Қысқа мерзімді жоспар "Қышқылдардың химиялық қасиеті"

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Қысқа мерзімді жоспар "Қышқылдардың химиялық қасиеті"

Материал туралы қысқаша түсінік
Қышқылдардың химиялық қасиетімен тәжірибе жүзінде таныстыру
Материалдың қысқаша нұсқасы

Пәні:

Химия

Бөлім:

7.3А Химиялық реакциялар

Педагогтің аты-жөні:

Кашканова Г.М.

Күні:

18.01.2023 ж.

Сынып: 7 «Г, А, В»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Сұйылтылған қышқылдардың металдармен әрекеттесуі. №9 зертханалық тәжірибе «Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.2.2.1 -сұйылтылған қышқылдардың қолдану аяларын және олармен жұмыс жасау ережелерін атау;

7.2.2.2 -сұйылтылған қышқылдардың әртүрлі металдармен реакцияларын зерттеу және сутек газының сапалық реакциясын жүзеге асыру

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар үшін:

Сұйытылған қышқылдардың металлдармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазады. Қышқылдармен жұмыс істеу кезінде қауіпсіздік шараларын біледі.

Көпшілік оқушылар үшін:

Сұйылтылған қышқылдардың қолдану аймағын және олармен жұмыс жасау ережелерін атай алады. Металдардың белсенділік қатарын біледі.

Кейбір оқушылар үшін:

Сұйытылған қышқылдардың металлдармен әрекеттесу реакция теңдеулерін жазып, қорыта алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

2 мин





Ұйымдастыру кезеңі:

  • Амандасу, оқушыларды түгендеу;

  • Жағымды ахуал қалыптастыру.




Оқушылар амандасып болған соң, саусақтарын тырсылдатады, шапалақтайды, тарсылдатады, барлығы хормен «Тамаша» деп айтады.


Презентация

Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Жеке жұмыс: «Сәйкестікті тап»

(Қышқылдар мен сілтілердің атаулары мен формулалары беріледі, атауы мен формуласын сәйкестендіру).

Қышқылдар мен сілтілердің атаулары мен формулаларын сәйкестендіреді.



Оқушылардың жауаптарын смайлик арқылы бағалау.


Жаңа білім

10 мин











22 мин


Оқулықпен жұмыс:

- §12, 66-бет (тақырыпты өз бетімен оқып шығу);

«Блум түймедағы» әдісі жаңа тақырыпты берілген сұрақтар арқылы меңгеру.

  1. Қышқылдар қандай химиялық реакцияларға түсе алады ?

  2. Сұйытылған қышқылдар қандай металдармен әрекеттеседі?

  3. Кернеу қатарында қандай металдар сутегін ығыстырып шығара алмайды?

Оқулықтағы мәтінмен танысып, берілген сұрақтарға жауап іздейді, ойланады.





«Бас бармақ» әдісі



Жұптық жұмыс:

- Қышқылдармен жұмыс жасаудағы қауіпсіздік ережелері;

- №9 Зертханалық тәжірибе

«Мырыштың сұйытылған тұз қышқылымен әрекеттесуі»

Реактивтер

Құрал-жабдықтар мен ыдыстар

1.Мырыш түйірі;

2.Тұз қышқылы (HCl) ерітіндісі

Сынауықтар;

Қысқыш


Қауіпсіздік ережелерінің белгілері арқылы қышқылдармен қалай жұмыс жасау керектігі еске түсіріледі.


Оқушылар зертханалық жұмысқа қажетті реактивтер, химиялық ыдыстарды, жұмыстың барысын оқулықтан жазып алады.

Тәжірибенің жүргізілуін көрген соң, құбылысты түсіндіріп, қорытынды жазады.





Дескриптор: Жалпы - 3 балл

1. Тәжірбиені талдау.


Қауіпсіздік ережелерінің

белгілері (слайд)


7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

https://youtu.be/hb3s5FUxtK8




Бекіту

5 мин

Жеке жұмыс арқылы тақырыпты пысықтау (тұжырымдау, саралау)

Суреттер сөйлейді”

А, В, С, D және E сынауықтарында натрий, кальций, мырыш, мыс және темір металдарының үлгілері салынған. Әр сынауыққа бірдей көлемде сұйылтылған күкірт қышқылы құйылды.

- Төмендегі суреттерге қарап, газдың бөліну жылдамдығына байланысты, қай сынауықта берілген металдардың қайсысы салынған?

- Белсенділік қатарын құру:

- Реакция теңдеулерін жазу.

Металдардың белсенділік қатарын пайдалана отырып, металдар мен сұйытылған қышқылдардың әрекеттесу реакция теңдеулерін жазады.




Смайликтер арқылы бағаланады.

7-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Кері байланыс

2 мин


«Бағалау ағашы»

Мұндағы:

Алма- бүгінгі сабақтан түйгенім өте көп, маңызды болды.

Гүл- бүгін көп нәрсені түсіндім, маған пайдалы болды.

Жапырақ- бүгін сабақта түсінбеген сұрақтарым бар, оқуым керек.

Оқушылар алма, гүл және жапырақ суреттерін алма ағашына жапсыру арқылы сабақ бойынша ойларын қорытады.



Үй тапсырмасы

1 мин

Тапсырма:

§12, 66-бет (тақырыпты түсініп оқу);

4 тапсырма 66-бет

Оқу тапсырмасын жазып алады.

Дескриптор: Жалпы - 4 балл

7-сынып оқулығы;

Жұмыс дәптерлері

Бағалау

Оқушыларды формативті түрде бағалау







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.02.2023
319
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі