Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Қысқа мерзімді жоспар "Сөйлем мүшелері"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
|
||||||||||||
|
Сөйлем мүшелері |
|||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары оқу бағдарламасына сілтеме
|
4.2.5.1*дереккөздерден мәтін қажетті ақпараттарды табу, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылау, бағалау 4.4.2.6 сөз таптарының сөйлемдегі қызметін анықтау 4.1.2.1.мәтіннің тақырыбы мен берілген кесте бойынша мәтіннің мазмұнын болжау, өз ойын дәлелдеу 4.3.2.1 тірексөздерді қолданып белгілі бір стильде мәтін (мақала , мінездеме) жазу |
|||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушы: дереккөздерден (мәтіннен) қажетті ақпараттарды табады, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытады, бағалайды. Сөз таптарының қызметін анықтайды. Көптеген оқушы: Мәтінді болжау барысында өз ойын дәлелдеуде өмірден нақты мысал келтіре алады.Сөз таптарының сөйлемдегі маңызын дәлелдейді Кейбір оқушы: Кез келген тақырыпта белгілі бір стильде мақала жазады. |
|||||||||||
Бағалау критерийлері
|
1. Дереккөздерден мәтіннен қажетті ақпараттарды табады, кездескен жаңа сөздердің мағынасын мәнмәтін бойынша анықтап, ақпаратты қорытындылайды, бағалайды 2.Сөз таптарының қызметін дұрыс анықтайды 3. Мәтіннің тақырыбы және кесте арқылы мәтінді болжайды 4.Өз ойын дәлелдеп белгілі бір стильде мақала жазады. |
|||||||||||
Құндылықтарды дарыту
|
Оқушылар бойында топпен жұмыс істеу арқылы ынтымақтастық, пікірталас барысында бір –бірін тыңдау арқылы құрмет құндылықтары жүзеге асады. |
|||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Мұражай туралы ақпарат көзінен алынған мәтіндерді қолдануда, мәтін құрауда дүниетану пәнімен байланыс жүзеге асады |
|||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Мәтін құрауда тарихи мұражайлар туралы ақпаратты ғаламтордан қарайды |
|||||||||||
Бастапқы білім |
Сөз таптары. Тұрлаулы мүше |
|||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
2мин
3мин
1мин
Сабақтың ортасы 10 мин
9 мин
7 мин |
Психологиялық дайындық -Сәлеметсіңдер ме, балалар? Бір- бірімізге сәттілік тілейік. Орнымыздан тұрып алақанымызға алақанды тигізіп; Айналаға алақанмен, Жылулықты шашайық. Сәттілік тілеп күлімсіреп, Сабақты біз бастайық.. Топқа бөлу «Сөз таптары» әдісі Қобдишадан оқушылар сөз таптарының аты жазылған қағазды алады. Сол бойынша «Сын есім», «Зат есім», «Етістік» болып топқа бөлініп отырады. Ширату жаттығуы арқылы ортақ тақырып мағынасын ашу «Мағынаны таны» әдісі.
Мұғалімнің көмегі арқылы мәдени мұра туралы қорытынды жасалады.
Сабақ тақырыбы, мақсаты хабарланады.
№1 тапсырма Топтық жұмыс
«Сөздер сөйлейді» әдісі Мәтінді оқып , қажетті ақпаратты тауып, жаңа сөздің мән мағынасын мәнмәтін бойынша анықта. Мысыр пирамидасы Мысыр пирамидасы- Мысырда орналасқан көне пирамида пішіндес тас құрылым. 2008 жылы Мысырдан 138 пирамида табылған. Елдің перғауындарына арналған ең ескі қабірлер ретінде салынды.Мысыр пирамидалары Сахара , солтүстік Мемфистен табылды. Ең көнесі Джосер пирамидасы екен. Құрылыс қызыметкерлерінің саны бірнеше мыңнан және жүз мыңға дейін құбылады. Ең үлкені пирамида Хеопс перғауынның әмірімен тұрғызылған. Ежелгі грек тарихшысы Геродоттың жазбасында 20 жыл бойы салғанын айтады.Осы пирамидалар Әлемнің жеті кереметтерінің бірі.
Дескриптор
Әр топ өздерінің нұсқасын қорғайды. Таныстыру кезінде қайталамау ескертіледі. Бірін- бірі толықтырады. Басқалардың ақпараттарымен салыстырады, түсіндіреді , айтады. Осы сөздерді дәптерлеріне жазады.
ҚБ «Екі көбелек» әдісі- өзін –өзі бағалайды.
3
2
1
Әр оқушы жоғарыдағы тапсырманы дескриптор бойынша бағалайды. 2-ші көбелекке әр дескриптор бойынша қандай көмекке жүгінгенін жазады.
№2 тапсырма (Жеке Ж) «Түйінді сөздер» әдісі
Жоғарыдағы мәтіннен алынған сөйлемді сөз таптарына жікте, қызметін анықта. Мысыр пирамидалары- Мысырда орналасқан көне пирамида пішіндес тас құрылым. Тас құрылым- зат е, баянд Мысыр пирамидалары- зат е, баст Мысырда орналасқан- сын е, пысықт Көне пирамида пішіндес - сын е, анықт, Бастауыш пен баяндауыш зат есімнен болса бастауыштан кейін сызықша қойылады. Дескриптор
Саралаудың қарқын әдісі арқылы кейбір оқушыларға осы жаңа сөздерді қатыстырып 4 жол өлең құрау тапсырылады.
ҚБ «Дұрыс , бұрыс» әдісі Шаршы ішіне дұрыс жауап жазылады. Оқушылар жауап дұрыс болса «+», қате «-» белгісін қояды.
№3 тапсырма Т Жұмыс «Сиқырлы кесте» әдісі
«Мұражай» тақырыбында кестені пайдаланып мәтіннің мазмұнын болжа, мәтін құра.
|