Материалдар / Қысқа мерзімді жоспар тақырыбы: "Жазықтықтағы координаталар әдісі"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Қысқа мерзімді жоспар тақырыбы: "Жазықтықтағы координаталар әдісі"

Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал өзім сияқты жас мамандарға қажет болып қалар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
24 Мамыр 2021
297
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Мектеп: «Жаушықұм» мектеп – лицейі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Алшинова Ж

Сынып: 8ә

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Жазықтықтағы координаталар әдісі

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

8.1.3.17. Центрі (а,в), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін

( х-а )2 + ( у-в)2=r2 білу

8.1.3.18. берілген теңдеуі бойынша шеңбер салу.

Ойлау дағдысының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар:

  • Шеңбердің теңдеуінің анықтамасын біледі;

  • Шеңбердің теңдеуінің формуласын біледі;

Басым көпшілігі:

  • Координаталық жазықтықта берілген теңдеуден шеңбер салады;

  • Салынған шеңберден ( х-а )2 + ( у-в)2=r2 формуласын құрастырады

Кейбір оқушылар:

  • Шеңбердің теңдеуін және центрін табуда формуланы тиімді пайдалана алады;

  • Шеңбердің кез-келген нүктесінің координаталарын таба алады

Бағалау критерийі

  • Центрі (а,в), радиусы r болатын шеңбердің теңдеуін біледі;

  • Шеңбердің графигіне қарап теңдеу құрастырады

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • Координаталық жазықтықта шеңбердің теңдеумен берілу жолын анықтайды

  • Координаталық жазықтықта шеңбер қандай теңсіздікпен берілетінін біледі

Негізгі сөздер мен тіркестер:

  • Шеңбердің диаметрі және хордасы;

  • Қисықтың теңдеуі

Құндылықтарға баулу



Жалпыға бірдей еңбек қоғамы құндылығын насихаттай отырып, оқушыларды Қазақстандық патриоттық және азаматтық жауапкершілікке баулу; Сабақ барысында ынтымақтастыққа, бірін-бірі сыйлауға, сыни тұрғыдан ойлауға қалыптастыру.

Пәнаралық байланыс

Сызу ( берілген нүкте арқылы шеңбер салу)

Алдыңғы білім


Шеңбердің центрі, шеңбердің диаметрі, элементтерін біледі


Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы

5 минут


Оқушылармен сәлемдесемін,түгелдеймін, сыныпқа жағымды ахуал орнату үшін «Шаттық шеңбері» әдісін (оқушылар шеңбер болып өлең жолдарын хормен айтады) пайдаланамын.

«Капитан» әдісі арқылы топқа бөлемін.

«Өрмекші» әдісі арқылы өткен сабақты қайталаймыз.

Сұрақтар

Сабақтың ортасы

3 минут





8 мин






















6 мин

























3 мин







10 мин


1-тапсырма

Центрі О координаталар басында жататын, ал радиусы

  1. 5см; 2) см; 3) b см-ге тең шеңбердің теңдеуін жазыңдар


2-тапсырма

«Үштік» әдіс


Шеңбердің радиусын және центрінің координаталарын табыңдар

1-Топ: х22=16

2-Топ: (х-3)2+(у+2)2=25

3-топ: (х+1)22 =3

4-топ: х22-64=0


Дескриптор:

- Шеңбердің теңдеуін жалпы түрге келтіреді;

- Шеңбердің теңдеуінен шеңбердің центрінің координаталарын анықтайды;

- Шеңбердің теңдеуінен шеңбердің радиусын анықтайды;

- Шеңберді координаталық жазықтықта салады.


Оқушыларды ынталандыру мақсатында «Бағдаршам» әдісі арқылы өзара бағалатамын.



3-тапсырма


Топтық жұмыс

1-топ: А(1;2) ,В(3;4), С(-3;4), Д(0;5), Е(5;-1) нүктелерінің қайсысы х22=25 теңдеуімен берілген шеңбердің бойында жатады?

2-топ: Радиусы 2, центрі С(2;-1) болатын шеңбердің теңдеуін құрыңдар.А(2;-3) нүктесі бұл шеңберде жата ма?

3-топ: (х-3)2+(у+1)2=1 шеңберінің абсцисса осімен ортақ нүктелері бола ма? Болса осы нүктенің координаталарын табыңдар.

4-топ: (х-2)2+(у-1)2=4 шеңберінің координаталық остермен қиылысу нүктелерін табыңдар.


Дескриптор:

  • Центрі координаталар басында жатқан шеңбердің радиусын ескеріп график салады

  • Берілген нүктелердің шеңбер бойына тиісті және тиісті емес екенін анықтайды

  • Шеңбердің теңдеуін құра алады;

  • Координаталық остермен қиылысу нүктелерін таба алады;

  • Абсцисса осімен ортақ нүктелерін таба алады.


Сергіту сәті. «Фигураларды келтір»

Екі қолдың көмегімен жазықтықтағы бұрыштарды көрсетеді. Мысалы,шеңбердің, үшбұрыштың, төртбұрыштың, сүйір бұрыштың, доғал бұрыштың, т.б.



4-тапсырма Деңгейлік тапсырмалар

«Баспалдақ» әдісі (жеке жұмыс)


Төмен деңгей

А(2;0) және С(-4;8) нүктелері берілген. Центрі С нүктесінде болып, А нүктесі арқылы өтетін шеңбердің теңдеуін жазыңдар.


Орта деңгей


берілген нүктелер арқылы шеңбердің теңдеуінің формуласын пайдаланып, теңдеу құрастырыңдар.


Жоғарғы деңгей


Шеңбердің теңдеуі

Жауап

R

Центр координаталары

1

(х-5)2+(у+3)2=36

6

(5;-3)

2

(х-1)2+(у+1)2=2

(1;-1)

3

+1)2+(у-7)2=72

7

(-1;7)

4

(y-5

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!