Материалдар / Қысқа мерзімді жоспар "Қазақстанның экологиялық мәселелері"
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Қысқа мерзімді жоспар "Қазақстанның экологиялық мәселелері"

Материал туралы қысқаша түсінік
Жаңартылған білім бағдарламасы бойынша құрастырылған қысқа мерзімді жоспар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қазан 2020
590
1 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Пән: География

Оқу орны: І.Жансүгіров атындағы Жетісу мемлекеттік университетінің SHANSUGUROV COLLEGE

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Болатбекқызы Д

Сабақтың тақырыбы

Қазақстанның экологиялық проблемалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

10.3.2.9 Қазақстан аумағын экологиялық тұрғыдан аудандастыру негізінде экологиялық проблемалардың шешу жолдарын ұсыну;

Сабақтың мақсаты

Барлық білім алушылар:

Қазақстан аумағындағы экологиялық мәселелерді анықтай алады;

Білім алушылардың басым бөлігі:

Қазақстандағы экологиялық мәселелерді тудыратын факторларды анықтап, талдай алады;

Кейбір білім алушылар:

- Қазақстан аумағын экологиялық аймақтарға бөлу негізінде экологиялық мәселелердің шешу жолдарын ұсына алады.

Бағалау критерийлері

Оқушылар:

- Қазақстан территориясын геоэкологиялық жағдайына қарай аудандастырады

- Қазақстандағы экологиялық жағдайы нашар және жақсы аймақтарды анықтайды

- Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолын ұсынады

Тілдік мақсаттар


Тілдік мақсаттар: Оқушылар климаттық жағдайларды сипаттайды, өзгеру себебін түсіндіреді, ауызша жазбаша түрде жіктейді. (айтылым, тыңдалым, жазылым дағдылары).

Диалогқа / жазылымға қажетті тіркестер:

Қазақстандағы экологиялық проблемаларға...................жатады.

Экологиялық нашар аймақтар ............ кездеседі.

Экологиялық проблемаларды шешу ....байланысты. Экологиялық проблемалардың шешу үшін .....

Пәнге қатысты лексика мен терминология:

Экологиялық проблема, тұздану, қышқыл жаңбыр, ластану

Құндылықтарды дарыту




- Туған елдің табиғатын,тұрып жатқан ортаны қорғау,елінің,жерінің жанашыры болуларына бағыттау

- ынтымақтастық, бірігіп жұмыс жасау. сыйластық,құрметпен қарау

Пәнаралық байланыс

Экология,өлкетану,биология,химия

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақта,интернет ресурстар,мультимедиялық қосымшалар.

Алдыңғы білім


9 сыныпта ғаламдық экологиялық проблемалар жайында атмосфера, гидросфера және биосфераның ластануы немесе адамның әсері тақырыптарын өткенде біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы








Психологиялық тренинг өткізіп,топтарға бөледі

Ұйымдастыру кезеңі.

1) сәлемдесу

2) түгендеу

3) зейіндерін аудару

Ынтымақтастық атмосферасын орнату.

Алақан шыққан сәтте – бір-бірімізбен қол ұстасып амандасамыз.

Күннің бейнесі көрінсе – бәріміз қолдарымызды жоғары көтереміз.

Смайликтер шыққанда – бір-бірімізге күлкімізді сыйлаймыз



Ой тастау. «Таным таразысы»

Бұл суреттерден қандай ортақ ой түйіндеуге болады?

Неліктен экологиялық проблемалар туындайды?

Олар қай уақытта апатқа айналады?

Экологиялық проблемалар Қазақстанның қай жерінде орналасқан?

Неліктен бұл мәселелер ғаламдық деңгейде қаралуда?

Оқушылар осындай проблемалары бар негізгі аймақтары белгіленген Қазақстанның картасы бойынша пікір айтады. Мұғалімнің кейбір ұғымдарды ашып айтып түсіндіруі.



Білім алушылардың болжам жауаптары арқылы сабақ тақырыбы анықталады.

Сабақ тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады, бағалау критерийлері нақтыланады.

Интербелсенді тақта.

Суреттермен жұмыс

Қазақстанның картасы.








Сабақтың ортасы



Мағынаны тану:

Түртіп алу әдісі бойынша саралап оқиды.(оқылым,жазылым,айтылым)

1.Кім алғыр?

а) Ластану түрлері:

тұрмыстық - физикалық (электрмагнитті, радиоактивті, сәулелі, жарықты, жылулы)

химиялық (мұнай, ауыр металдар және олардың тұздары мен тотықтары)

биологиялық (микробты, бактериялық, вирусты)

механикалық ластану (агенттердің өз арасындағы ластану, мысалы, қоқыс) болып бөлінеді

в) Терминологиямен жұмыс





Бағалау критерийі


Дескриптор

Қазақстан территориясын экологиялық жағдайына қарай аудандастырады

  • Қазақстан территориясын экологиялық жағдайына қарай аудандастырады.

  • Термин сөздердің мағынасын біледі

  • Картадан көрсетеді.









Кері байланыс: Бағдаршам әдісі



II. Картаны оқимыз әдісі

а) Қазақстанның ыстық нүктелері:картамен жұмыс





в)Кестемен жұмыс.

Қазақстандағы экологиялық апатты аймақтар

Апатты аймақтардың пайда болу себептері,салдары

1.


2.


3.


4.










Бағалау критерийі


Дескриптор

Қазақстандағы экологиялық жағдайы нашар және жақсы аймақтарды анықтайды

  • экологиялық жағдайы нашар аймақтарды анықтайды (жоғары, орташа, төмен, мардымсыз) және қызыл түске жазады.

  • жақсы аймақтарды анықтайды.



Кері байланыс : жапон әдісі


III.Эссе.Біздің болашағымыз қандай болу керек?

Бағалау критерийі


Дескриптор

Қазақстандағы экологиялық проблемалардың шешу жолын ұсынады

  • Экожүйенің бұзылу дәрежесі көрсеткіштері сипаттайды

  • Геоэкологиялық жағдайды анықтайды

  • экологиялық проблемалардың шешу жолын ұсынады


Кері байланыс : Қошемет әдісі

К.Каймулдинова

С.Әбілмәжінова

А.Саипов География .Алматы Мектеп 2019

Интерактивті тақта,

Интернет ресурстар,Қазақстанның экологиялық картасы,кесте

















































































































































К.Каймулдинова

С.Әбілмәжінова

А.Саипов География .Алматы Мектеп 2019

Интерактивті тақта,

Интернет ресурстар,Қазақстанның экологиялық картасы,кесте























АКТ Интернет ресурстар,-, К.Каймулдинова

С.Әбілмәжінова

А.Саипов География .Алматы Мектеп 2019

Сабақтың соңы

Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:

- нені білдім, нені үйрендім

- нені толық түсінбедім

- немен жұмысты жалғастыру қажет

Оқушылар өздерінің жұмысы мен сыныптастарының жұмысын белгілі бір критерийлер бойынша бағалай алады



Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспар

лайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырма-

ны қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!