3см

АС2 = АВ2+ВС2 , АС = √3 2+32 = √18= 3√2.

ОС = АС /2, ОС = 3√2. /2

ЕО2 = ЕС2 - ОС2

ЕО = √16- 18/4 = √64-18 / 4=

46/4. Ж. ЕО = √ 46/4





Дескриптор:

Түзулерге дейінгі қашықтықты табады.

-жауабын жазады

Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 4 балл қойылады





ДК экраны

10-сынып оқулығ

«Мектеп » 2014

2+32

В. Гусев,

Ж. Қайдасов




http://zkoipk.kz/ru/math-textbook-project/geometry/2141-geometry.html

оқулық



Жеке

жұмыс.

10 мин.



66 есеп

А нүктесінен α жазықтығына АА1 перпендикуляры мен АВ көлбеуі жүргізілген . ВА1 – көлбеудің проекциясы. Егер

Shape15


Shape16











2) АА1 = 8дм , ВА1 6дм АВ = ?


Берілген тапсырма бойынша өз ойларын ортаға салып, пікірлерін білдіріп, жауаптык талдау жасайды. .


  1. АВ = 5см, АА1= 4см болса, онда ВА1-ді.

Т/к ; ВА1 2-?

Пифагор теоремасын қолданамыз. АВ 2 = АА1 2 + ВА1 2

52 = 42 + ВА1 2

ВА1 2 = 25-16 . ВА1 2 = √ 9

ВА1 2 = 3

Шешуі : АВ2= АА12 + А1В2

АВ 2 = 64+36 = 100


АВ = √ 100= 10


Дескриптор:

-Көлбеудің проекциясын табады.



Бағалау:

Әрбір дұрыс жауапка 2 балл беріледі.


.



. ДК экраны

7- сынып

10-сынып оқулығы.




Бекіту.




Ой толғаныс.



5 мин.








Кері байланыс

«Қорытынды» тәсілі көрініс табады

Өзара тікбұрыш жасап қиылысатын түзулер қалай аталады? Перпендикуля

Үйге тапсырма:

« Білімді стикер». Мына сұрақтар бойынша жауап береді.

-Не білдім?

-Не білемін?

-Не білгім келеді?

Оқушылар өздерінің тақырып бойынша оқып, шешімдерін тұжырымдайды.

Сұраққа жауап береді .

Мақсаты: Өз ойын айтып, сабақты бекіту, қорытындылау.








Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады.